hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kevés a dolgozó, sok a munka: kell-e mindig szakképzettség?

  • adozona.hu

Meghatározhatja-e a munkáltató a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget abban az esetben, ha jogszabály írja elő az adott tevékenységhez kapcsolódó szakképzettség meglétét, tekintettel a szakemberhiányra? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Ha jogszabály előírja, hogy bizonyos tevékenységhez milyen szakképzettség szükséges, de ezzel nem rendelkezik a munkavállaló, akkor alkalmazhatja őt a munkáltató a meglévő végzettség hiánya nélkül is? – kérdezte olvasónkPéldául, ha a munkaköri leírás vagy a tájékoztató szerint az adott munkakör betöltéséhez a munkáltatónál elég a 8 általános iskolai végzettség (bár jogszabály szerint a munkakör betöltéséhez kellene szakképzettséggel rendelkeznie), akkor foglalkoztatható a szakképzettség nélküli munkavállaló? Azért fontos a kérdés, mivel az adott területen nincs elég szakképzett munkaerő, ezért kénytelen a munkáltató betanítani embereket az adott munkakörök ellátására. Nyomdaipari területről van szó.

Elviekben a 21/2010. NFGM-rendelet előírja a szakképesítést a nyomdaiparban. Ha felveszi a cég a munkavállalót az adott munkakörre betanított munkásként, mert nem ragaszkodik a képesítés meglétéhez, megsért bármilyen jogszabályt? És mivel nincs szakképzettsége a munkavállalónak az adott munkakör betöltéséhez (bár a jogszabály előírja a szakképzettséget), lehet-e kiindulási alap a béreknél a minimálbér, vagy nem, mivel a munkakör szakképzettséget igényel, és ebben az esetben a garantált bérminimumot mindenképpen meg kell neki adni? – ecsetelte olvasónk.

Adott tevékenység ellátásához szükséges szakképesítésről rendelkező jogszabálytól – egyebek között a kérdező által is hivatkozott 21/2010. NFGM-rendelettől – nem lehet eltérni, az mindenkire nézve kötelező rendelkezéseket tartalmaz (kivéve, ha maga a jogszabály enged kivételt, de jelen esetben nem erről van szó) – hangsúlyozta válaszában

A munka törvénykönyve (Mt.)  27. paragrafusának (1) bekezdése szerint semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik. A semmis megállapodás érvénytelen. Az érvénytelen megállapodás alapján létrejött jogviszonyt pedig a munkáltató köteles haladéktalanul, azonnali hatállyal megszüntetni, feltéve, hogy az érvénytelenség okát a felek nem hárítják el (Mt. 29. § (1) bekezdés). Ilyen esetben a munkáltató köteles a munkavállalónak annyi időre járó távolléti díjat megfizetni, amennyi a munkáltató felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is, ha a munkaszerződés a munkáltató oldalán felmerült okból érvénytelen, és azt az előbbiek alapján meg kell szüntetni.

Azaz amennyiben jogszabály adott tevékenység ellátását (például kivágó gépek kezelése, nyomóforma készítése) szakképesítéshez köti, azt a munkáltató egyoldalúan nem változtathatja meg, ezért csak olyan munkavállalóval létesíthet munkaviszonyt, aki megfelel az előírt követelményeknek. A szakemberhiány nagy gond, szakértőnk álláspontja szerint még ezen alapos ok sem írja felül a jogszabályi rendelkezéseket.

A szakképzettségért járó bér (garantált bérminimum) kifizetésének két feltétele van:

– az adott munkakör igényelje a középfokú végzettséget vagy szakképzettséget, és

– egyidejűleg ezzel a dolgozó rendelkezzen is. Azaz nem kötelező legalább a garantált minimálbér megfizetése abban az esetben, ha a munkáltató nem köt ki alkalmazási feltételként középfokú végzettséget (feltéve, ha jogszabály sem írja elő).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink