hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozók szja- és iparűzésiadó-bevallása: elég hozzá a pénztárkönyv?

  • Sinka Júlia, adószakértő, mérlegképes könyvelő

A rövid válasz a kérdésre az, hogy nem. Az alábbiakban összefoglaltuk a „miérteket” is.

Gyakorlott könyvelők a megmondhatói, hogy az „egyszeres könyvvitel” fogalma korántsem jelenti azt, hogy „egyszerű”: pénzforgalmi szemlélete és az ebből következően szükséges kiegészítő nyilvántartások vezetése számos hibalehetőséget rejt magában.

Az egyszeres könyvvezetés szabályairól a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 162. §-a rendelkezik. Ennek alkalmazására jogosultak – feltételekkel – az egyéb szervezetek, például alapítványok, egyesületek, társasházak. (E körnek az Szt. szabályait számukra kiegészítő kormányrendeletben – 479/2016. kormányrendeletben – előírtakkal együttesen kell figyelembe venniük.

Ha az egyszeres könyvvitel lényegét nagyon röviden szeretnénk összefoglalni, akkor a pénzforgalmi szemléletű elszámolást kellene kiemelnünk, azaz azt, hogy csak a pénzeszközök változásait rögzíti: a bevételek közé csak a ténylegesen befolyt, a kiadások (költségek) közé csak a ténylegesen kifizetett tételeket kell bejegyezni. Minden „más” gazdasági esemény (pénzügyi rendezéséig) a részletező nyilvántartásokban szerepel.

Az egyéni vállalkozókkal kapcsolatos könyvvezetési szabályokat azonban a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) írja elő: e szabályok lényege is a pénzforgalmi szemlélet.

Az egyéni vállalkozóknak az Szt. hivatkozott szakaszához csak annyi köze van, hogy bár ők nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, az szja-törvény az általa előírt nyilvántartások kapcsán mégis utal e jogszabályra, amikor előírja: „A naplófőkönyv tartalmát a számvitelről szóló törvénynek az egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozókra irányadó rendelkezései szerint kell megállapítani.”

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen rendelkezésekre kell figyelnie az egyéni vállalkozónak a nyilvántartásai során!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Közterület-használat könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink