118 találat a(z) tanulmányi szerződés cimkére

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kapóra jött a mai cikk a tanulmányi szerződésről: https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Tanulmanyi_szerzodes_alapjan_adott_tamogata_2ISCPO Kérem, segítsen még annak értelmezésében, hogy mi minősül munkáltatói kötelezésnek, helyes-e az alábbi eljárás? Szociális intézmény gondozói munkakörben alkalmazott szakképzetlen munkavállalójának a munkaszerződés megkötésekor a munkáltató ad egy 2-3 évre szóló felmentést a szakképzettség megszerzésére azzal, hogy a megadott határidő letelte után a munkáltató nem tudja tovább foglalkoztatni a munkavállalót a munkakörben szakképzettség nélkül. Ez jelentheti azt, hogy más, alacsonyabb bérezéssel járó munkakörbe fogja sorolni, vagy ha nincs ilyen betöltetlen munkakör, akkor akár megszüntetheti a munkaviszonyt? A munkavállalónak abban van szabadsága, hogy többféle képzettséget adó, többféle időtartamú szociális képzés közül választhatja ki, amit elvégezne, és a képzési díj felét, szabadságokat stb. a munkáltató biztosítja számára? De ha nem szerzi meg a képzettséget, az adott esetben az állásába kerül. A munkáltató által átvállalt költségek ellentételezésére a munkavállalót kötelezi arra, hogy a végzettség megszerzését követően a tanulmányi idővel megegyező ideig felmondással munkaviszonyát ne szüntesse meg, vagy fizesse meg a munkáltató költségeit. Válaszát előre is köszönöm!

Tanulmányi szerződés alapján adott támogatás adózása Cikk

A munkáltató által finanszírozott képzések kapcsán az alábbiakban a tanulmányi szerződések alapján biztosított támogatások adókötelezettségéről olvashatnak.

Kúria: módosítani kellene a munka törvénykönyvét Cikk

Felvetette a munka törvénykönyve (Mt.) módosításának szükségességét a Kúria joggyakorlat-elemző csoportja a munkavállalókat érintő versenytilalmi és tanulmányi szerződések vizsgálata után – hangzott el a munkacsoport összefoglaló jelentéséről tartott háttérbeszélgetésen.

Gyakornok, de nem szakmai gyakorlat keretében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gyakornokokat szeretne foglalkoztatni, de nem a kötelező szakmai gyakorlat keretében. Ebben az esetben milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek merülnek fel? Köthetünk hallgatói munkaszerződést (ennek kedvező adózási feltételeivel együtt), vagy erre csak a kötelező szakmai gyakorlathoz kapcsolódóan van lehetőség? Ha erre nincs mód, milyen adózási szempontból kedvező megállapodás köthetünk a gyakornokokkal? Előre is köszönjük válaszát!

Tanulmányi szerződés és adózás Kérdés

Nemrég szakcikkben foglalták össze az iskolarendszerű képzés és a munkavállalókat terhelő szja-szabályokat. Kérdésem a következő: hogyan alakul az adókötelezettség, azaz van-e egyáltalán adókötelezettség abban az esetben, ha a felek tanulmányi szerződést kötnek, hiszen ekkor a nyújtott szolgáltatás (például tandíj átvállalása) ellentételezése a munkaviszonyban töltött idő lesz. Azaz nem teljesen "ingyenes" a cég támogatása. Továbbá, ha a munkavállaló megszegi a szerződést, mi követelhető vissza: az adóval terhelt teljes összeg, vagy csak a nettó bérként jelentkező juttatás? Álláspontom szerint a jövőben sem a cégeknek, sem a dolgozóknak nem éri meg tanulmányi szerződést kötni, azaz egy munkavállaló miért is írna alá több évet, ha egyébként is le kell adóznia a vállalati juttatást.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég felvesz egy alkalmazottat, az alkalmazottal tanulmányi szerződést köt, hogy tanulmányaiban támogatja X összeggel annak fejében, hogy tanulmányai befejezése után visszatér y időre a céghez dolgozni. A dolgozó tanulmányait külföldön folytatja, így ténylegesen nem tud munkát végezni a cég mindennapi életében. Kérdéseim: A cég köthet-e tanulmányi szerződést a munkavállalóval, ha igen, milyen feltételekkel? A támogatást a cég költségként elszámolhatja-e? Kell-e a támogatás után adót és járulékot fizetni? A munkavállaló tanulmányi ideje alatt lehet-e a cégnél fizetés nélküli szabadságon? Ha lehet, akkor annak milyen bejelentési, adó és járulékfizetési vonzata van? A támogatás így is költségként elszámolható-e? Vagy munkát kell végeznie a cégben a munkavállalónak, akivel tanulmányi szerződést köt a cég? Válaszukat előre is köszönöm! Köszönettel: Lászlók Éva

Tanulmányi támogatás nem munkavállaló részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hajótervezéssel foglalkozó cég egy volt alkalmazottját szeretné tanulmányaiban támogatni. Az alkalmazott határozott munkaviszonnyal volt alkalmazva a cégben, ennek lejárta után szeptemberben kezdi meg külföldi tanulmányait. A cég nem szeretné elveszíteni, mert megbízható munkaerő, ezért szeretné támogatni, annak fejében, hogy a tanulmányai befejezése után visszatér a X időre a céghez dolgozni. Kérdésem, hogy mivel nincsen a cégnél alkalmazásban, ezért a cég támogathatja-e a tanulmányait, a támogatás fejében kötelezheti-e, hogy tanulmányai befejezése után X ideig a cégnél dolgozzon? Milyen szerződést kell egymással kötniük? A támogatást a cég költségként elszámolhatja-e? Kell-e a támogatás után adót, járulékot fizetni? Nem gond-e, hogy nincsen munkaviszonyban a cégnél? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Lászlók Éva

Tanulmányi támogatás visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulmányi szerződés munkavállaló részéről történő felmondása szerződésszegésnek minősül, és ilyen esetben a támogatás összege visszakövetelhető. Kérdésem az lenne, hogy visszakérhetjük-e tőle a munkáltató teljes költségét, tandíj+szocho+eho, 2019-ben kifizetett összegnél bruttó+szocho?

50 órás közösségi szolgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségüket 50 órás közösségi szolgálatot teljesítő tanulók fogadó szervezeteként. Fogadó szervezetként kötelesek vagyunk-e a minisztériumnál regisztrációt kezdeményezni, vagy elég a tanulók iskolájával szerződést kötni, és az alapnyilvántartásokat elkészíteni? Köszönöm válaszukat!

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egyik munkavállalóját targoncavezetői tanfolyamra küldi el. Társaságunk fizeti ennek minden költségét. A tanfolyam kb. 120 órás lesz. Az a kérdésem, hogy ilyen esetben – amikor a munkáltató küldi el a munkavállalót oktatásra – lehet-e tanulmányi szerződést kötni? Továbbá, ha igen, akkor a tanulmányi szerződésben mennyi időt lehet kikötni, hogy a munkáltatónál mennyi időt kell még munkaviszonyban töltenie? Szíves válaszukat várva, köszönettel.

Határozatlan idejű munkaszerződés Kérdés

Ha a dolgozó határozatlan idejű munkaszerződéssel van foglalkoztatva, és két éves tanulmányi szerződést kötött vele a munkáltató, akkor ha felmond a dolgozó, mit követelhet vissza a munkáltató?

Tanulmányi szerződésből eredő kötelezettség átvállalása Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Cégünk alkalmazna egy munkavállalót, aki az előző munkáltatójával tanulmányi szerződést kötött. A tanulmányokat a munkavállaló sikeresen teljesítette, azonban az előírt 3 éves munkaviszonyt idő előtt megszünetetné. A tanulmányi szerződésben a cég meghatározott keretösszeget biztosított a munkavállaló részére tanulmányai elvégzésére, mely a tandíj mellett tartalmazta a fizetendő adót, és a megadott keret erejéig az utazási költségeket is. Iskolarendszerű képzésben folyt az oktatás. A tanulmányi szerződés alapján felmondás esetén a keretösszeg időarányosan megfelelő részét kellene visszafizetnie a munkavállalónak. Cégünk a tanulmányi szerződésből eredő valamennyi kötelezettséget átvállalná új munkáltatóként úgy, hogy a munkavállalót semmilyen adózási kötelezettség ne érintse. Kérdésünk az lenne, hogy pontosan milyen adó- / járulékterheket jelent ez cégünk számára, hogyan kellene kezelnünk az átvállalt kötelezettséget? Köszönjük!

Tanulmányi szerződés felmondása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnél az egyik munkavállaló felmondott, akinek még érvényben lévő munkaszerződése van. A munkáltató a szerződés alapján visszakéri a tanulmányi szerződésben rögzített díj arányos részét. Kérdésem az, hogy a megállapodás szerinti visszajáró összeget ki kell-e számlázni a dolgozónak, vagy ez egyfajta kártérítés (és akkor meg nem kell számlázni). Mi a helyes eljárás? Tisztelettel és köszönettel: Viktor

Tanulmányi szerződés kivel köthető? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet-e tanulmányi szerződést kötni fizetés nélküli szabadságon (kismama) lévő munkavállalóval? Több munkavállaló képzését támogatná a munkáltató, és a munkába majdan visszatérő munkavállalót is támogatná így. Van ennek valami akadálya (nem kötelezi rá)? Válaszát előre is köszönöm.

Szerződés tanulmányok idejére Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalat szeretne támogatni egy hallgatót, aki még nem fejezte be felsőfokú tanulmányait. A szerződésben adományozó lenne a cég, „ösztöndíjas” pedig a hallgató. Meghatározott összeg (70 000 Ft/hó) kerülne a tanulmányi átlagának megfelelően folyósításra minden hónapban a tanulmányai befejezéséig Az anyagi támogatásért cserébe a hallgató vállalná, hogy tanulmányai befejezése után az adományozó céggel munkaviszonyt létesít, kvázi elkötelezi magát a korábban kifizetett támogatás fejében. Az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony feltételeinek nem felel meg, mivel a tanulmányok még folyamatban vannak. Szabályos-e így, ilyen feltételekkel szerződni? Létrejön-e biztosítási jogviszony, ha igen, akkor milyen jogviszony? A NAV felé bejelentési kötelezettsége keletkezik-e az adományozónak? Milyen adó- és járulékterhekkel kell számolni? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés értékvesztése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink