hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kereseti korlát a kisadózóknál

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Folyamatosan nő a kisadózást választó vállalkozások, illetve a bejelentett kisadózók száma, így – egyebek mellett – célszerű áttekinteni, hogy miként kell figyelembe venni a kisadózói tevékenységből származó jövedelmet az egyes ellátásokhoz kapcsolódó kereseti korlát számításánál.

A kisadózó – noha a jogviszonya adózási vagy társadalombiztosítási szempontból önálló – alapvetően egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet folytat. Tehát azon ellátások esetében, amelyek vonatkozásában a jogszabály a keresőtevékenységet munkaidőhöz kötötten korlátozza, a kisadózói jogviszonyt nem kell figyelembe venni, szabadon lehet folytatni. Ilyen korlátozás például, hogy a nagyszülői gyes mellett a gyermek 3 éves korát követően heti 30 órában lehet dolgozni, vagy a gyet melletti szintén heti 30 órás, valamint az ápolási díj, illetve a gyermekek otthongondozási díja melletti 4 órás munkavégzési limit.  

Csed mellett viszont kisadózói tevékenységet csak akkor lehet személyesen folytatni, ha az nem főállásúnak minősül, tekintve, hogy ebben az esetben nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, és így nem minősül keresőtevékenységnek a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény alkalmazásában.

Például, ha egy kisadózó egyéni vállalkozó társas vállalkozóként biztosított, akkor a kisadózó vállalkozásában a csed tartama alatt személyes munkát végezhet kisadózóként a vállalkozásában.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a kisadózásnak a korhatár előtti ellátáshoz, a rokkantsági járadékhoz, illetve a családi pótlékhoz való viszonyát is elemezzük.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink