hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: ki kell-e léptetni a munkavállalót, ha eléri a nyugdíjkorhatárt, illetve jár-e neki végkielégítés?

  • adozona.hu

Sokan nem tudják, hogy mit kell tenni, ha egy munkavállaló eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Ahhoz, hogy nyugdíj után is dolgozhasson, előtte ki kell-e őt léptetni, illetve jár-e neki végkielégítés ilyenkor? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a kft. egyik dolgozója lassan eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Jelezte, hogy szeretne elmenni egyik nap, a másik nap pedig már nyugdíjasként dolgozna tovább. Kérdés ebben az esetben: ki kell-e őt léptetni? Jár-e neki a végkielégítés (10 évet dolgozott a kft.-nél) felmondási idő és egyéb járandóság? Köszönöm válaszukat!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

1.
Általánosságban véve az anyagi jellegű juttatások

Ha a munkavállaló él felmondással, abban az esetben a felmondási ideje 30 nap (kivéve, ha munkaszerződés vagy kollektív szerződés ennél hosszabb tartamot állapít meg), mely teljes tartamát köteles munkavégzéssel tölteni, kivéve, ha ettől a munkáltató részben vagy egészben eltekint. Ekkor nem jár végkielégítés a munkavállaló részére.

Amennyiben a munkáltató szüntetné meg felmondással a munkaviszonyt, abban az esetben ezt indokolás nélkül csak akkor tehetné meg, ha a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül (ehhez nem kell nyugellátást igényeljen, elegendő, ha betölti a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik). Ekkor sem jogosult végkielégítésre [Mt. 77.§ (5) bekezdése] a munkavállaló.

2. A kérdés szerinti esetre konkretizálva

A hatályos szabályozás szerint amikor a munkavállaló eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor nem kell megszüntetni a munkaviszonyt. Ha igénybe vesz nyugellátást, ha nem, abban az esetben is nyugdíjasnak minősül munkajogi szempontból. Azaz a munkáltató a jövőben indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt, végkielégítés fizetési kötelezettség nélkül. Felmondási időre jogosult lesz.

A munkavállaló tehát nyugodtan dolgozhat tovább azon a napon, amikor már elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, a feleknek nincs teendőjük. Mivel a munkaviszony nem kerül megszüntetésre, a munkavállalót semmiféle juttatás nem illeti meg (szabadságmegváltás sem). A fenti magyarázatot az áttekinthetőség kedvéért adtam.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink