269 találat a(z) vállalkozás cimkére
Vállalkozó ingatlant értékesít. Kell-e áfát felszámítania?
Cikk
Olvasónk a következőket írta: „Adott egy egyéni vállalkozó, aki 20 évvel ezelőtt, vállalkozóként épített egy aszalóépületet. Az építőanyagok áfáját és a hozzá kapcsolódó szolgáltatók teljesítései után az áfát visszaigényelte. Ez 20 éve történt. Azóta az épület értékcsökkenésének elszámolása megtörtént. Most értékesíteni szeretné az épületet. Abban biztos vagyok, hogy az épület teljes vételára a vállalkozás egyéb bevétele lesz. Jelenleg is az áfa hatálya alá tartozik az egyéni vállalkozó. Nem választotta az ingatlanértékesítés adókötelessé tételét. A kérdésem az, jól gondolom-e, hogy ebben az esetben az áfát nem kell felszámítani, illetve nem esik a fordított áfa hatálya alá?” Kérdésére Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Így élheti túl a vállalkozás a tulajdonos halálát
Cikk
Magyarországon a vállalkozások több mint kétharmada családi tulajdonban van, a munkavállalók felét ők foglalkoztatják, mégsem jellemző rájuk a jövőtervezés. Ha meghal a cégalapító – vagy betegség, baleset miatt cselekvőképtelen lesz – az egyenlő a vállalkozás halálával, a munkavállalók elbocsátásával. A hagyatéki eljárás legalább 6–12 hónapra meggátolja a cég életét, ezt az időt pedig egy cég sem éli túl tulajdonos vagy ügyvezető nélkül. Nem ritka, hogy ezen idő alatt megjelennek az üzleti keselyűk, a NAV, és a hitelező bankok is felmondják a szerződést.
Társasház építése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy telek. Négylakásos társasház építése és eladása a cél. Azt szeretném kérdezni, hogy ezt megtehető-e magánszemélyként? Ebben az esetben hogyan kell adózni a megszerzett jövedelem után? Vagy ez üzletszerű tevékenységnek minősül, így mindenképpen választani kell valamilyen vállalkozási formát? Köszönettel.
180 vállalkozás jut ezer lakosra
Cikk
Több mint 1,9 millió gazdasági szervezetet tartottak nyilván a múlt év végén, 2,1 százalékkal, azaz 38 ezerrel többet, mint 2017-ben – írja a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a Világgazdaság szerdai száma.
Vállalkozás üdülőjében saját dolgozó üdülése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk anyavállalatának üdülőjében az üdülési szabályzatunk szerint a dolgozók 20 000 forint + áfa/hét, a 6-14 év közti gyermek 10 000 forint + áfa/hét, a 6 év alatti gyermek ingyen üdülhet. Kérdésem az lenne, hogy van-e adófizetési kötelezettsége a dolgozónak vagy a vállalkozásnak? Köszönöm segítségét!
Kapcsolódó vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. évi innovációs járulékkal kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. "A" vállalkozás: 7 magánszemély tulajdonos: - 1-es 2-es tulajdonos férj és feleség: 22, 23%, 11,11% részesedéssel, - 3-as, 4-es tulajdonos szintén férj és feleség: 22,23%,11,11 % részesedéssel, - 5-ös, 6-os, 7-es tulajdonos szülő,-gyermek kapcsolatban vannak: 22,22%, 5,55%, 5,55%-os tulajdonrésszel "B" vállalkozás: az "A" vállalkozás 22,22 részesedésű magánszemély tulajdonosai egyenként 33,33%-os részesedésű tulajdonosai "B" vállalkozásban. Az ügyvezetést "B" vállalkozásban nem a tulajdonosok végzik. ."A" vállalkozás mutató számai alapján évek óta innovációs járulék fizetésére kötelezett. "B" vállalkozás csak akkor lenne kötelezett, ha kapcsolódó vállalkozás lenne "A" vállalkozással a tulajdonosi szerkezet alapján. Kérdésem az lenne, hogy megvalósul ez a tulajdonosi szerkezet alapján? Hu, remélem érthetően tudtam leírni. -:)))) Várom szíves válaszát. Köszönettel: Havasi Györgyi
Megbízási szerződés
Kérdés
milyen vállalkozási formát válasszak megbizási szerződés (szabad foglalkozású jogviszony) esetén? Mit kell tennem?
Hamarosan fizetni kell a kamarai hozzájárulást!
Cikk
Közeleg az évi kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, 2019. március 31-e.
Katás vállalkozó gyeden
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A hölgy jelenleg gyeden tartózkodik otthon és a heti 36 órát meghaladó munkaviszonyába nem szeretne visszamenni dolgozni, hogy a kisbabájával tudjon lenni. Viszont a katás vállalkozását kevés időráfordítással is tudná üzemeltetni, így azzal szeretne foglalkozni. Lehetséges-e a két dolog együtt? Kell-e ilyenkor a munkáltatónak a NAV és az OEP felé jelenteni, hogy újra folytatja a vállalkozási tevékenységét (nem szünetelt a vállalkozás csak a kata nem került kérelem alapján megfizetésre) oly módon, hogy bevétele is keletkezik a vállalkozási tevékenységéből, illetve hogy e mellett a munkaviszonyába nem menne vissza dolgozni. Illetve jól gondolom-e, hogy így a főállású vállalkozókra vonatkozó 50 ezer forintos havi kata összeget kell megfizetnie? Előre is köszönöm a válaszát.
Ingatlan áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, áfás, katás, támogatás nyert ingatlanbővítésre. Tevékenysége szálláshely-szolgáltatás. 2019-ben indul a beruházás a kivitelező fordított áfás számlát fog kiállítani a beruházásról. A támogatás miatt 5 évig nem szüntetheti meg a vállalkozást. Amennyiben a vállalkozó úgy dönt, hogy 5 év után megszünteti a vállalkozást, akkor az ingatlan 240 hónapos figyelési időszak miatt a 2019-ben levonásba helyezendő áfa 3/4 részét vissza kell fizetnie?
Ösztöndíjprogram indul a nők foglalkoztatására
Cikk
Ösztöndíjprogramot indít a Design Terminál nők, kismamák számára az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) támogatásával.
Negyvenmilliárd forintra pályázhatnak a vállalkozó szellemű fiatalok és álláskeresők
Cikk
Mintegy negyvenmilliárd forintra pályázhatnak a 30 év alatti fiatalok és a 30 év feletti álláskeresők, amivel fejenként 4,5 millió forint támogatást kaphatnak új vállalkozásuk elindítására – mondta Bodó Sándor egy budapesti sajtótájékoztatón – olvasható a kormany.hu-n.
Áfa elektronikus szolgáltatásnál
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdéskörben kérném szakértői iránymutatásukat. Adott egy magyarországi székhelyű, áfa hatálya alá tartozó, közösségi adószámmal rendelkező kft., amely webfelület-hozzáférési szolgáltatást nyújt. A szolgáltatásnyújtás teljes egészében elektronikusan valósul meg. Hogyan alakul a cég áfafizetési kötelezettsége, kit terhel az áfa az alábbi esetekben, illetve mit írok a számlára, ha a cég a szolgáltatást: - EU-s tagállambeli közösségi adószámmal rendelkező vállalkozásnak nyújtja - EU-s tagállambeli, közösségi adószámmal nem rendelkező vállalkozásnak nyújtja - EU-s tagállambeli magánszemélynek nyújtja - EU-n kívüli, 3. országbeli cégnek nyújtja - EU-n kívüli, 3. országbeli magánszemélynek nyújtja. Válaszukat megköszönve, tisztelettel: Ötletmozaik Könyvelő Kft. Preilné
Döntött a Kúria: ekkor nem terheli települési adó a vállalkozásokat
Cikk
Egy vállalkozó vitatta a terhére településiadó-fizetési kötelezettséget előíró adóhatározatok jogszerűségét, arra hivatkozva, hogy nem adóalany. A Kfv.V.35.395/2018/6. számú döntésben a Kúria mondta ki, mikor alanya és mikor nem a települési adónak egy vállalkozás.
Örökölt vállalkozás megszüntetése vagy eladása – 2
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm szépen a válaszát. Egy kérdésem lenne még a témával kapcsolatban: A végelszámolással történő megszüntetés esetén (1. kérdés) mi lesz az értékpapír megszerzésére fordított érték? Ugyanúgy itt is a 67. § (9) a) ak) 1. alpont az irányadó? Tehát a hagyatéki eljárásban megállapított érték? Köszönettel. Első kérdés linkje: https://adozona.hu/kerdesek/2018_9_4_Orokolt_vallalkozas_megszuntetese_ndn