hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondási idő: kárigény azonnali hatályú felmondás miatt

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Az alábbi jogeset azért tanulságos, mert bármikor előfordulhat, hogy a felmondási idő alatt az egyik fél azonnali hatályú felmondásra okot adó magatartást tanúsít. Ilyenkor nem mindegy, hogy melyik jognyilatkozat szünteti meg a munkaviszonyt, illetve ki és milyen kárigényt érvényesíthet.

A BH 2020.5.154. számú eseti döntés szerint a munkáltató a munkavállaló felmondását követően a felmondási idő alatt azonnali hatályú felmondással élhet. A Kúria megállapította, hogy ilyen esetben az azonnali hatályú felmondás közlésének időpontjában szűnik meg a munkaviszony, függetlenül a korábbi, a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozat jogszerűségétől. A perbeli ügyben ugyanis a munkavállaló indokolás nélküli felmondással szüntette meg határozott időtartamú munkaviszonyát, a felmondási idő alatt pedig a munkáltató azonnali hatályú felmondással élt, a dolgozói felmondás jogellenességére hivatkozva. A Kúria döntéséből az következik, hogy a munkáltatónak a jogellenességre hivatkozással lehetett volna kártérítést igényelni és helyette nem azonnali hatályú felmondással élni.

Tényállás

A munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel állt a munkáltató alkalmazásában vezetőedzőként. Még ennek lejártát megelőzően megszüntette a munkaviszonyát 30 napos felmondási idővel. A felmondás indokolást nem tartalmazott.

A felmondás közlését megelőző napon a helyi tv-műsorban bejelentésre került, hogy az érintett munkavállaló veszi át egy másik labdarúgócsapat irányítását, továbbá néhány nappal később az alkalmazott is nyilatkozott arról, hogy a másik labdarúgócsapathoz igazol.

A munkáltató ezt követően szüntette meg a közöttük létrejött munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással, azon indokolással, hogy a dolgozó a felmondását nem indokolta, ezáltal a határozott idejű munkaviszonyt jogellenesen szüntette meg, amivel munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben megszegte.

A munkavállaló álláspontja szerint munkaviszonya jogellenesen került megszüntetésre, erre figyelemmel vitatta a munkáltató által bejelentett kárigényt.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna "Fogas kérdés a munkaviszony megszüntetéséről", valamint "Felmondás védett korú munkavállalónak: mikor lehetséges? Gyakran ismételt kérdések és válaszok" című írásait is!
A munkáltató bírósághoz fordult. Keresetében annak megállapítását kérte, hogy a dolgozó jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyát, melyre tekintettel a határozott időtartamból hátralévő időre járó távolléti díjat igényelt. Álláspontja szerint a munkavállaló köteles lett volna megindokolni határozott idejű munkaviszonya felmondását, aminek nem tett eleget, így az jogellenes volt.

A munkavállaló érdemi ellenkérelmében és viszontkeresetében a kereset elutasítását és a felmondási időre járó távolléti díj megfizetését igényelte. Álláspontja szerint hiányzik az okozati összefüggés a saját felmondása és a munkáltató munkaviszony-megszüntetése között. Viszontkeresetében előadta, hogy a munkáltató jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát, mivel a határozott idejű munkaviszony indokolás nélküli felmondása nem minősül munkaviszonyból származó kötelezettségszegésnek. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a munkaviszony jogellenes megszüntetésének esetére önálló jogkövetkezményeket állapít meg, melyek között nem szerepel a munkáltató azonnali hatályú felmondása.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan döntött az első- és a másodfokú bíróság, valamint, hogy mi volt a Kúria álláspontja!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink