adozona.hu
Egyenlő munkáért egyenlő bér: mikor tehet különbséget a munkáltató?
//adozona.hu/munkajog/Egyenlo_munkaert_egyenlo_ber_mikor_tehet_ku_8A9E48
Egyenlő munkáért egyenlő bér: mikor tehet különbséget a munkáltató?
A munkáltató és a leendő dolgozó között létrejött béralkut nemcsak a munkaerő-piaci körülmények, a kereslet-kínálat, hanem az egyenlő munkáért egyenlő bért alapelv is befolyásolják. Az adott munkavállaló bérének meghatározásánál a többi munkavállaló bérezésére is figyelemmel kell lenni. Tekintettel arra, hogy az egyenértékűség kérdése gyakran vita tárgya a felek között, ennek szempontjait tekintjük át a kialakult joggyakorlat tükrében.
Alkotmányos alapelvről van szó
A hátrányos megkülönböztetés tilalmát több jogszabály is rögzíti. Az esélyegyenlőségi irányelveken túlmenően szabályozza az alaptörvény, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), valamint az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) is. Az alaptörvény XV. cikkelye leszögezi, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő. Magyarország az alapvető jogokat mindenkinek bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, fogyatékosság, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül biztosítja. Végezetül deklarálja azt is, hogy a nők és a férfiak egyenjogúak.
Erre épül rá az Mt. és az Ebktv. szabályrendszere is. Az Mt. 12. paragrafusa az egyenlő bánásmód követelményével összefüggésben csupán az alapokat fekteti le, amikor kimondja, hogy azt a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásánál be kell tartani. Az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos részletszabályokat – az egyenlő bánásmód sérelmének megvalósulási eseteit (közvetlen, közvetett hátrányos megkülönböztetés, zaklatás, jogellenes elkülönítés, megtorlás, ezekre adott utasítás stb.), a védett tulajdonságok körét, és az úgynevezett kimentési lehetőségeket – az Ebktv. 8-10. paragrafusai tartalmazzák. Ezeket a szabályokat tehát együttesen kell értelmezni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, milyen szempontokat kell mérlegelniük a munkáltatóknak a béralku során.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)