hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így tárgyaljon a munkáltatóval, ha visszamenne dolgozni csed, gyed, gyes után!

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

A gyermekével otthon lévő munkavállalónak érdemes alaposan felkészülnie a munkahelyére történő visszatérésre, tisztában lenni azzal, milyen esetekben kell visszavennie a munkáltatónak, milyen lehetőségei vannak a jövőbeni foglalkoztatása során, mi jár neki, ha esetleg elbocsátják. Cikkünkben számba vesszük, mire érdemes figyelniük az érintett munkavállalóknak.

Fizetés nélküli szabadság megszakítása

A munkavállalónak joga van a gyermek 3 éves koráig otthon maradni fizetés nélküli szabadságon [2012. évi I. törvény (Mt.) 128. §], ha hamarabb szeretne visszatérni dolgozni, arra is megvan a lehetősége. A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg [133. § (2) bekezdés], tehát munkavállalóként arra kell figyelni, hogy legalább 30 nappal előre jelezni kell a visszatérési szándékot a munkáltatónak.

Nem egy olyan esettel lehet találkozni a gyakorlatban, hogy a munkáltató jelzi, nem tudja/akarja visszavenni a munkavállalót, maradjon még otthon a gyermekkel. Elképzelhető, hogy valóban nem tudja visszavenni a munkáltató a dolgozót, ettől függetlenül a munkavállaló dönthet úgy, hogy a fizetés nélküli szabadságát megszünteti, és újra aktív állományba szeretne kerülni. Több kimenetele lehet az esetnek, elképzelhető, hogy a munkaviszony végül megszűnik, mert a munkáltatónak van valós és okszerű indoka arra, hogy a munkavállalót tovább nem foglalkoztatja.

Az is lehet azonban, hogy a munkáltató nem akarja visszavenni a munkavállalót, mert elégedett azzal az alkalmazottal, aki helyette dolgozik. Ez nem megfelelő indok a munkaviszony megszüntetésére munkáltatói oldalról, csak szeretné elodázni, hogy foglalkoznia kelljen az otthon lévő munkavállalóval. Ha tehát a munkavállaló tehát ilyen helyzetben ragaszkodik a fizetés nélküli szabadság megszüntetéséhez, akkor ennek eleget kell tennie a munkáltatónak.

Sok esetben tapasztalható, hogy 30 nap alatt semmit nem válaszol a munkáltató a munkavállaló közlésére, vagy ha reagál is, nem nyilatkozik a következő lépésről, lehetőségekről. A munkavállaló pedig nem tudja, hogy mitévő legyen a 31. napon. A javaslat az, ha nem tudja biztosra, hogy a munkáltató elkezdte kiadni a felhalmozódott szabadságnapjait, akkor mindenképpen jelenjen meg a 31. nap reggelén munkakezdésre a munkahelyén, hogy a munkavégzési kötelezettségének eleget tegyen. A munkáltatónak valamit lépnie kell erre. Szabadságot nem adhat arra a napra, mert azt 15 nappal előre jeleznie kellett volna. Így tehát állásidőt kell fizetnie.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a bérfejlesztésre, a részmunkaidőre, illetve a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó fontos tudnivalókat ismertetjük!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink