hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cég működésének vagy tevékenységének szüneteltetése

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A koronavírus miatt több cégnél felmerült a cég működésének vagy tevékenységének szüneteltetése. A cikk ennek jogi hátterét, illetve a „szüneteltetés” alatti tennivalókat vázolja. Nem foglalkozik a munkavállalással kapcsolatos jogi kérdésekkel, de a foglalkoztatásukkal kapcsolatos közterhek bevallását, fizetését érinti.

Működés vagy tevékenység szüneteltetése

Ha a céget az alapítók (tagok, tulajdonosok) nem kívánják megszüntetni, akkor csak arra van lehetőségük, hogy beszüntetik a tevékenységvégzését. A működés szüneteltetése jogilag nem lehetséges.

A tevékenység beszüntetése történhet úgy, hogy az alkalmazottaknak felmondanak vagy fizetéses, illetve fizetés nélküli szabadságra küldik őket.

Ismét kapható a Cégek átalakulása és megszűnése című kiadványunk! 
https://adozona.hu/akciok/Cegek_atalakulasa_es_megszunese_Megjelent_l_QH4R44

Ha a munka alóli felmentés díjazás nélkül történik, akkor – jövedelem hiányában – a jövedelmet terhelő vagy az alapján fizetendő közteher nem merül fel.

Ha azonban a szabadságra (a munkavégzés alóli felmentésre) fizetést ad a cég a munkavállalóknak, akkor e jövedelem után a magánszemélynek a személyi jövedelemadót és a járulékokat, a foglalkoztatónak a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást be kell vallani és meg kell fizetni.

Kivételt képez a 47/2020. (III. 18.) kormányrendelet (MK 2020. évi 47. szám) és a részletszabályokat tartalmazó, 61/2020. (III. 23.) kormányrendelet; (MK 2020 évi 51. szám – együtt R.), hogy 2020. március, április, május, június hónapra nem kell bevallani és fizetni, illetve a vonatkozó törvényben előírttól eltérő mértékben kell teljesíteni az alábbi kötelezettségeket, ha az R.-ben felsorolt tevékenységeket tényleges főtevékenységként végzi (végezte).   

Tényleges főtevékenységnek az a tevékenység minősül, amelyből az adózónak az R. hatálybalépését (2020. március 24-ét) megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka származott.

A feltételek fennállása esetén tehát:

Nem kell fizetni a szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást a kifizetővel munkaviszonyban foglalkoztatott vagy a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szerinti társas vállalkozónak juttatott jövedelem alapján. 

A foglalkoztatónál munkaviszonyban foglalkoztatott személynek és a társas vállalkozónak a járulékalapot képező jövedelem után kizárólag a 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot, de legfeljebb 7710 forint összeget kell megfizetni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből egyebek között megtudja, ki minősül társas vállalkozónak, kikre vonatkoznak a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak csillapítására vonatkozó kedvezmények, továbbá milyen bevallásokra kötelezett a tevékenységet felfüggesztő cég!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink