hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ajándék pénz az anyavállalattól: van-e illeték, be kell-e jelenteni?

  • adozona.hu
1

Kell-e ajándékozási illetéket fizetni a külföldi anyavállalattól kapott pénzeszköz után és be kell-e jelenteni a NAV-nak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy magyar székhelyű kft. végleges pénzeszközt kapott ajándékba a külföldi székhelyű anyavállalatától 2015-ben és 2016-ban. Ebben az esetben kell-e ajándékozási illetéket fizetni az ajándékba kapott összeg után vagy illetékmentes az összeg az illetéktörvény 17. § (1) bekezdés n) pontja alapján? Van-e esetleg a társaságnak bejelentési kötelezettsége az adóhatóság felé? Illetve, ha van bejelentési kötelezetttség, azt utólag lehet-e pótolni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A pénzeszközátadás a juttatásban részesülő társaság oldalán egyéb bevétel. (A juttató társaság esetén – ha az nem a kérdésben szereplő külföldi anyavállalat, hanem egy másik magyar társaság lenne, egyéb ráfordításnak minősülne, amelyre tekintettel csak akkor kellene adóalapnövelést alkalmaznia, ha nem rendelkezik a juttatásban részesülő társaság nyilatkozatával, amely szerint a juttatás adóévében az eredménye a juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív, amelyet a beszámoló elkészítését követően nyilatkozat útján ismételten igazol, avagy ha a juttatásban részesülő társaság külföldi személynek vagy az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségűnek minősülne. Ezt csak a teljesség kedvéért jegyezzük meg, a kérdéses esetre nem releváns.)

A kapó félnél a juttatást illeték nem terheli, ugyanis azt az illetéktörvény kifejezetten mentesíti, azonban az ajándékozás tényét az adóhatóság felé be kell jelenteni.

Az illetéktörvény 91. § (2) bekezdése értelmében a vagyonszerzési illeték tárgyát képező, de ingatlannyilvántartási eljárást nem igénylő jogügyletet a szerződő felek közvetlenül az állami adóhatóságnak kötelesek bejelenteni.

A bejelentést az illetékkötelezettség keletkezését követő 30 napon belül, a vagyonszerzést rögzítő irat eredeti és másolati példányának benyújtásával kell teljesíteni. Az ilyen másolatot az állami adóhatóság illetékmentesen hitelesíti. 

Ha az illeték fizetésére kötelezett a kérelmet a külön jogszabályban meghatározott 30 napon túl nyújtja be, illetve bejelentési kötelezettségét elmulasztja vagy hiányosan teljesíti, az illetéktörvény 82. §-ában említett mulasztási bírság megfizetésére kötelezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

2018.01.01-től, a folyamatban lévő ügyek esetén is, az Art. 221.§ szerint, az adóhatóságnak a mulasztás feltárásakor előbb felhívást kell közölnie, ha a bejelentés az elévülési idő ellenére még megtehető.

A felhívásban megadott határidőig, illetve a felhívásra, vagy önkéntesen történt teljesítés esetén mulasztási bírság kiszabásának nincs helye!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink