hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: van-e lehetőség a kiadott szabadságtöbblet visszakövetelésére felmondás esetén?

  • adozona.hu

Évközi felmondásnál a túlvett szabadság visszakövetelhető-e – kérdezte olvasónk. A kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

Jogilag nincsen lehetőség a túlvett szabadság visszakövetelésére. Ennek oka a következő:

Mivel az éves szabadság naptári évre vonatkozik, így azt fő szabály szerint az adott naptári évben is kell kiadni. A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki. A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az adott naptári évben kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni. Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.

Kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki. Végezetül a felek naptári évre szóló megállapodása alapján az életkori pótszabadság legfeljebb 10 munkanapos szabadságrésze a következő év utolsó napjáig is kiadható.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Ez a szabályozás ugyanakkor sem azt nem teszi lehetővé, hogy a szabadságot a következő évi szabadság terhére adja ki a munkáltató, sem pedig azt, hogy a kiadott szabadságtöbbletet a munkáltató a munkaviszony megszűnése esetében a munkavállaló munkabéréből levonja.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 164. §-a alapján a jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő. Nem szabad ugyanakkor azt elfelejteni, hogy a túlvett szabadságra eső távolléti díjnak megfelelő jogalapja volt, így annak kifizetése nem tekinthető alaptalannak. Emellett a szabadságot a munkáltató adta ki, mely szintén cáfolja, hogy a szabadság kiadásával összefüggésben jogellenességre került volna sor.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink