hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyedről visszatérő munkavállaló bére, munkakörének megváltoztatása

  • adozona.hu

Közölnie kell-e a munkáltatónak a gyedről visszatérő munkavállaló érdeklődésére a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére vonatkozó kérelem benyújtása előtt azt, hogy mennyi lesz a munkabére? Áthelyezhető-e másik munkakörbe? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Gyeden lévő munkavállaló jelezte, hogy szeretne visszamenni dolgozni. Természetesen elsősorban az új bére érdekelné. A jogszabály szerint a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelem benyújtása után kell a munkáltatónak az új bérre vonatkozó ajánlatot tennie (ez idáig is így járt el a cég). A munkáltató akkor szeretné közölni az új bért a munkavállalóval, ha benyújtja a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti kérelmét, a  dokumentum beérkezését megelőzően nem szeretne bérrel kapcsolatos információt kiadni. Helyesen járunk el ez esetben? – kérdezte olvasónk. A másik kérdése a munkakörhöz kapcsolódik. A munkavállaló számviteli ügyintéző munkakörben dolgozott, egy külföldi cég könyvelését végezte a telephelyen. Az évek során a csapat teljesen lecserélődött, és jól végzik a munkájukat. Ha ugyanazon a telephelyen, számviteli ügyintéző munkakörben tenne neki ajánlatot a munkáltató, de esetleg egy másik pénzügyi csoportban (magyar cég könyvelése), és a munkavégzés helye sem változna, hiszen ugyanazon a telephelyen történne a foglalkoztatása, akkor helyesen járna el? Lényegében a munkakörében nem történne változás, csak a szervezeten belül helyeznék át.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Egyértelmű válasz nem található a jogszabályokban az elsőként feltett kérdésre. Az alapbérre vonatkozó ajánlatot valóban a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően kell tenni. Ugyanakkor a munka törvénykönyve (Mt.) általános magatartási követelményei, úgy mint a tisztesség, a kölcsönös együttműködés és a tájékoztatási kötelezettség elve alapján a kismama erre irányuló kérdésére választ kell adnia a munkáltatónak. Elképzelhető például, hogy ez is befolyásolja a döntéshozatal (álljon-e munkába vagy sem) során.

Ami a második kérdést illeti: a munkavállaló hozzájárulására abban az esetben van szükség a munkaköre módosításához, ha a munkaszerződésének valamely rendelkezése változna meg. Jelen esetben – a leírtak alapján – ilyenre nem kerül sor, így nincs szükség a munkaszerződés módosítására és a kismama beleegyezésére sem (a kérdés alapján az feltételezhetően nem része a munkaszerződésnek az, hogy külföldi vagy magyar cég könyvelését végzi-e egy számviteli ügyintéző, erről a munkáltató egyoldalúan és szabadon dönthet).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink