hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bevételi határ számítása: más, ha a katáról, és más, ha az alanyi adómentességről van szó

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő
3

A kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) alanyai többségükben olyan vállalkozók, akik egyben alanyi áfamentesek is, így nemcsak a katás bevételi határra kell figyelniük, hanem az alanyi áfamentességet biztosító összeghatárra is. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy milyen szabályok érvényesülnek a katatörvény szerinti bevételi összeghatár és az alanyi áfamentesség összeghatárának számítása során.

Mindenekelőtt fontos leszögezni: a katatörvényben meghatározott bevételi határ átlépése nem eredményezi a kataalanyiság elvesztését. A bevételi határ átlépése azzal jár, hogy az értékhatár feletti bevételrész után 40 százalékos mértékű kiegészítő adót kell fizetnie az adóalanynak.

Bevételi határ kata szempontjából

A bevételi határ összege 2022. szeptember 1-jétől évi 18 millió forint. Ha a kataalany év közben kezdi meg a tevékenységét, vagy szünteti meg azt, akkor a 18 millió forintos értékhatárt arányosítva kell figyelembe venni. Ugyanez a szabály vonatkozik az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése esetén.

A katatörvény sajátos „arányosítást” ír elő, melynek lényege, hogy a kataalany évente annyiszor 1,5 millió forint bevétellel kalkulálhat a 40 százalékos kiegészítő adó fizetése nélkül, ahány hónapban köteles maga után megfizetni az 50 ezer forint tételes adót. A köznyelvben ezt az értékhatárt hívjuk „katakeret”-nek.

A katatörvény értelmében a kataalany nem köteles tételes adót fizetni maga után, ha egy adott hónap teljes időszakában:

a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekek otthongondozási díjában, ápolási díjban részesül,

b) katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,

c) fogvatartott,

d) egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti,

kivéve, ha a fenti időszakokban tevékenységét ténylegesen folytatta, különösen ha bevételt ér el ezen időszakban.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül mutatjuk be, mennyiben kell másként számolni az alanyi adómentességre vonatkozó bevételi határ esetében!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Adózóna

Kedves Olvasónk! Valóban pontatlan volt a megfogalmazás, a szöveget javítottuk. A példa szerint az előlegszámla készült 2024-ben, a végszámla és a végső teljesítés már 2025-ben történik. Köszönjük a jelzést! Üdvözlettel: Az Adózóna csapata

realterdik

"2024. évben befolyt, kiszámlázott előleg, amit csak 2025-ben fizetnek meg: 1 500 000 forint."

A végén véletlenül ott maradt, hogy 2025-ben fizetnek meg.

Ruszin Zsolt

Kiváló, hiánypótló cikk.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész értékesítése kapcsolt vállalkozások között

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Felszámolási eljáráshoz kapcsolódó kérdés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Temetési segély

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink