244 találat a(z) vállalkozás cimkére

Adatszolgáltatási határidő Esemény

Női feltörekvő vállalkozásokat segítő program indul Cikk

A női vállalkozók segítésére indította el a múlt héten immár második alkalommal a Hiventures kockázati tőkealap StartupHER programját, amelyben a sikeres pályázók ötleteik megvalósításához 15 millió forintos inkubációs befektetésben részesülnek – közölte a Hiventures kockázati tőkealap.

Dinamikusan emelkedik a női vezetésű cégek aránya Cikk

A hazai vállalkozások 14 százaléka csak nők tulajdonában, illetve vezetése alatt áll, szemben a 2010-es 10 százalékkal – számol be mai számában a Népszava az Opten céginformációs szolgáltató közlésére hivatkozva.

Januári számlázás alanyi mentes áttérés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2020-ban alanyi mentes adózást választott, míg eddig az általános szabályok szerinti áfás adózó volt. Folyamatos teljesítésű ügyletei vannak, tehát 2020. januárban fogja kiszámlázni a decemberben elvégzett munkáját, így azok teljesítése a törvény szerint a fizetési határidő. A kérdésem az lenne hogy ezeket a számlákat már áfamentesen kell kiállítania vagy áfával? Illetve előfordulhat-e olyan eset, hogy áfával kell kiállítania számlát a jövőben? Például olyasmikre gondolok, hogy ha értékesít egy korábban vásárolt tárgyi eszközt, amelynek akkor az áfáját levonásba helyezte, vagy valamelyik ügyfél, aki készpénzben fizeti a díját, mondjuk fél évet fizet ki egyszerre. Válaszát előre is köszönöm!

Árvasági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Árvasági ellátásban részesülő, nappali tagozatos egyetemista szerezhet-e bevételt őstermelésből vagy vállalkozásból, az árvasági ellátás megtartása mellett?

Vállalkozó ingatlant értékesít. Kell-e áfát felszámítania? Cikk

Olvasónk a következőket írta: „Adott egy egyéni vállalkozó, aki 20 évvel ezelőtt, vállalkozóként épített egy aszalóépületet. Az építőanyagok áfáját és a hozzá kapcsolódó szolgáltatók teljesítései után az áfát visszaigényelte. Ez 20 éve történt. Azóta az épület értékcsökkenésének elszámolása megtörtént. Most értékesíteni szeretné az épületet. Abban biztos vagyok, hogy az épület teljes vételára a vállalkozás egyéb bevétele lesz. Jelenleg is az áfa hatálya alá tartozik az egyéni vállalkozó. Nem választotta az ingatlanértékesítés adókötelessé tételét. A kérdésem az, jól gondolom-e, hogy ebben az esetben az áfát nem kell felszámítani, illetve nem esik a fordított áfa hatálya alá?” Kérdésére Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Így élheti túl a vállalkozás a tulajdonos halálát Cikk

Magyarországon a vállalkozások több mint kétharmada családi tulajdonban van, a munkavállalók felét ők foglalkoztatják, mégsem jellemző rájuk a jövőtervezés. Ha meghal a cégalapító – vagy betegség, baleset miatt cselekvőképtelen lesz – az egyenlő a vállalkozás halálával, a munkavállalók elbocsátásával. A hagyatéki eljárás legalább 6–12 hónapra meggátolja a cég életét, ezt az időt pedig egy cég sem éli túl tulajdonos vagy ügyvezető nélkül. Nem ritka, hogy ezen idő alatt megjelennek az üzleti keselyűk, a NAV, és a hitelező bankok is felmondják a szerződést.

Társasház építése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy telek. Négylakásos társasház építése és eladása a cél. Azt szeretném kérdezni, hogy ezt megtehető-e magánszemélyként? Ebben az esetben hogyan kell adózni a megszerzett jövedelem után? Vagy ez üzletszerű tevékenységnek minősül, így mindenképpen választani kell valamilyen vállalkozási formát? Köszönettel.

180 vállalkozás jut ezer lakosra Cikk

Több mint 1,9 millió gazdasági szervezetet tartottak nyilván a múlt év végén, 2,1 százalékkal, azaz 38 ezerrel többet, mint 2017-ben – írja a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a Világgazdaság szerdai száma.

Vállalkozás üdülőjében saját dolgozó üdülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk anyavállalatának üdülőjében az üdülési szabályzatunk szerint a dolgozók 20 000 forint + áfa/hét, a 6-14 év közti gyermek 10 000 forint + áfa/hét, a 6 év alatti gyermek ingyen üdülhet. Kérdésem az lenne, hogy van-e adófizetési kötelezettsége a dolgozónak vagy a vállalkozásnak? Köszönöm segítségét!

Kapcsolódó vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. évi innovációs járulékkal kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. "A" vállalkozás: 7 magánszemély tulajdonos: - 1-es 2-es tulajdonos férj és feleség: 22, 23%, 11,11% részesedéssel, - 3-as, 4-es tulajdonos szintén férj és feleség: 22,23%,11,11 % részesedéssel, - 5-ös, 6-os, 7-es tulajdonos szülő,-gyermek kapcsolatban vannak: 22,22%, 5,55%, 5,55%-os tulajdonrésszel "B" vállalkozás: az "A" vállalkozás 22,22 részesedésű magánszemély tulajdonosai egyenként 33,33%-os részesedésű tulajdonosai "B" vállalkozásban. Az ügyvezetést "B" vállalkozásban nem a tulajdonosok végzik. ."A" vállalkozás mutató számai alapján évek óta innovációs járulék fizetésére kötelezett. "B" vállalkozás csak akkor lenne kötelezett, ha kapcsolódó vállalkozás lenne "A" vállalkozással a tulajdonosi szerkezet alapján. Kérdésem az lenne, hogy megvalósul ez a tulajdonosi szerkezet alapján? Hu, remélem érthetően tudtam leírni. -:)))) Várom szíves válaszát. Köszönettel: Havasi Györgyi

Megbízási szerződés Kérdés

milyen vállalkozási formát válasszak megbizási szerződés (szabad foglalkozású jogviszony) esetén? Mit kell tennem?

Hamarosan fizetni kell a kamarai hozzájárulást! Cikk

Közeleg az évi kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, 2019. március 31-e.

Katás vállalkozó gyeden Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A hölgy jelenleg gyeden tartózkodik otthon és a heti 36 órát meghaladó munkaviszonyába nem szeretne visszamenni dolgozni, hogy a kisbabájával tudjon lenni. Viszont a katás vállalkozását kevés időráfordítással is tudná üzemeltetni, így azzal szeretne foglalkozni. Lehetséges-e a két dolog együtt? Kell-e ilyenkor a munkáltatónak a NAV és az OEP felé jelenteni, hogy újra folytatja a vállalkozási tevékenységét (nem szünetelt a vállalkozás csak a kata nem került kérelem alapján megfizetésre) oly módon, hogy bevétele is keletkezik a vállalkozási tevékenységéből, illetve hogy e mellett a munkaviszonyába nem menne vissza dolgozni. Illetve jól gondolom-e, hogy így a főállású vállalkozókra vonatkozó 50 ezer forintos havi kata összeget kell megfizetnie? Előre is köszönöm a válaszát.

Ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, áfás, katás, támogatás nyert ingatlanbővítésre. Tevékenysége szálláshely-szolgáltatás. 2019-ben indul a beruházás a kivitelező fordított áfás számlát fog kiállítani a beruházásról. A támogatás miatt 5 évig nem szüntetheti meg a vállalkozást. Amennyiben a vállalkozó úgy dönt, hogy 5 év után megszünteti a vállalkozást, akkor az ingatlan 240 hónapos figyelési időszak miatt a 2019-ben levonásba helyezendő áfa 3/4 részét vissza kell fizetnie?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink