hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszélyhelyzet: jár-e bértámogatás az ekhósoknak?

  • adozona.hu

Magyarországon számos munkavállaló dolgozik az egyszerűsített közteherviselésre vonatkozó szabályozás (ekho) szerint, amely alapján a munkabér adózására vonatkozó általános szabályok helyett a munkabér minimálbért meghaladó összege után összesen 15 százalék ekhót kell fizetnie a munkavállalónak, személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási járulékok helyett. Tipikusan ilyenek a médiában, a sport- és reklámszakmában betöltött állások vagy az előadóművészet, de akár egyes IT-szakemberek is ebbe a körbe tartozhatnak. A járvány okozta gazdasági visszaesés őket is érintheti. Jogosan merül fel, hogy vajon az ekhós munkavállalók után igényelhetnek-e a munkáltatók támogatást a csökkentett munkaidőre? – teszi fel a kérdést közleményében a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda.

Kántor Balázs, az iroda adócsoport-vezetője úgy látja, hogy a kormányzat nem foglalkozott ezzel a kérdéssel érdemben. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy az igénybe vehető támogatásokkal foglalkozó kormányrendeletek nem zárják ki egyértelműen, hogy az ekhóval adózók is igénybe vegyék a támogatást, mivel annak legfontosabb feltétele – a munkaviszony megléte – ebben az esetben is teljesül.

Az egyetlen korlátozó szabály, ami az ekhósok kizárására utalhat, az, hogy a nettó alapbért az “általános szabályok” szerint kell megállapítani, ez azonban a munka törvénykönyve megfelelő rendelkezéseire is utalhat, és nem feltétlenül az adójogszabályokra.

A szakértő felveti a kérdést: amennyiben a kormányzat szándéka egyértelműen az ekhósok kizárása volt, miért nem tartalmaz erre vonatkozó explicit rendelkezéseket a rendelet, vagy legalább arra való utalást, hogy azz szja-törvény szerinti általános szabályokról beszélhetünk?

Ha a munkáltató igénybe veheti a támogatást ekhós munkavállalóra, mekkora lehet a támogatás összege? A támogatás alapja ugyanis a nettó bér (távolléti díj), amely a bruttó bérnek a munkáltató által levonandó személyi jövedelemadó-előleggel, járulékokkal csökkentett összege. Ekhósok esetében azonban ehelyett 15 százalék ekhót von le a munkáltató. Ez az ekho azonban – a jogszabály szövege alapján – a személyi jövedelemadót és a járulékokat helyettesíti, tehát értelemszerűen a támogatást is a bruttó bér 15 százaléka alapján kellene megállapítani, ami 112 000 forintot meghaladó, magasabb támogatási összeghez is vezethet – áll a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda közleményében. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink