hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki fizeti az étlap EPR-, illetve termékdíját?

  • adozona.hu

Egy étlap mikor minősül reklámhordozónak? Ha reklámhordozónak minősül, úgy KTJ- és EPR-díj is terheli? Kinek kell ebben az esetben a KTJ-, illetve EPR-díjat bevallani és megfizetni? Továbbá kérdésem még, hogy az étlapot előállító cég az étlap díja alatt külön sorban feltünteti az EPR-díjat áfával növelten, így kiszámlázva, illetve áthárítva azt. Szabályos ez? Olvasónk kérdéseire Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 80/2023. számú EPR rendelet a következőképp definiálja a reklámhordozó papírokat: „reklámhordozó papír: a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló törvényben meghatározott gazdasági reklámot tartalmazó, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény által meghatározott egyéb nyomtatott anyagok közül a grafikát, rajzot vagy fotót tartalmazó kiadvány, a térkép, a nyomtatott képeslap, a névjegykártya kivételével az üdvözlő- és más hasonló kártya, a nyomtatott naptár, a nyomtatott üzleti reklámanyag, a katalógus, a prospektus, a reklámposzter és hasonlók, a röplap és az egyéb szöveges kiadvány, ideértve azt is, ha más kiadvány mellékletét képezik, kivéve az ISBN-számmal ellátott könyvet és a tankönyvjegyzékbe felvett tankönyvet.”

A gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló 2008. évi XLVIII. törvény értelmében „a gazdasági reklám: olyan közlés, tájékoztatás, illetve megjelenítési mód, amely valamely birtokba vehető forgalomképes ingó dolog – ideértve a pénzt, az értékpapírt és a pénzügyi eszközt, valamint a dolog módjára hasznosítható természeti erőket – (a továbbiakban együtt: termék), szolgáltatás, ingatlan, vagyoni értékű jog (a továbbiakban mindezek együtt: áru) értékesítésének vagy más módon történő igénybevételének előmozdítására, vagy e céllal összefüggésben a vállalkozás neve, megjelölése, tevékenysége népszerűsítésére vagy áru, árujelző ismertségének növelésére irányul (a továbbiakban: reklám),”

Értelmezésünkben az étlap azáltal, hogy az étterem logóját tartalmazza, már nem szolgál az értékesítés előmozdítására, hanem információval szolgál a vevőknek, akik már a szolgáltatás igénybevétele mellett döntöttek (hasonlóképp nem minősül reklámhordozónak a használati útmutató sem a termékek esetén).

Ha viszont az étterem logóján kívül más reklámot (például partnerszálloda, sofőrszolgálat…), abban az esetben természetesen már reklámhordozóról beszélünk. Ebben az esetben az étlap első belföldi forgalombahozója – feltehetőleg a belföldi nyomda – lesz az EPR kötelezett. Ebben az esetben tehát partnerük teljesíti az EPR-fizetési kötelezettséget, így Önök elképzelhető, hogy ezen díjjal növelt áron veszik meg a terméket, és további EPR bevallási, befizetési kötelezettségük nincs. Továbbá jelen információink szerint a koncessziós társaság is áfával növelt értéken fogja számlázni az EPR-díjat a kötelezettek részére.

Az EPR-díj átterhelésével kapcsolatban a következő Adózóna cikket ajánlom figyelmébe: https://adozona.hu/altalanos/GVH_termeklanc_atadasi_ar_kiterjesztett_gya_QIQACI

Ha esetleg külföldről szerzik be a reklámot tartalmazó étlapot, abban az esetben saját célú felhasználás jogcímén Önök lesznek a kötelezettek.

2023. július 1-jén jelent meg a Magyar Közlöny 81. számában az energiaügyi miniszter 8/2023. EM rendelete, amelynek 1. számú mellékletének E oszlopában tették közzé a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer kollektív teljesítésre vonatkozó díjtételeit. Mivel a díjtételek magasabbak, mint az ugyanezen termékkategóriákhoz tartozó környezetvédelmi termékdíj díjtételei, így 2023. július 1-től környezetvédelmi termékdíjat nem, csupán EPR-díjat kell fizetni például a reklámhordozók esetében is, amennyiben a kérdéses termék mindkét jogszabály tárgyi hatálya alá tartozik.

Jelen információink szerint a termékdíjbevallás automatikusan ezeket a 0 Ft-os díjtételeket fogja alapértelmezettnek venni ezen termékkörök esetén, ugyanakkor a termékdíj-nyilvántartást és -bevallást ugyanúgy továbbra is teljesíteni szükséges.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink