112 találat a(z) tanulmányi szerződés cimkére

Költségtérítés hallgatói jogviszonyban állónak Kérdés

Vállalkozásunk olyan, munkaviszonyban álló személlyel kötött tanulmányi szerződést, aki felsőoktatási intézményben, iskolarendszerű képzésben folytatja tanulmányait, tehát hallgatói jogviszonyban áll. Tanulmányi költségeit megtérítjük, az szja-törvény szerint adózzuk. Kérdésem, hogy ha az utazási költségeket és a vizsgadíjat is átvállalja vállalkozásunk, akkor ennek milyen adó- és járulékvonzata van? Válaszukat köszönöm: Tóth Józsefné

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Cím! Tanulmányi szerződést lehet-e kötni, illetőleg annak költségét el lehet-e számolni a könyvelésben, ha még a tanulmányait folytató személy nem alkalmazottja a cégnek? Amennyiben a kérdéses tanfolyamot elvégezte az illető, szándék van az alkalmazására, ezt esetleg egy szándéknyilatkozattal alá lehet támasztani.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazna egy illetőt, erről szóbeli megállapodás is született, ugyanakkor jelenleg nincsen gépjárművezetői engedélye. Ennek a tanfolyamnak a díját a kft. átvállalná, de addig nem tudja alkalmazni, mivel a munkaköréhez elengedhetetlen a jogosítvány. Nincs olyan munkakör, ami indokolná, hogy addig ott alkalmazza őt a cég, amíg a tanfolyam tart. Ebben az esetben, szándéknyilatkozattal, elszámolhatja a tanfolyam díját a cég, vagy kizárólag alkalmazottként bejelentett dolgozó esetében lehetséges tanulmányi szerződést kötni? Köszönettel: Csizmár Zsuzsanna

Oktatási költség számlázása tanulmányi szerződés felmondása miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónkkal tanulmányi szerződést kötöttünk, de időközben a munkavállaló felmondott. Mivel a felmerült költségek magasabbak, mint a munkavállaló részére fizetendő bér, így azt a munkabéréből levonni nem tudjuk. Amennyiben a felmerült oktatási költségeket kiszámlázzuk, azt áfával vagy áfamentesen kell megtennünk? (A bejövő számlák adómentesek voltak.) Válaszát előre is köszönöm!

Kötelezettség-átvállalás és tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, ha a munkáltató átvállalta az új munkavállalója korábbi tanulmányi szerződése megszegésének költségeit, akkor azt részévé teheti-e a vele kötendő új tanulmányi szerződésnek? Ha igen, akkor annak milyen adóvonzatai vannak a felekre nézve? Ha nem szükséges a tanulmány a munkakör betöltéséhez, az elemek (átvállalás, munkaidő-kedvezmény, tandíj) milyen adóvonzatokkal járnak? Emellett arra is gondolok, hogy egyszer átvállal egy összeget a cég, majd ezt az összeget (is) a tanulmányi szerződés részévé teszi, nem visel-e valaki többször költséget ugyanazért? Bemásolom egy, ezt a kérdést részben érintő választ. http://adozona.hu/kerdesek/2013_11_18_Kotelezettseg_atvallalas_tanulman_flh Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Tanulmányi szerződés, próbaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ön szerint jogszerű olyan tanulmányi szerződést kötni, mely szerint ha a munkaviszony a próbaidő alatt megszüntetésre kerül, a munkavállaló az, aki minden esetben visszafizeti a támogatást (mindegy, ki szünteti meg)? Szerintem ez a munkavállaló hátrányára való eltérés az Mt-től. Önnek mi a véleménye? Köszönettel: Kérdező

Tanulmányi szerződés – szabadfelhasználású támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, lehetséges-e tanulmányi szerződés keretében olyan támogatást nyújtani, amely úgymond szabad felhasználású, mintegy ösztöndíj, de visszafizetési kötelezettséggel. Ha igen, annak adózása (mérték és jogcím) mennyiben különbözik attól, mint amikor a költségeket igazolják? Milyen adóterhei vannak a munkavállalónak és a kifizetőnek? Köszönöm. Kérdező

Hallgatói munkaszerződés és Mt. szerinti tanulmányi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ön szerint - mivel az Mt.-t háttérszabályul adta meg a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény és a 230/2012 kormányrendelet - egy egyetemi hallgatóval lehet a hallgatói munkaszerződés mellett az Mt.-ben szereplő tanulmányi szerződést is kötni, mely szerint rendszeresen kap (a munkabéren kívül) "x" összeget, meghatározott feltételek mellett (például hogy később az adott cégnél helyezkedik el, és "y" ideig nem szünteti meg munkaviszonyát, ha mégis, az pedig szerződésszegés és visszafizetési kötelezettséget keletkeztet)? Ha igen, ez milyen juttatás (adózás szempontjából)? Vagy tartós foglalkoztatás (fél évet meghaladó) eleve csak "normál" munkaszerződés alapján lehetséges? Illetve a heti bérnek el kell érnie a havi minimálbér 15 százalékát (gondolom havonta a minimálbér 60 százaléka), az arányosan csökken, ha részmunkaidőről van szó? A cél hallgatók támogatása (kvázi ösztöndíj), viszont ez befektetés is a cégnek, és nem a szerencsére szeretnénk bízni, megtérül-e az összeg. Köszönettel: Kérdező

Tandíj adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónkkal tanulmányi szerződést kötöttünk, az átvállalt tandíj összege 210 ezer forint/félév. Ezenkívül Erzsébet-utalványt kap havi 8 ezer forint értékben. Kérem segítségüket abban, hogyan adózik a tandíj.

Képzési költség megtérítése felmondáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk felmondott, de a tanulmányi szerződése alapján meg kell térítenie a cégnek az oktatása ellenértékét. A dolgozó leszámolása előtt ezt cégünk felé rendezte. Később jelezte, hogy ahová megy, az a cég átvállalná ezt a költséget. Mi a bizonylata (ha a dolgozó, ha a cég fizet) ennek a szerződés megszegéséből fakadó követelésünknek? Szükséges számlát kiállítani a dolgozó vagy az átvállaló cég felé? Köszönöm válaszukat előre is! Üdv: Zsuzsa

Nappali egyetemi tanulmány alatt milyen munkaviszony létesíthető? Kérdés

Az alábbi témában kérném a segítségüket. Főállású munkaviszony mellett folytatható-e egyetemi tanulmány nappali szakon? Ha igen, milyen közterheket kell fizetni a munkaadónak és a munkavállalónak? A foglalkoztatásnál van-e valamilyen időkorlát, vagy maradhat a heti 40 óra? Amennyiben a munkáltató nem járul hozzá a tanulmányi költségekhez, kell-e kötni valamilyen szerződést a tanulmányi időszakra közötte és a munkavállaló között? Válaszukat előre is köszönöm.

Tandíj, szja és eho: így támogathatja a munkáltató a dolgozók tanulását Cikk

A tanév kezdete egyben a tandíj fizetését is jelenti azok számára, akik nem ingyen vesznek részt az iskolarendszerű képzésben, melynek egyik fő ismérve, hogy a tanuló és a képző intézmény között hallgatói jogviszony jön létre. A képzéssel összefüggő költségeket – nemcsak a tandíj, hanem egyéb kiadásokat – a munkáltató is átvállalhatja.

Így köthető a munkahelyhez a munkavállaló munkaerőhiány esetén Cikk

Határozott idejű munkaviszony, felmondási idő növelése, tanulmányi szerződés – eszközök, amelyekkel magához kötheti munkavállalóját a munkáltató, természetesen szigorú szabályok betartása esetén.

Tanulmányi szerződés: mikor köthető, mikor nem? Cikk

A munkáltatók különféle képzésekhez támogatást nyújthatnak munkavállalóiknak. Tanulmányi szerződést azonban csak abban az esetben lehet kötni a dolgozókkal, ha nem a munkáltató kötelezi őket a tanulmány elvégzésére. Bírósági ítéletekben foglaltakat idézve, illetve a munka törvénykönyvének vonatkozó passzusaira hivatkozva részletezzük a tanulmányi szerződés megkötésére vonatkozó tudnivalókat.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: milyen feltételekkel számolható el a munkavállalónak fizetett tanfolyam költsége, amennyiben az adott tanfolyam elvégzése a munkavállaló munkaköréhez illeszkedik, azt elősegíti?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Pénzforgalmi áfa levonása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink