hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező visszaváltási rendszer: drágulnak a palackos termékek, fogy az idő az átállásra

  • adozona.hu

Kevesebb mint egy hónapjuk van június 30-áig a gyártóknak, hogy a kötelezően visszaváltási díjas termékekre vonatkozó szabályok figyelmen kívül hagyásával hozzanak forgalomba az egyébként a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékeket. Az új szabályozásnak való megfelelés 50 forintos áremelkedést jelent majd termékenként, amit a fogyasztónak kell viselnie – hacsak vissza nem váltja az érintett italosdobozokat és -üvegeket. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalta a részletes szabályokat.

Tavaly ősztől fokozatosan lép életbe a DRS, azaz a kötelező visszaváltási rendszer. A DRS hatálya alá tartozó termékek (a tejtermékeket leszámítva az 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalmú üveg-, fém- vagy műanyag palackos, illetve dobozos italtermékek csomagolásai) kötelezően visszaváltási díjas termékeknek minősülnek, amelyek forgalomba hozatalára az új rendszer különböző bejelentési és díjfizetési kötelezettségekkel együtt járó rendelkezéseket vezetett be.

A következő hónaptól már csak regisztrált termékeket lehet forgalomba hozni

A gyártókat már tavaly november 15-étől regisztrációs – gyakorlatilag engedélyeztetési – kötelezettség terheli az érintett termékekre vonatkozóan. Ez alól kaptak haladékot a piaci szereplők 2024 júliusáig. Valójában már késésben van az, aki még nem kezdte meg a felkészülést az átállásra, ugyanis a forgalomba hozatal előtt legalább 45 nappal regisztrálni  kell a koncessziós partnernél (a MOHU Zrt.).

A megfelelő regisztráció nélkül a DRS-termékek nem hozhatók forgalomba, a nem megfelelően forgalomba hozott termékeket az országos hulladékgazdálkodási hatóság – az egyéb szankciók alkalmazása mellett – kötelezően vissza is hívja – mutat rá Bereznai Henrik, a Jalsovszky ügyvédje. Hozzátartozik, hogy a még nem egészen egy hónapig tartó türelmi idő is képlékeny a tekintetben, hogy a 2024. június 30-áig forgalomba hozott termékek – a szabályozás természetéből fakadóan kifutó jelleggel – továbbra is a 2023. november 15. előtti szabályok szerint maradhatnak forgalomban, esetükben a forgalmazhatóságot leginkább a szavatossági idő befolyásolja. Az érintett termékek visszagyűjtése sem a DRS szerint történik: a hulladékká vált terméket – a korábbi gyakorlatnak megfelelően – szelektív kukába kell helyezni.

Nem lesz kibúvó a visszaváltási díj alól

Júliustól a gyártókat különböző kötelezettségek terhelik: a gyártási volumenük mértékétől függően csatlakozási és szolgáltatási díjat kell fizetniük a MOHU Zrt. felé, valamint a DRS hatálya alá tartozó, nem újrahasználható termékek visszaváltási díját (darabonként 50 forintot) is meg kell előlegezniük a MOHU Zrt.-nek. (Az újrahasználható termékek visszaváltási díját, amelynek mértékét a gyártók maguk határozzák meg, a gyártóknak a visszavételkor kell a forgalmazó vagy a fogyasztó részére visszaadniuk.)

A vissza nem váltott termékek esetén a visszaváltási díj a MOHU Zrt.-nél marad. Ebből úgy tűnhet, hogy a MOHU Zrt. érdeke pont az lenne, hogy minél kevesebben váltsák vissza a termékeket, de ez nem így van. A MOHU Zrt.-nek az Európai Unió jogszabályai alapján 2029-re el kell érnie a 90 százalékban előírt PET visszagyűjtési arányt. Ennek elősegítése érdekében pedig az „extra bevételt” a fogyasztók visszaváltási tudatosságának előmozdításához szükséges kampányokra, valamint a visszaváltási rendszer működtetésére, fejlesztésére kell fordítania.

Speciális szabályok kisüzemi termelőknél

Egy tavaly év végi módosítással kivették a DRS hatálya alól az úgynevezett „csekély mennyiségű kibocsátó”-kat. A vélhetően a kisebb pincészeteket célzó kedvezménybe minden évben azok a gyártók tartoznak, amelyek a megelőző évben legfeljebb 5 ezer darab kötelezően visszaváltási díjas terméket hoztak forgalomba. Az általuk forgalomba hozott palackok július 1-jét követően sem minősülnek a DRS hatálya alá tartozó, kötelezően visszaváltási díjas terméknek, így a DRS-sel együtt járó különböző kötelezettségek sem terhelik ezeket a gyártókat – hívja fel a figyelmet Bereznai.

Retroélmény: újra él a bolti visszaváltás

A DRS másik nagy pillére maga a visszaváltási rendszer. Ebben a tekintetben a szabályozás a forgalmazókra (azaz a boltokra) testál nagyobb felelősséget, hisz nekik kell a visszaváltás folyamatát fizikailag lebonyolítaniuk. Valamennyi forgalmazónak kötelessége a termékek visszaváltását a teljes nyitvatartási időben biztosítani, s a 400 négyzetméternél nagyobb eladóterű élelmiszerüzletek a nem újrahasználható termékek visszaváltására kötelesek automata visszaváltót is beszerezni a MOHU Zrt.-től.

Ha DRS van, akkor nincs EPR és termékdíj

Bár a DRS hatálya alá tartozó termékek egy része az EPR-rendszer alá is tartozik, a vonatkozó szabályozás rögzíti, hogy nem merülhet fel egyszerre EPR-díj és csatlakozási, szolgáltatásidíj-fizetési kötelezettség. Nem kell EPR-díjat fizetni a termék után, ha a csatlakozási és szolgáltatási díj fizetése már megtörtént. A DRS hatálya alá tartozó termékek esetében nem keletkezik termékdíjfizetési kötelezettség sem, ha ezeket a termékeket visszaváltási díjas rendszerben használják fel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink