hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózási könnyítések veszélyhelyzet idején

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Számos adózási könnyítést vezetett be a 140/2020. kormányrendelet. A bevallások, beszámolók benyújtási határidejének szeptember 30-áig történő meghosszabbítása mellett az adózók a koronavírusra hivatkozással az adótartozásukra 12 hónapos részletfizetést, illetve 6 hónapos halasztást, illetve egy adónemre 20 százalékos törlést kérhetnek.

Fizetési könnyítés, adómérséklés

Az adóhatóság az adózónak és az adó megfizetésére kötelezett személynek a veszélyhelyzet megszűnését követő harmincadik napig előterjesztett kérelmére az adóhatóságnál nyilvántartott, legfeljebb 5 millió forint összegű adóra egy alkalommal, legfeljebb 6 havi pótlékmentes fizetési halasztást vagy legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez, ha a kérelmező a kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolja vagy valószínűsíti, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza.

A nem természetes személy adózónak (cégek, egyesületek, alapítványok) a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig előterjesztett kérelemre az adózót terhelő adótartozást egy alkalommal, kizárólag egy adónem tekintetében, legfeljebb 20 százalékkal, de 5 millió forintot meg nem haladó összegben mérsékli, ha az adótartozás megfizetése a kérelmező gazdálkodási tevékenységét a veszélyhelyzetre visszavezethető okból ellehetetlenítené.

A fizetési könnyítési kérelemhez használatos nyomtatványon lehetőség van egy rubrikán bejelölni, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel kéri az adózó a könnyítést. A fizetési kedvezményre vonatkozó kérelem elkészítését érdemes szakemberre bízni, hiába van vészhelyzet, el fogja utasítani a NAV, ha nem megfelelően tölti ki az adózó a nyomtatványt. Ha egy társaság könyvelési adatai nem azt mutatják, hogy kedvezményre szorul – például magas a házipénztárában felhalmozott összeg –, akkor is nagy rá az esély, hogy nem járul hozzá az adóhatóság a kedvezmény igénybe vételéhez.

Ekáer – mentesülés a kockázati biztosíték benyújtása alól

Az adózó a veszélyhelyzet ideje alatt és a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig mentesül az ekáer szerinti kockázati biztosíték nyújtása alól, ráadásul a NAV haladéktalanul, hivatalból intézkedik a 2020. április 22-ét megelőzően befizetett kockázati biztosíték összegének az adózó részére történő visszautalása, illetve a vállalt garancia felmondásához szükséges hozzájárulásának a pénzintézet részére történő továbbítása iránt. Az egyedi mentességek körében az útszakasz-mentesítésre vonatkozó engedély érvényessége a veszélyhelyzet ideje alatt végig fennáll.

A megbízható adózói státusz nem vész el

A megbízható adózói, valamint a kockázatos adózói minősítés során figyelmen kívül kell hagyni a veszélyhelyzet ideje alatt vagy az azt követő harminc napon belül esedékes adókötelezettség megsértése miatt az adózó terhére megállapított adókülönbözetet, és erre hivatkozással nem változhat a státusza.

Tehát a vészhelyzet megszűnése utáni 31. napon már rendezett adófolyószámlával kell rendelkezni (akár fizetési kedvezmény igénylésével) ahhoz, hogy ne veszítsék el a megbízható adózói státuszt!

Az idegenforgalmi adó alóli mentesség

A 2020. április 22-étől 2020. december 31-éig eltöltött vendégéjszakák utáni idegenforgalmi adót az adó alanyának nem kell megfizetnie, az adó beszedésére kötelezettnek nem kell beszednie, befizetne, a megállapított, de be nem szedett adót azonban be kell vallani az adóhatósághoz kivéve, ha annak összege nulla. A települési önkormányzatok a bevallott, de meg nem fizetett adónak megfelelő összegű vissza nem térítendő költségvetési támogatásra lesznek jogosultak. Az üdülőhelyi támogatásra az érintett önkormányzat 2020. április 22-étől a veszélyhelyzet megszűnéséig, de legfeljebb 2020. december 31-éig nem jogosult. Az adott összeget a járvány elleni védekezési alapba csoportosítja át a kormány.

Pénztárgépek és élelmiszerautomaták

A pénztárgépekre és az élelmiszerautomatákra vonatkozó szoftverfelülvizsgálati kötelezettségnek a veszélyhelyzet megszűnését követő 120 napon belül kell eleget tenni.

OLVASSA EL a kormányrendelettel érintett további adókönnyítésekről szóló cikkeinket is!

Itt a várt rendelet: szeptember 30. az idei május 31., de az adóelőlegeket fizetni kell
Koronavírus-járvány: így néz ki a könnyítés a kataalanyoknak a gyakorlatban

SZÉP-kártyás támogatás: emelt összeghatárok, szocho alóli mentesítés
Fizetés nélküli szabadság: a munkáltatónak kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot a veszélyhelyzet idején 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink