hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ismét különadóval sújtja a kormány a kiskereskedelmi láncokat, itt vannak a részletek

  • adozona.hu
2

Megjelent a Magyar Közlönyben a kiskereskedelmi láncok különadójáról szóló rendelet. A különadó sávos, 500 millió forint árbevétel fölött kell fizetni, az internetes kereskedelemre is vonatkozik, a kapcsolt vállalkozások adófizetéssel terhelt tevékenységéből származó bevételeket egybe kell számítani.

A rendelet meghatározza, hogy kiskereskedelemnek számítanak a 2020. január 1-jén hatályos Gazdasági Tevékenységek Egységes Osztályozási Rendszere (TEÁOR’ 08) szerint

a) a 45.1 ágazatba (gépjármű-kereskedelem) – ide nem értve a gépjármű, pótkocsi nagykereskedelmét –,
b) a 45.32 ágazatba (gápjárműalkatrész-kiskereskedelem),
c) a 45.40 ágazatba (motorkerékpár és -alkatrészkereskedelmi, javítási tevékenység) – ide nem értve a motorkerékpár javítását, nagykereskedelmét –, továbbá
d) a 47.1–47.9 ágazatokba (bolti vegyes kiskereskedés, élelmiszer, ital, dohányáru, gépjárműüzemanyag, információs, híradás-technikai termék, egyéb háztartási cikk, kulturális, szabadidős cikk, egyéb, másová ne sorolt áru kiskereskedelme, piaci kiskereskedelem, nem bolti, piaci kiskereskedelem)

sorolt azon tevékenységek, melyek folytatása esetén a vevő magánszemély is lehet.

Nettó árbevétel

a) a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) hatálya alá tartozó adóalany esetén az Sztv.-ben meghatározott értékesítés nettó árbevétele,

b) egyedi beszámolóját az Sztv. 3. § (10) bekezdés 2. pontjában meghatározott IFRS-ek szerint készítő adóalany esetén a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 40/C §-a szerinti nettó árbevétel,

c) a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény szerinti kisadózó vállalkozásnál a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény szerinti kisadózó vállalkozás bevétele,

d) a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó adóalany esetében a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti általános forgalmi adó nélküli bevétel,

e) a 2.  § szerinti tevékenységét nem fióktelep útján kifejtő külföldi illetőségű személy vagy szervezet esetén a belföldön átadott termék értékesítéséből származó általános forgalmi adó nélküli ellenérték.

Adóköteles a kiskereskedelmi tevékenység, valamint a külföldi illetőségű személy vagy szervezet által a vevője részére belföldön átadott termék nem fióktelep útján való értékesítése.

A fenti rendelkezésekben nincs olyan megkötés, mely szerint a különadó csak a bolti kiskereskedelemre vonatkozna, ennélfogva az interneten keresztül bonyolított értékesítéseket is terheli.

Az adóalapba tartozik a kiskereskedelmi forgalomban eladásra szánt, beszerzett áruk szállítójának (az áru előállítójának, forgalmazójának) – a beszerzett áruk értékesítésével összefüggésben – az adóalany által nyújtott szolgáltatásból származó árbevétele, valamint a kiskereskedelmi forgalomban eladásra szánt áru szállítója által az adóalanynak adott engedmény összege is.

A különadó a bevétel nagyságától függő sávos adó.

Mértéke megegyezik 2010-es kiskereskedelmi különadóéval, vagyis

a) az adóalap 500 millió forintot meg nem haladó része után 0 százalék,

b) az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,1 százalék,

c) az adóalap 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,4 százalék,

d) az adóalap 100 milliárd forintot meghaladó része után 2,5 százalék.

A különadó május 1-jétől terheli az érintett kereskedőket.

Az adóalap összeszámítása az adóelkerülés kizárása miatt

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint kapcsolt vállalkozásnak minősülő adóalanyok adóját úgy kell megállapítani, hogy az  egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adóalanyok említett kiskereskedelmi tevékenységekből származó nettó árbevételét össze kell adni, és az arra eső adómértékkel kiszámított összeget az egyes adóalanyok között olyan arányban kell megosztani, mint amilyen arányt a tőlük származó nettó árbevétel az egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adóalanyok által elért összes, nevezett kiskereskedelmi tevékenységekből származó nettó árbevételben képvisel.

Ez azokra a kapcsolt vállalkozásokra vonatkozik, amelyek között a kapcsolt vállalkozási viszony a rendelet kihirdetését követő szétválással, kiválással jött létre, vagy, ha a rendelet kihirdetésének napján meglévő, az említett kiskereskedelmi tevékenységet lehetővé tevő eszközeit a rendelet kihirdetését követően más kapcsolt vállalkozás számára adja át vagy adja használatba.

Nem vonatkozik ez azokra a cégekre, amelyek bizonyítják, hogy az imént említett ügyleteket nem a rendeletben foglalt rendelkezések megkerülése céljából, hanem kizárólag gazdasági okok miatt hajtották végre.

Az adó alanya az adókötelezettségét a veszélyhelyzet megszűnését magában foglaló adóévet követő vagy – ha az adóéve a veszélyhelyzet idején ér véget, akkor – a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig állapítja meg és vallja be az e célra rendszeresített nyomtatványon az állami adóhatósághoz.

Az adóalany 2020. május 31-éig köteles bevallani az adóelőleg egy hónapra jutó (havi) összegét, amely a rendelet hatálybalépését megelőző utolsó, beszámolóval lezárt adóévi, az adóalany említett kiskereskedelmi tevékenységéből származó (12 hónapnál rövidebb adóév esetén évesített) nettó árbevételének alapulvételével számított adóösszeg 1/12-ed része.

Speciális, adóelőleg-mérséklési rendelkezés segíti azokat a cégeket, amelyeknek az adott hónapban a kereskedelmi forgalmuk az előző év azonos időszakához képest legalább 40 százalékkal esett vissza. Ez esetben az állami adóhatóság az adózó kérelmére az adóelőleg összegét az árbevétel-csökkenéssel arányosan mérsékli. Emellett előzetesen – még az előleg fizetésének határideje előtt – általános adómérséklési kérelem is benyújtható, ha a koronavírus-járvány olyannyira csökkentette a bevételt, hogy a különadó nem éri el az adóévben fizetendő adóelőleg összegét.

Az adófizetésre nem kötelezett adóalanyoknak adóbevallást sem kell benyújtaniuk.

A Pénzügyminisztérium várakozásai szerint a kiskereskedelmi ágazat a különadó révén 36 milliárd forinttal járul hozzá a Járvány Elleni Védekezési Alap bevételeihez.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!

Üdvözlettel: az Adózóna csapata

Üdvözlet!

Amennyiben a Cég tevékenységei közt szerepel a 45.1, azonban a főtevékenysége 46.6, s tényleges árbevétele is ebből adódik, akkor ebben az esetben vonatkozik-e rá a Kormány 109/2020. (IV. 14.) Korm. rendelete?

Válaszukat előre is köszönöm

Győri Hajnalka

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Union belüli jövedelem adózása, árfolyama?

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink