adozona.hu
Gyedről visszatérő munkavállaló bére, munkakörének megváltoztatása
//adozona.hu/munkajog/Gyedrol_visszatero_munkavallalo_bere_munkak_J9BL8J
Gyedről visszatérő munkavállaló bére, munkakörének megváltoztatása
Közölnie kell-e a munkáltatónak a gyedről visszatérő munkavállaló érdeklődésére a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére vonatkozó kérelem benyújtása előtt azt, hogy mennyi lesz a munkabére? Áthelyezhető-e másik munkakörbe? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Gyeden lévő munkavállaló jelezte, hogy szeretne visszamenni dolgozni. Természetesen elsősorban az új bére érdekelné. A jogszabály szerint a fizetés nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelem benyújtása után kell a munkáltatónak az új bérre vonatkozó ajánlatot tennie (ez idáig is így járt el a cég). A munkáltató akkor szeretné közölni az új bért a munkavállalóval, ha benyújtja a fizetés nélküli szabadság megszüntetése iránti kérelmét, a dokumentum beérkezését megelőzően nem szeretne bérrel kapcsolatos információt kiadni. Helyesen járunk el ez esetben? – kérdezte olvasónk. A másik kérdése a munkakörhöz kapcsolódik. A munkavállaló számviteli ügyintéző munkakörben dolgozott, egy külföldi cég könyvelését végezte a telephelyen. Az évek során a csapat teljesen lecserélődött, és jól végzik a munkájukat. Ha ugyanazon a telephelyen, számviteli ügyintéző munkakörben tenne neki ajánlatot a munkáltató, de esetleg egy másik pénzügyi csoportban (magyar cég könyvelése), és a munkavégzés helye sem változna, hiszen ugyanazon a telephelyen történne a foglalkoztatása, akkor helyesen járna el? Lényegében a munkakörében nem történne változás, csak a szervezeten belül helyeznék át.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Egyértelmű válasz nem található a jogszabályokban az elsőként feltett kérdésre. Az alapbérre vonatkozó ajánlatot valóban a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően kell tenni. Ugyanakkor a munka törvénykönyve (Mt.) általános magatartási követelményei, úgy mint a tisztesség, a kölcsönös együttműködés és a tájékoztatási kötelezettség elve alapján a kismama erre irányuló kérdésére választ kell adnia a munkáltatónak. Elképzelhető például, hogy ez is befolyásolja a döntéshozatal (álljon-e munkába vagy sem) során.
Ami a második kérdést illeti: a munkavállaló hozzájárulására abban az esetben van szükség a munkaköre módosításához, ha a munkaszerződésének valamely rendelkezése változna meg. Jelen esetben – a leírtak alapján – ilyenre nem kerül sor, így nincs szükség a munkaszerződés módosítására és a kismama beleegyezésére sem (a kérdés alapján az feltételezhetően nem része a munkaszerződésnek az, hogy külföldi vagy magyar cég könyvelését végzi-e egy számviteli ügyintéző, erről a munkáltató egyoldalúan és szabadon dönthet).
Hozzászólások (0)