hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A járvány óta először nő a kínai szolgáltatóipar

  • MTI

Visszatért a növekedési pályára a kínai szolgáltatóipar májusban az új koronavírus-járvány miatt bevezetett gazdaságbénító intézkedések enyhítése nyomán – derül ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből.

A Caixin/Markit szerdán közzétett adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusban 55,0 pontra nőtt az áprilisi 44,4 pontról, visszaerősödve a növekedés és a visszaesést elválasztó, 50 pontos küszöb fölé. A Caixin/Markit adatai alapján a kínai szolgáltatóipar ezzel három egymást követő hónapon át tartó zsugorodásból lábalt ki. Utoljára januárban, a járvány elmérgesedését megelőzően mértek 50 pont fölötti értéket, a májusit meghaladó mértékű növekedést pedig legutoljára 2010 októberében.

Az üzleti tevékenység, valamint új megrendelések állománya 2010 szeptembere óta a leggyorsabb ütemben növekedett a múlt hónapban, ám az exportmegrendelések meredeken visszaestek a gazdaságot világszerte blokkoló járvány hatására. A kereslet élénkítésére a szolgáltatóipari vállalatok májusban tovább csökkentették eladási áraikat.

Az üzleti várakozásokat tükröző részindex májusban is a szolgáltatóipari vállalatok derűlátásáról árulkodott, bár valamivel gyengült áprilishoz képest.

A Caixin által szintén szerdán közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index az áprilisi 47,6 pontról 54,5 pontra erősödött a múlt hónapban, szintén először kapaszkodva vissza a növekedési tartományba január óta. Hasonlóan gyors ütemű növekedést ráadásul 2011 januárja óta először mértek májusban.

Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatokhoz mellékelt közleményben rámutatott: a szolgáltatóipari foglalkoztatottság továbbra is aggasztó képet festett májusban, amikor a negyedik egymást követő hónapja csökkent. A kínai kormányzat a múlt héten közölte, hogy az idei évre 9 millió új városi munkahely teremtését tűzte ki.

Kína gazdasága a járvány bénító hatásainak nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben – először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzétenni a hivatalos GDP-adatokat. A kínai kormányzat a globális járványhelyzet okozta bizonytalanságra hivatkozva az idén – 2002 óta először – nem jelölt ki GDP célszámokat. Egyes elemzők pedig arra számítanak, hogy a kínai GDP a második negyedévben is csökkenéssel zárhat a külkereskedelmi akadályok miatt.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink