hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hétköznapi és hétvégi ügyelet bérszámfejtése: ezek a pótlékok

  • adozona.hu

Milyen pótlékokat kell figyelembe venni ügyelet bérszámfejtésénél? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Heti 40 órás munkaviszony munkaóráinak letöltésén felül hétköznapi és hétvégi ügyelet bérszámfejtésénél milyen pótlékokat kell figyelembe venni? (Patika zárás utáni ügyelet a másnapi nyitásig hétköznap és hétvégén.)"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az ügyelet olyan időszakot jelent, amikor a munkavállaló a beosztás szerinti napi munkaidején kívül a munkáltató rendelkezésére áll a munkáltató utasítása alapján. A munkavállaló a rendelkezésre állás időtartama alatt köteles munkára képes állapotát megőrizni és a munkáltató utasítása szerint munkát végezni.

A törvény ahhoz képest különbözteti meg az ügyeletet a készenléttől, hogy a munkáltató előírja-e a munkavállaló számára a rendelkezésre állás helyét. Amennyiben előírja, akkor ügyeletről, ha pedig a rendelkezésre állás helyét a munkavállaló maga határozhatja meg, készenlétről beszélünk azzal, hogy az ügyelet ideje alatt felmerülő, a munkáltató utasításában meghatározott munkát a munkavállaló köteles elvégezni, míg készenlétnél a munkavállaló külön felhívása alapján haladéktalanul köteles munkába lépni.

A rendelkezésre állás elrendelésére a munka törvénykönyve (Mt.) 108. § (1) bekezdést megfelelően alkalmazni kell, mely szerint ezt a munkavállaló kérésére írásban kell elrendelni.

További előírás, hogy a rendelkezésre állás tartamát legalább egy héttel korábban és egy hónappal előre kell a munkavállalóval közölni. E körben is érvényesíthető az a kivételes lehetőség, mely szerint a munkáltató az adott napra vonatkozó rendelkezésre állás elrendelését legalább négy nappal korábban módosíthatja, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merült fel. A közlés, illetve a módosítás szóban is megtörténhet, kivéve, ha a munkavállaló írásban kéri az elrendelést.

A törvény szerint 4 órát meghaladó tartamú rendelkezésre állás

– a társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás folyamatos biztosítása,

– baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése, elhárítása, továbbá

– a technológia biztonságos, rendeltetésszerű alkalmazásának fenntartása

érdekében rendelhető el.

A munkavégzéstől függetlenül az ügyelet teljes időtartama rendkívüli munkaidőnek minősül, és az Mt. 99. § (5) bekezdés b) pontja értelmében a beosztás szerinti heti munkaidő tartamába be kell számítani. Következésképpen az ügyelet időtartama, figyelemmel a 99. § (2) bekezdés a) pontjára és (3) bekezdés a) pontjára, a rendes munkaidővel együtt a napi tizenkét órát, készenléti jellegű munkakörben a napi huszonnégy órát nem haladhatja meg.

A munkavállaló beosztás szerinti napi munkaidejébe – amely legfeljebb tizenkét óra, készenléti jellegű munkakörben legfeljebb huszonnégy óra – az ügyelet teljes tartamát be kell számítani, ha a munkavégzés tartama nem mérhető. Amennyiben viszont az ügyelet tartama alatt elrendelt munkavégzés mérhető, ennek időtartama számít a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaidejébe.

Ügyelet esetén a munkavállalónak 40 százalék bérpótlék jár. Amennyiben azonban munkavégzésre is sor kerül, bérpótlék az Mt. 139–143. § szerint jár. Azaz, ha teljesülnek a feltételek, abban az esetben munkavégzés esetén vasárnap pótlék, munkaszüneti napra járó bérpótlék, éjszakai vagy műszakpótlék is járhat. Ettől eltérően pedig, ha a munkavégzés tartama nem lenne mérhető, 50 százalék bérpótlék jár.

Vasárnapi bérpótlék

A törvény a vasárnapi bérpótlékra való jogosultságot azon munkavállalók részére biztosítja, akik a munkáltatói munkaszervezés következtében végeznek munkát vasárnap rendes munkaidőben. Ebből következően azok a munkavállalók, akiket a munkáltató olyan tevékenység keretében foglalkoztat, amely esetében a vasárnapi munkavégzés a körülményekből, a munkakör sajátosságából szinte magától értetődően következik, nem jogosultak pótlékra.

Az Mt. 140. § (1) bekezdésének a) pontja alapján vasárnapi munkavégzés esetén 50 százalék mértékű vasárnapi pótlék jár, ha a munkavállaló rendes munkaidőben történő munkavégzésére kizárólag több műszakos tevékenység keretében, készenléti jellegű munkakörben kerül sor, továbbá a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló részére.

Azaz, ha bármely más eset alapján vasárnapi munkavégzés rendelhető el, a munkáltató nem köteles a vasárnapi pótlék megfizetésére. 

A munkáltatónak tehát a kérdés szerinti esetben azt kell mérlegelnie, hogy az esetleges vasárnapi nyitva tartásra az Mt. 101. § (1) bekezdésének mely pontja alapján kerül sor. A feltett kérdés alapján (működési engedélye szerint vasárnap nyitva tarthat) rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatóról van szó, mely alapján nem köteles vasárnapra bérpótlékot fizetni a munkavállalók részére.

Munkaszüneti napra járó bérpótlék

Munkaszüneti napok: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26., illetve az egészségügyben dolgozók esetén július 1.

Az Mt. 140. § (2) bekezdés alapján a munkaszüneti napon történő munkavégzésért minden esetben 100 százalék mértékű bérpótlékra jogosult a munkavállaló.

Műszakpótlék

A 30 százalék mértékű műszakpótlékra való jogosultság időbeli feltétele a 18 és 06 óra közötti munkavégzés, a másik feltétel a rendszeresen változó munkaidőkezdet, mely azt jelenti, hogy havonta a beosztott munkaidő kezdetének időpontja legalább a munkanapok egyharmada esetében eltér és a legkorábbi és legkésőbbi munkakezdési időpontok között legalább 4 óra eltérés van.

Éjszakai pótlék

A munkavállalónak az éjszakai, azaz a 22 és 06 óra közötti munkavégzés esetén, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, 15 százalék bérpótlék jár.

A törvény alapján éjszaki pótlékra és műszakpótlékra egyidejűleg nem jogosult a munkavállaló.

Rendkívüli munkavégzés esetén

Az Mt. 107. §-a szerint a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama rendkívüli munkaidőnek minősül.

Az Mt. éves rendkívüli munkaidőkorlátot állít fel: teljes napi munkaidő esetén naptári évenként 250 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Abban az esetben, ha a munkaviszony év közben kezdődött, határozott időre vagy részmunkaidőre jött létre. arányosan kell alkalmazni ezt a szabályt.

Kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb évi 300 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el.

A munkavállalónak 50 százalék bérpótlék vagy – munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján – szabadidő jár a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben, a munkaidőkereten felül vagy az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén.

A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén 100 százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke 50 százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink