hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vasárnapi pótlék: nekik is kell fizetni?

  • adozona.hu

Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatban kérdezte olvasónk, hogy vendéglátóhelyen, étteremben foglalkoztatott alkalmi munkavállaló részére kell-e délutáni, vasárnapi pótlékot fizetni? Ha kizárólag vasárnap foglalkoztatják, például vásári árusítás esetén, erre kell-e pótlék? A kérdésekre szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária válaszolt.

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén is köteles a munkáltató megfizetni az Munka törvénykönyve (Mt.) szerinti bérpótlékokat (így jogosult a munkavállaló például a rendkívüli munkavégzés ellenértékére, az éjszakai pótlékra, vasárnapi pótlékra is, a feltételek teljesülése esetén).

Vasárnapi munkavégzés (rendes és rendkívüli munkavégzés) esetén abban az esetben jár az 50 százalék bérpótlék, ha a munkavégzésre több műszakos tevékenység keretében, vagy készenléti jellegű munkakörben kerül sor, vagy a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló végez munkát. Amennyiben ezek egyike sem áll fenn, nem jár a bérpótlék (ami jelen esetben szóba jöhet, az a 3. eset, ha ebbe a körbe tartozik a munkavállaló, jár részére a pótlék).

Vasárnapi pótlékra alapvetően azok nem jogosultak, akiknek e napon történő a munkavégzésére objektív okok miatt van szükség (például rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, idényjellegű tevékenységnél stb.). Akik a munkáltató döntésén alapuló munkaszervezési okok miatt dolgoznak vasárnap, jogosulttá válnak a bérpótlékra.

Kiegészítő szakértőnk megjegyezte, hogy egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Mt. szerint a vasárnapra eső munkavégzési tilalmakat nem kell alkalmazni, ahogyan a 2013. január 1-jétől hatályba lépő szabadság kiadására vonatkozó rendelkezéseket, illetőleg a határozott idejű munkaviszony meghosszabbításának a tilalmát sem. Nem alkalmazandó továbbá a munkaidő beosztásra vonatkozó előzetes közlési kötelezettség, amely az általános szabályok szerint legalább 7 nappal korábban kötelező lenne. A jogviszony rugalmasságát hivatott elősegíteni az is, hogy a 2013. január 1-jétől hatályban lévő szabadságra, betegszabadságra, szülési szabadságra és fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezések sem irányadóak.
Az egyszerűsített foglalkoztatásról ITT olvashat még.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink