160 találat a(z) társasági szerződés cimkére

Bt. kiegészítő tevékenységű beltagja lehet-e munkaviszonyban 2019-ben? Kérdés

Betéti társaság öregségi nyugdíjas beltagja elláthatja-e az ügyvezetői teendőket munkaviszonyban 2019-ben, ha igen, a munkaszerződést ki írja alá (a kültag vagy a taggyűlés), a társasági szerződést kell-e módosítani? Válaszukat köszönöm.

Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó jogviszonya 2019-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2002. évben alakult társaságnál a társasági szerződésben az ügyvezető tag jogviszonya társas vállalkozó. Három éve nyugdíjas, és ellátja az ügyvezetői teendőket, fizeti a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot, jövedelme utána 10 százalék nyugdíjjárulékot. A kérdésem az lenne, hogy mi a teendő, ha az idén a továbbiakban munkaviszonyosként látná el teendőit, kell-e társasági szerződést módosítani?

Katás bt. – tagok osztalékának adózása Kérdés

Katás bt.- nek csak az egyik tagja katás. Osztalékkifizetésnél a társasági szerződésben nem éltek az osztalékeltérítés lehetőségével. Tulajdoni részük arányában részesülnek az osztalékból, ami 50-50%, így gyakorlatilag a bevétel 50%-a után adózni kellene. Megteheti-e a bt., hogy osztalékfizetés előtt módosítja a társasági szerződést, a nyereséget 99%-ban a kataalany kapná meg, és így csak 1% lenne az adózatlan rész? Előadásokon kihangsúlyozták, hogy költségelszámolásra nincs lehetőség. Jól értelmezem, hogy osztalékról való döntés esetén a teljes bevételt kell számításba venni, függetlenül attól, hogy voltak az év során felmerült költségek? Mi a helyzet, ha osztalékról nem döntöttek a tárgyévet követően, és a nem katás tulajdonosnál következik be tulajdonosváltás? A belépő új tulajdonosnak a nyereségből való részesedése 1%. Ebben az esetben akár több év felhalmozódott nyereségét (bevételét) le lehet osztani az új tulajdonosra? Köszönettel: Hné

Negatív saját tőke kft.-nél Kérdés

Egyszemélyes kft.-ről van szó, 3,2 milliós jegyzett tőkével. Sajnos 2016-2017. évben negatív a cég saját tőkéje ( -1,5 millió, illetve -1,2 millió forint). A társasági szerződésben nem szerepel a veszteség fedezetére pótbefizetési kötelezettség. A 2017. évi beszámoló elfogadásánál taghatározatban határozta a pótbefizetést. Nem láttam még a 2018. évről beszámolóját, hogy rendezte volna. De úgy tudom, hogy ha társasági szerződéseben nem rögzítették a pótbefizetést, akkor NAV nem fogadja el ezt a rendezési formát? Van-e lehetőség 2019. évben a jegyzett tőke emelésére? Várható-e a cégbírósági kényszertörlés? Így az új ügyvezető nyakára venné az 5 évre vezetői tisztségviselőtől való eltiltást is. Köszönöm!

Egyszemélyes kft. – ügyvezető cselekvőképtelen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbiakban kérném a segítségét. Adott egy kft,, melyben egy személy a tulajdonos és az ügyvezető is. Milyen előrelátó intézkedéseket tud tenni cselekvőképtelensége esetére? Hol tud előre rendelkezni erről, társasági szerződésben, egyéb szerződésben, nyilatkozatban…? Segítségét előre köszönöm!

Vezető tisztségviselői feladatok ellátási módjának rögzítése a társasági szerződésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társas vállalkozások vezető tisztségviselői tevékenységüket többféle jogviszony keretében láthatják el. Tapasztalataim szerint a társasági szerződések jelentős része ezen jogviszonyt nem határozza meg, nem nevesíti. Kérdésem az, hogy van-e arra jogszabályi előírás, hogy ezen adat kötelezően megjelenjen a társasági szerződésben? Ha a jelenlegi társasági szerződésben nincs benne például az, hogy az ügyvezető munkaviszony keretében látja el tevékenységét, kell-e azt módosítani, vagy elegendő egy munkaszerződés megkötése a vezető tisztségviselői tevékenység munkaviszonyban való ellátására? Köszönöm segítségüket: Rebák Sándor

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A jelenlegi jogszabályok alapján benne kell-e lennie a társasági szerződésben, ha az ügyvezető munkaviszonyban látja el tevékenységét? Ez esetben ki képviseli a munkáltatói jogokat, például az ügyvezető munkaszerződését ki írja alá a munkáltató részéről? Ezt is meg kell-e jelölni a társasági szerződésben ? Köszönettel

Ügyvezetés munkaviszonyban vagy megbízásban? Döntött a Kúria Cikk

A Kúria a Pfv.V.20.024/2018/8. számú egyedi ügyben hozott határozatot. A felek arról pereskedtek, hogy az ügyvezetés megszűnésénél a korábbi munkaviszonyt vagy a megbízási jogviszonyt kell-e figyelembe venni.

Bt. vagyoni hozzájárulás mértéke Kérdés

Tisztel Szakértő! Társasági szerződésünket 2016. decemberben változtattuk, amit a taggyűlés is jóváhagyott. Változott a cég telephelye valamint a tagok nyereség-veszteség felosztása. Beltag 99 százalék, kültag 1 százalék. A vagyoni hozzájárulás mértéke változatlan maradt: beltag 10 ezer forint kültag 5000 forint. Szabályos-e így, ha nem, akkor mit lehet tenni, hogy a kültagnak továbbra is 1 százaléka maradjon? Veszteség esetén a kültag valóban a veszteség 1 százalékával felel? Házastársak esetén ez, hogyan alakul? Köszönöm a válaszát Egy olvasójuk.

Saját jogú nyugdíjas munkaviszonyban Kérdés

Egyszemélyes kft. ügyvezetője vagyok, a társasági szerződés szerint megbízással, díjazás nélkül. 2019. január 1-jétől saját jogú nyugdíjasként munkaviszonyban is szeretnék dolgozni. Szükséges-e ezt a társasági szerződésben rögzíteni?

Bt.-beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Bt. beltagja munkaszerződést kötne saját vállalkozásával, bizonyos munkakör betöltésére. A 40 órás munkaviszonyban megfizetné a bérminimum járulékait, mellette a cég képviseletét nulla forintért látná el. Így a saját cégében lenne többes jogviszonyú társas vállalkozó, és nem kellene emelt járulékalap után fizetnie a járulékokat. Lehetséges-e ez a megoldás? A társasági szerződés jelenleg annyit tartalmaz, hogy a beltag részt vesz a társaság összes tevékenységében. Módosítani kell-e a társasági szerződést, vagy elég ehhez a taggyűlés határozata? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Új tulajdonos a cégben: kaphat-e a korábban jóváhagyott osztalékból? Cikk

Egy társaság évekkel ezelőtt összeolvadt egy másik céggel, ahonnan "hozott magával" jóváhagyott osztalékot, továbbá annál a cégnél is volt jóváhagyott osztalék, amelybe a beolvadás megtörtént. Mindkét cég tulajdonosi köre megegyezett, a beolvadás során egy új tag is belépett, aki tőkeemelés folytán szerzett üzletrészt. A belépése előtt jóváhagyott osztalékból kell-e neki is juttatni? – kérdezte olvasónk. Kocsis Zoltán, a Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda ügyvezetője válaszolt.

Pótbefizetés egyszemélyes kft.-nél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklőnék, hogy van-e akadálya egyszemélyes kft.-nél, hogy a pótbefizetés lehetőségét a társasági szerződésbe beletegyék? Köszönettel: Reinhardt Éva

Pótbefizetés tagi kölcsönből Cikk

A megengedett érték alá csökkent saját tőke kiegészíthető-e tagi kölcsönből? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Apport kivétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. magánszemély tulajdonosa a gép apportot pénzre cseréli a jegyzett tőkében. 1.) Az apport kivétele termékértékesítésnek számít-e, ami áfafizetési kötelezettséggel jár? 2.) A társasági szerződést kell-e módosítani, mivel a jegyzett tőke összege érdemben nem változik? Köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink