hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Illegális pálinkafőzőt fülelt le a NAV

  • adozona.hu

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Győr-Moson-Sopron megyei pénzügyőrei saját készítésű szeszfőzdei berendezést, valamint több mint kétszáz liter pálinkát találtak egy magánlakás udvari melléképületében. A NAV munkatársai a desztillálót és a párlatot lefoglalták, jövedéki eljárást indítottak és költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tettek – írja honlapján a NAV.

A pénzügyőrök egy megyei településen, egy magánlakás melléképületében komplett, 130 literes szeszfőzdei berendezést, valamint ahhoz kapcsolódó szeszpára csövet, továbbá egy állványra hegesztett 200 literes fémhordót találtak. A párlatkészítésre alkalmas eszközök mellett az épületben több mint kétszáz liter, többféle típusú pálinka is volt.

A tulajdonos a desztilláló és a párlatok eredetét nem tudta igazolni. Elismerte, hogy a lepárló berendezést pálinkafőzés céljából saját maga készítette, a több mint kétszáz liter párlatot elmondása szerint saját részre főzte.

A NAV munkatársai a desztilláló berendezést és az igazolatlan eredetű párlatokat lefoglalták és jövedéki eljárást indítottak a tulajdonos ellen. Az okozott vagyoni hátrány 350 ezer forint, a kiszabható jövedéki bírság ennek akár ötszöröse is lehet. A pénzügyőrök költségvetési csalás elkövetésének gyanúja miatt feljelentést tettek a NAV pénzügyi nyomozóinál.

Pálinka otthoni főzésére az előírások betartása mellett lehetőség van. Aki házilag akar párlatot előállítani, annak a magánfőzésre szolgáló, legfeljebb 100 literes desztilláló berendezés megszerzését tizenöt napon belül be kell jelentenie a lakóhelye szerinti önkormányzatnál. Emellett a pálinkafőzés megkezdése előtt párlat adójegyet kell igényelni a NAV-tól.

A párlat adójegy egy sorszámozott igazoló szelvény, ami adójegyenként egy liter párlat előállítására jogosítja a magánfőzőt, egyúttal igazolja egy liter után a hétszáz forint jövedéki adó megfizetését, valamint a magánfőzött párlat eredetét. Évente legfeljebb 86 darab adójegy igényelhető és legfeljebb ennek megfelelő mennyiségű, 86 liter párlat állítható elő. A házilag lefőzött párlatot csak a magánfőző, családtagjai vagy vendégei fogyaszthatják, értékesíteni kizárólag alkoholtermék-adóraktárnak lehet – írja a nav.gov.hu.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink