hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bonyolult bevallásra készülhetnek a katások

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
6

Első alkalommal idén február 25-éig kell nyilatkozniuk (meghatározott esetekben vallaniuk) 2013-as bevételeikről a katásoknak. Érdemes már most megismerkedni az ezt szolgáló nyomtatvánnyal, mert évközi adónem-váltás, átmeneti szabályok és egyéb okok miatt meglepetések érhetik a katást.

Eltelt az első adóév a kisadózó vállalkozások tételes adójának bevezetése óta. 2014. február 25-én kell nyilatkozniuk először az adózóknak megszerzett bevételeikről, illetve bevallaniuk a 6 millió forint feletti bevételt meghaladó összeg utáni tételes adójukat. A következőkben az erre a célra rendszeresített nyomtatványt tekintem át.

Kinek kell benyújtani a „13Kata” nevű nyomtatványt?

Mindazon egyéni vállalkozónak, egyéni cégnek, kizárólag magánszemély taggal rendelkező betét társaságnak és közkereseti társaságnak be kell nyújtania a 13Kata című nyomtatványt az állami adóhatóság felé, akik a ’T101, ’T201T, ’T201C, ’T101E nyomtatványokon, illetve az egyéni vállalkozók nyilvántartásában, valamint a cégjegyzésre kötelezett szervezet az illetékes járási hivatalnál (cégbíróságnál) nyilvántartásba vételi (cégbejegyzési) kérelmen e vonatkozásban bejelentkezett. A kisadózó vállalkozások tételes adója (továbbiakban: kata) szerinti adóalanyiság ugyanis a választás bejelentését követő hónap első napjával jön (jött) létre. Ha a vállalkozás a tevékenységét 2013-ban kezdte meg, akkor a kata bejelentése az állami adóhatósághoz történő első bejelentkezéssel jött (jöhetett) létre. Az előzőek során az egyébként lehetséges adózói kör több körülmény esetén nem választhatta a katá-t: például ha az adószámát két éven belül törölték, vagy az adószáma fel volt függesztve, vagy a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásából, üzemeltetéséből bevételt szerzett.

A „Nyilatkozatokról”

A 13Kata nyomtatvány kettős célzatú. Egyrészt tartalmazza - azt adózók által sokszor kérdezett - nyilatkozatot, amelyben a kata-alanynak az adóévet követő év február 25-éig nyilatkozni kell az adóévben megszerzett bevételeiről. Ha a kata-alanyiság már év közben megszűnik (megszűnt volna), akkor ezt a nyilatkozatot megszűnést követő 30 napon belül kell beadni. Ez utóbbinak is sok esete lehet, amelyeket a 2012. évi CXLVII. törvény – Katv. – 5. § (1) bekezdése sorol fel. A nyilatkozatot a Főlap D blokkjában találjuk, és mindaddig csak nyilatkozatról beszélünk, amíg nem lép fel bevallási kötelezettség a tételes adó fizetése miatt azért, mert meghaladta a törvény szerinti limitet.

Erről éves teljes körű működés esetén akkor van szó, ha a kata-alany éves bevétele nem haladta meg a 6 millió forintot. Ha a kata-alany nem köteles a naptári év minden hónapjára tételes adót fizetni, akkor az előző tételes adó limitet úgy állapítjuk meg, hogy a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapok számát megszorozzuk havi 500 ezer forinttal. Erről külön kell nyilatkoznunk a bevallási Főlap C blokkjában. Ha C blokkban nyilatkozunk arról, hogy nem a teljes időszakban volt tételes adófizetési kötelezettségünk, akkor furcsa módon, csak akkor kell bejelölnünk a szükséges kódkockát, ha egyben százalékos adó fizetési kötelezettség is keletkezett! Egyébként hibajelet kapunk. Emiatt érdemes a nyilatkozathoz egy kis fejszámolást végeznünk. Tehát, ha például a 8 hónapig az egyéni vállalkozó tevékenységét szüneteltette, vagy gyed-en volt, akkor csak négy hónapra kellene tételes adót fizetnie (Katv. 8. § /9/ bekezdés). Így a kisadózó vállalkozásra számított bevételi értékhatár 2 millió forint lesz. Elvileg ezt kellene beírni a 13Kata-01 01. sorába. Minderre azonban akkor van szükség, ha a bevételünk túllépte az említett értékhatárt, például 3 millió forint volt. A példabeli esetben azonban már nem nyilatkozatként adjuk be a nyomtatványt, hanem bevallásként, mivel a 2 millió forint feletti összegre – 1 millió forintra 40 százalékos különadót kell fizetnünk! Ha azonban a bevételünk az törvénybeni limit alatt van, - a példában 2 millió forintot nem meghaladó – akkor mégsem kell a C blokkban a hivatkozott rovatot kitölteni (arról, hogy nem volt a teljes időszakban tételes adó fizetési kötelezettségünk).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi mindenről kell még számot adni a nyilatkozatban!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
adózóna.hu

Tisztelt Nagy Gábor!

Kérjük, hogy kérdését a Kérdések és válaszok rovatra kattintva tegye fel! Köszönjük. Üdvözlettel: az Adózóna csapata

Nagy Gábor 76

Tisztelt Adózóna!
Azt jól értelmezem a 13KATA és 14KATA kitöltési útmutatójából és a nyomtatványokból, hogy a 2013-as KATA nyomtatvány 2-es lapján a külföldi partnertől megszerzett 1M Forint feletti éves bevételről nem kell adatot szolgáltatni, a 14KATA nyomtatványon már igen?
Más: Ha a vállalkozó év közben kezdett 2013-ban, az említett 1M Forintot arányosítani kell-e? Erre nem tér ki sem a törvény, sem a kitöltési útmutató.

adózóna.hu

Ebben önmagával egyezhet meg, azzal nehezen, aki az ellenkezőjét írja, gondolja. Jogában van úgy vélekedni, ahogy vélekedik, mint ahogy másnak sem tilos a más vélemény.

MaZsola3509

Megegyezhetünk inkább abban, hogy a katások ne számítsanak bonyolult bevallásra?

adózóna.hu

Tisztelt MaZsola!
Nagyon örülünk, hogy a cikk elnyerte tetszését. A címet nem a szerző adta, ha az nem felel meg az Ön ízlésének, akkor a szerkesztéssel nem ért egyet. Egyébként a cím nem más adónemekkel való összehasonlításra utal, hanem arra, hogy a nagyon egyszerű adózáshoz képest sokaknál lehetnek bonyolult elemei a bevallásnak, hiszen - ahogy a cikk is utal rá - előfordulhat, hogy némi nyomozásra is szükség lehet.
Üdvözlettel: az adozona.hu csapata

MaZsola3509

A cikk végén ez szerepel:
"A fentiekből is látszik, hogy a legegyszerűbb adónem bevallását az teszi kicsit bonyolultabbá, hogy egy nyomtatvány garnitúra szolgál különböző célokra, és ezért különösen fontos, hogy a nyilatkozatokat tartalmazó füleket helyesen töltsük ki, és ennek nyomán ne kapjunk hibajeleket! Ha ezeken eligazodtunk, akkor már egyszerűen és gyorsan kitölthető a nyomtatvány 2014. február 25-éig."

Most akkor egyszerűen és gyorsan kitölthető a nyomtatvány, vagy bonyolult bevallásra kell készülni?

Megjegyzem, hogy a cikk főcímével szemben az adóbevallások közül a 13KATA a legegyszerűbb, mind formátumában, mind tartalmában. A probléma tehát a főcímmel van, a cikk szövege kitűnő munka.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink