112 találat a(z) tanulmányi szerződés cimkére

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónak "elvileg" szüksége lenne ADR-vizsgára munkakörének ellátásához, de jelenleg nincs ilyen neki. Az ADR-es feladatokat a cég egy másik cég által szolgáltatásként veszi igénybe. Ha a munkavállaló önként vállalja a tanfolyam elvégzését, a munkáltató köthet-e vele tanulmányi szerződést?

Munkakörhöz szükséges képesítés megszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Egy munkáltató olyan munkavállalóval szeretne munkaszerződést kötni, aki nem rendelkezik a munkakör betöltésének feltételeként előírt középfokú képesítéssel. A középfokú képesítést mind a munkáltató, mind jogszabály előírja. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló a munkakört a szükséges képesítés hiányában is betöltheti azzal, hogy vállalja, hogy a képesítést bizonyos határidőre megszerzi? Jól gondoljuk, hogy erre az esetre köthető tanulmányi szerződés, mivel jelen esetben a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót? Ha a felek nem kötnek tanulmányi szerződést, a munkáltató köteles munkaidő-kedvezményt és a kiesett időre távolléti díjat fizetni, és köteles továbbá megtéríteni a tanulmányokkal kapcsolatos költségeket az Mt. 51. § (2), 146. § (3) b) és 55. § (1) g) alapján? Ha a munkavállaló nem szerzi meg határidőre a képesítést, a munkaviszonya megszüntethető szakmai alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással? Szíves válaszait ezúton is köszönöm! Tisztelettel.

Tanulmányi támogatás más devizában Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulmányi szerződésben szereplő támogatást dollárban fizettük meg munkavállalónk helyett (a cégnek van dolláralapú számlája). Kérdésem, ha szerződést szeg, akkor követelhetjük-e az összeget forintban, és ha igen, akkor mely nap alapján. A szerződésszegés napján vagy az utalásunk napján érvényes deviza középárfolyam (esetleg valamilyen banki átváltás szerinti összeg) szerint? Köszönettel.

Tanulmányi szerződés megkötése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a munkavállaló hozzájárul, köthető-e tanulmányi szerződés vele utólag úgy, hogy a meghatározott tételeket a munkáltató már kifizette? Ha igen, úgy írható-e az, hogy megkötötték, de most foglalják írásba? Vagy elég annyit, hogy most kötik meg, és a múltban már megfizette az összegeket a munkáltató a munkavállaló pedig vállalja a szerződésben foglaltakat? Hogy lehet ezt jogszerűen megoldani? Azzal tisztában vagyunk, hogy ha aláírás előtt fizetünk, a munkavállaló jóindulatára, beleegyezésére vagyunk utalva. Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Fizetett igazolt távollét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felnőttképzési szerződés keretében OKJ-s képzést adó képzést a munkáltatóm fizeti (tanulmányi szerződéskötés folyamatban). A felnőttképzési szerződésben rögzítve van, hogy keddenként délután 2-8-ig vannak az órák megtartva. A jelenléti ívre "fizetett igazolt távollétet" kellett írnom a bérszámfejtő kérésének megfelelően. Kérdésem: ezeken a keddi napokon délelőtt kell-e dolgoznom, ha csak délután van órám? Ha nem írnak a tanulmányi szerződésbe a vizsgákra való felkészülésre tanulmányi szabadságot, akkor ezt a keddenkénti délelőttöt fordíthatom tanulásra, vagy kötelezően be kell jönnöm dolgozni a képzés megkezdéséig? Köszönöm.

Egyetemi tanulmányok finanszírozása Kérdés

A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: Egy kft. magánszemély tagjával megállapodást kötött tanulmányok finanszírozására, jövőbeni munkavégzési kötelezettség ellenében, a Ptk. alapján. A kft. tagja nem működik személyesen közre a társaság tevékenységében. A kft. a megállapodás alapján a 3 éves képzési idő alatt havonta a magánszemély bankszámlájára utalt pénzösszeggel kívánja finanszírozni a külföldi egyetemi tanulmányait. A finanszírozott kötelezettséget vállal arra, hogy a diploma megszerzését követően 3 éves határozott idejű munkaviszonyt létesít a finanszírozóval az egyetemi tanulmányok alatt megszerzett szakmában. Szerződésszegés esetén a finanszírozott köteles a kifizetett ösztöndíjat – 1,5 százalék kamattal növelten – visszafizetni a finanszírozó részére. Milyen közterhek megfizetésével kell számolnia a kft.-nek a fenti támogatás esetén? Keletkezik-e a magánszemélynek jövedelme? Szerződésszegés esetén a 1,5 százalékos kamatfizetés esetén lesz-e a magánszemélynek kamatkedvezményből származó jövedelme? Elszámolható-e költségként a kft.-nél a fenti támogatás? Ha igen, akkor milyen jogcímen? Válaszukat előre is köszönöm!

Tanulmányi szerződés jarulékai Kérdés

Ügyfelem lányával tanulmányi szerződést szeretne kötni (aki jelenleg nincs semmilyen jogviszonyban a kft.-nél). Van-e erre lehetőség, ha igen, a megfizetett tanulmányi költségeket milyen járulékfizetés terheli? (Jelenleg van munkahelye a lánynak, de ott a tanulmányi költségek finanszírozását nem vállalják.) Köszönettel várom válaszukat!

Tanulmányi szerződés megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonnali hatállyal felmondtam a munkáltatónak (nem próbaidő alatt). Ők a tanulmányi szerződéses összeg időarányos részét követelik, mondván, én idéztem elő azt, hogy nem tudom teljesíteni a tanulmányaimat (a munkaviszony megszüntetése miatt). Olvastam én is ilyen véleményt. Viszont az Mt. azt írja, hogy felmondással nem szünteti meg a munkavállaló a munkaviszonyt. Továbbá, ha nekik van igazuk, akkor csak annyit kellene tennie egy munkáltatónak, hogy "kikényszeríti" a munkavállaló ilyen lépését és még "olcsóbban" is megúszhatja. Ez persze csak a jogérzetem, nem jog. Ha tudom bizonyítani, hogy jogszerűen mondtam fel azonnali hatállyal, mentesülök a tanulmányi szerződésből eredő kötelezettségek alól? Köszönettel.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy cég a saját munkavállalójával köt tanulmányi szerződést, van-e utána szja- és ehofizetési kötelezettsége. Egyes meghatározott juttatásnak fog minősülni (összeghatár nélkül)? A munkavállaló már munkaviszonyba állása előtt egyetemi hallgató volt, levelezőn. A következő félévtől szólna a szerződés. Válaszát köszönöm.

Tandíj adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás tanulmányi szerződést köt egyetem nappali képzésén résztvevő hallgatóval, melynek keretében a vállalkozás vállalja a hallgató egyetemi képzésének tandíját. A vállalkozás által átvállalt tandíjnak milyen adóvonzata van? Köszönöm.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónkat négyhónapos időtartamban beiskolázzuk egy tanfolyamra. Tanulmányi szerződést fogunk vele kötni. Az lenne a kérdésem, van-e olyan előírás, hogy a tanulmányi szerződésben mennyi lehet a munkáltatónál letöltendő idő aránya a tanfolyami időre arányosítva? Tehát, ha például a tanfolyam négy hónapos, akkor a még cégnél töltendő idő a tanfolyam befejezését követő 8 hónap, vagy a társaság és a munkavállaló közös megállapodása alapján bármennyi idő?

Nem saját gépjárműnél útiköltség-térítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk tanulmányi szerződés alapján OKJ-s képzésben vett részt. A vizsga miatt három alkalommal utazott le a vizsga helyszínére. Utazása nem saját tulajdonában lévő személygépkocsival történt. Tulajdonában lévő autója nincs, és házastársa sincs. A tömegközlekedést pedig nem tudta választani. Hogyan tudjuk elszámolni számára az útiköltséget? Válaszát előre is köszönöm!

Tanulmányi támogatás visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónak tanfolyamot kell végeznie, hogy a munkáltató által szabott feladatokat elláthassa. Hogyan bizonyítja, hogy a tanulmányi szerződés megkötésére kötelezték? A munkáltató a támogatás összegének dupláját követeli vissza, ha a dolgozó a tanulmányi szerződésben rögzített időtartamon belül mond fel. Milyen jogalapja lehet erre? Van-e törvényben előírt maximuma a visszakérhető összegnek? Köszönöm. Schneider Ildikó

Mt. 228-229. §, levonások, kifizetések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkavállaló és a munkáltató abban állapodnak meg, lehetséges a tanulmányi szerződés megszegése esetén, hogy a munkáltató levonja az általa a támogatáson felül befizetett közteher összegét (tekintettel arra, hogy az összeget ismerhette előre)? Illetve ha nem kötötték ki a levonás lehetőségét, de azt igen, hogy a közteher összegét is köteles megfizetni a munkavállaló, akkor arra kötelezhető? És versenytilalmi megállapodás esetén (ugyanezek a kérdések)? Ha jól sejtem, kötbért ki lehet kötni mindkét esetben, akkor is, ha a munkavállaló megszünteti a tanulmányi szerződést vagy a versenytilalmi megállapodást, és akkor is, ha nem. Ez valós információ? Köszönettel.

Munkaügyek, fizetési meghagyás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Véleményüket szeretném kérni az alábbiakban: Az Fmh. törvény lehetővé teszi munkaügyekben is fizetési meghagyás benyújtását, de csak korlátozott esetekben. Tudnának a különböző esetekre (lehet, nem lehet) néhány példát felsorolni? Például munkavállalói jogellenes felmondás: - jogkövetkezmény (pénzösszeg), - kártérítés (mivel nem jelent meg többet, kár keletkezett, vagy nem adta le eszközeit). Más: - versenytilalmi megállapodás megsértése (itt lehet olyan, hogy még tart a munkaviszony, de olyan is, hogy már nem) - tanulmányi szerződés - munkakörét nem adta át (Mt. 80. § körülire gondolok) Ha esetleg van még? Ismerem a felszólítás lehetőségét és a végrehajtási záradék, de szeretnék ezzel kapcsolatban is többet tudni.. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink