hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fogas kérdés a munkaviszony megszüntetéséről

  • adozona.hu

Olvasónk a következőket írta: Vállalatcsoporton belül cégváltással, közös megegyezés keretén belül helyeztünk át egy munkavállalót. Miután más környezetbe került, új, próbaidős munkaszerződést kötöttünk vele. A szerződés aláírásával egy időben a kilépőpapírokat is átadtuk, melynek egy példányát aláírásával ellátva visszaadta. Az új munkáltató a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondással megszüntette a munkaiszonyát. Ezt ő egyelőre a munkáltatónál megtámadta, arra hivatkozva, hogy nem írásban lett az előző munkaviszonya megszüntetve. Ebben az esetben a kilépőpapírok átvétele helyettesítheti-e az írásbeli munkaviszony megszüntetését vagy a dolgozó megnyerne erre hivatkozva egy munkaügyi pert? Kérdésére dr. Hadu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyve (Mt.) 22.§ (3) bekezdése szerint a megállapodást, ha írásba kellett foglalni, módosítani vagy megszüntetni csak írásban lehet. A munkaszerződést kötelező írásba foglalni, így ezen kötelezettség a munkaviszony megszüntetése esetén is terheli a feleket.

A 22. § (4) bekezdés alapján az alaki kötöttség megsértésével tett jognyilatkozat – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – érvénytelen. Az érvénytelenség jogkövetkezménye nem alkalmazható, ha a jognyilatkozat a felek egyező akaratából teljesedésbe ment. Ez azt jelenti, hogy a felek a megegyezést ráutaló magatartással végrehajtották és hosszabb időn keresztül a kialakult állapotot nem vitatták. A Kúria több jogeset kapcsán kifejtette, hogy az alaki előírás megsértésével tett érvénytelen nyilatkozat vagy megállapodás érvényessé válik, ha azt a felek elfogadták és foganatosították (EBH 1999.42., Mfv. I. 10.667/1994.).

Nézzük meg a további bírói gyakorlatot:

♦ Az Mfv. I. 10.490/2015. számú döntés szerint a felek között nem jött létre közös megegyezés, amikor az alperes az igazolásokat kiállította, a felperes azokat átvette és aláírta. Ez önmagában nem jelenti azt, hogy az igazolásban foglaltakkal egyetértett, vagyis az ő szándéka is a jogviszony megszüntetésére irányult. Annak nem volt jelentősége, hogy ezen okiratokat a felek különböző időpontban írták alá, az átvétel pedig nem bizonyítja a jogszabályoknak megfelelő jogviszony megszüntetés tényét, mivel azokon a megszüntetés módja nincs feltüntetve.

♦ Az Mfv. I. 10.652/2015. szám alatti ítélet szerint a felek között nem jött létre közös megegyezés, mivel a felperes az erre vonatkozó nyilatkozatot nem írta alá, vagyis a munkáltatóval nem állapodott meg a jogviszony megszüntetés ezen formájában. Az alperes a jogviszony megszüntetéshez szükséges iratokat előre elkészítette, és a megállapodásban bízva a felperes a szakigazgatási szervnél a nyilvántartásból kijelentette. Amikor számára azonban egyértelművé vált, hogy a közös megegyezéses jogviszony megszüntetéshez a felperes nem járult hozzá – és így a jogviszonya nem szűnt meg – intézkedett a kijelentés kijavításáról. Ezen alperesi magatartás legfeljebb adminisztrációs hibaként volt értékelhető. A jogvita eldöntése szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a közös megegyezéses jogviszony megszüntetést az alperes kezdeményezte, mivel a felperes hozzájárulása a közös megegyezésről szóló okirat aláírása hiányában a megállapodás nem ment foganatba, ezért közömbös az is, hogy a megkötés kinek állt inkább az érdekében.

♦ A munkaviszony megszüntetésének azonban egyértelműnek, és feltétel nélkülinek kell lennie ahhoz, hogy a joghatás kiváltására alkalmas legyen. Nem fogadható el munkaviszony-megszüntetésnek, ha a munkavállaló a munkahelyen nem jelent meg, miután a munkáltató nem tartott igényt a munkavégzésére, de az sem, ha meghatározott időpontban új munkáltatónál lépett munkába. Adott esetben azzal, hogy a felperes a részére postán megküldött, a munkáltató által a munkaviszony megszüntetésekor kiállított igazolásokat aláírva visszaküldte, még nem adta beleegyezését a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséhez. Az igazolást a munkáltató állította ki, azon a munkaviszony megszüntetése módjaként közös megegyezést tüntetett fel. Miután ő állította ezen tény valóságát, de az ennek alapjául szolgáló Mt. 61. § (1) bekezdés a) pontja, 44. §-a és 22. § (3) bekezdése szerinti írásba foglalt megállapodást a perben nem igazolta, a jogviszony-megszüntetés jogellenes volt (Mfv. I. 10.500/2014.).

A fentiek alapján tehát azt kell megítélni, hogy a munkavállaló akarata is a munkaviszony megszüntetésére irányult-e, és ezt a tényt a munkáltató miként tudja bizonyítani. Például: a munkavállaló tanúk előtt kijelentette, hogy hozzájárul a közös megegyezéssel történő megszüntetéshez, vagy az a ráutaló magatartásából egyértelműen kiderül. Vizsgálni kell azt is, hogy a felek hogyan számoltak el a jogiszonyban töltött idővel, illetve az új munkaviszony kapcsolódik-e bármilyen egyéb módon a korábbihoz. A kérdés alapján (’áthelyezés” – egyoldalúságra utal) úgy tűnik, hogy a munkáltató szándéka és célja volt az új jogviszony létesítése, ezért különösen a cégcsoportra figyelemmel – jogvita esetén – vizsgálni kell az új munkaviszony, illetve munkakör tartalmát, mit jelent a „más környezet”, azt, hogy egyáltalán jogszerű volt-e a próbaidő kikötése. Illetve ha az is volt, vizsgálható, hogy nem merül-e fel a joggal való visszaélés tilalma (cégcsoporton belül az egyik munkáltatónál megszűnik a munkaviszony, létesül egy új jogviszony, melyet megszüntetek nulla forintos kifizetés mellett próbaidő alatti azonnali hatállyal). A válasz tehát a fentiektől függ.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink