hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iparűzési adó megosztása építőipari tevékenység esetén

  • adozona.hu

Hogyan kell megosztani a több településen működő építőipari cégek iparűzési adóját a települések között, milyen megengedő szabályt lehet figyelembe venni? – kérdezte olvasónk. Kérdéseire Antretter Erzsébet adószakértő, igazgató (Niveus Consulting Group) válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Társaságunk az építőipari tevékenységet folytató vállalkozóknak lehetővé tett adóalap-megosztási módszertan alapján határozta meg iparűzési adóját 2021-ben (Htv. melléklet 2.3 pont). Kérdésünk: a vállalkozási adóalap azon 50 százaléka esetében, ahol „az adóalap 50%-át a székhelye és az 52. § 31. pontja a)–d) alpontja szerinti telephely(ek) szerinti települések között az 1.1. vagy a 2.1. pont szerinti megosztási módszer alkalmazásával kell megosztani”, kötelező-e alkalmaznunk a 100 millió forint feletti adóalap miatt a 2.1 pont szerinti komplex megosztást, vagy ebben az esetben ez csak egy módszertani választási lehetőség, és alkalmazható a személyi jellegű ráfordítás-arányos megosztás? Véleményünk szerint a 2.3 pont első mondatának azon része, mely szerint „...döntésétől függően, az 1.1., 1.2., 2.1. pontokban foglaltaktól eltérően” valójában lehetőséget ad arra, hogy az adóalap nagyságától függetlenül, a vállalkozás sajátosságainak leginkább megfelelően, vagy a személyi jellegű ráfordítások, vagy a komplex módszertan alapján osszuk meg az adóalap 50%-át. Az Önadózó 2022. 04 számában megjelent „A helyi iparűzési adó 2021. adóévre való bevallása, egyes adóalap-megosztási módszerek” cikkében a szerző utolsó számítási példájában, egy 100 millió forint adóalapot meghaladó vállalkozás esetében sem a komplex módszertan alapján történik az adó meghatározása. Kötelező-e tehát Önök szerint a komplex megosztás módszer a vázolt esetben?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) mellékletének 2.3. pontja alapján az építőipari tevékenységet folytató vállakozó [52. § 62.] – döntésétől függően, az 1.1., 1.2., 2.1. pontokban foglaltaktól eltérően – adóalapját következők szerint is megoszthatja, ha e megosztási mód alkalmazása egyetlen település esetén sem eredményez nulla forint települési adóalapot:

Az adóalap 50 százalékát a székhelye és az 52. § 31. pontja a)–d) alpontja szerinti telephely(ek) szerinti települések között az 1.1. vagy a 2.1. pont szerinti megosztási módszer alkalmazásával kell megosztani. .

A fenti megfogalmazás alapján (a 2.1. pont írja elő, hogy az a vállalkozó, akinek a tárgyévet megelőző teljes adóévben az adóalapja meghaladta a 100 millió forintot, köteles a komplex adóalap megosztási módszert alkalmazni, amelytől jelen esetben el lehet térni) az építőipari tevékenységet folytató vállalkozóknak megítélésem szerint valóban nem kötelező a 100 millió forint feletti adóalap esetében sem a komplex megosztást alkalmazni.

Ugyanakkor, ahogyan a kérdésben is jelzésre is került, a Htv. 39. § (2) bekezdés alapján, ha a vállalkozó több önkormányzat illetékességi területén végez iparűzési tevékenységet, akkor az adó alapját – a tevékenység sajátosságaira leginkább jellemzően – a vállalkozónak kell a mellékletben meghatározottak szerint megosztania.

Vagyis attól függetlenül, hogy nem kötelező a komplex megosztás alkalmazása, arra figyelni kell, hogy a tevékenység sajátosságaira leginkább jellemző módon kerüljön megosztásra az adóalap.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – távmunkavégzés

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink