825 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére
Tárgyi eszköz eladása miatti áfakorrekció könyvelése
Kérdés
A 2015. 6. hóban vásárolt tárgyi eszközt eladták 2016 decemberében. Hogyan kell kiszámolni és lekönyvelni a 60 hónapon belüli eladás miatti áfakorrekciót? Az áfabevallásban ezt hol kell szerepeltetni?
Vámköteles-e az unión belül beszerzett nagyértékű tárgyi eszköz?
Kérdés
Unión belülről beszerzett nagy értékű tárgyi eszköz beszerzése után kell-e áfabevallást benyújtani (A60) és esetlegesen vámot fizetni? A tárgyi eszköz értéke 4400 euró volt. Vállalkozás amúgy alanyi adómentes. Nem áfabevallásra kötelezett. A vállalkozás festék-kiskereskedelem, tárgyi eszköz egy festékkeverő gép Németországból. Köszönöm segítségét!
Céges logó, neon felirat ingatlanon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlanán kb. 40 éve fel van szerelve a cég logója (neon felirat). Még a régi időkből "örökölte meg", attól a cégtől, amelyből kivált. A tárgyi eszközök között nem szerepel a logó. Most értékesíti egy múzeumnak. A kft. jelenleg alanyi mentes. Hogyan történik helyesen a számlázása és a könyvelése? Áfa, fellelt tárgyi eszköz (ha ez az egyáltalán), eszköz kivezetése stb. Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Civil szervezet által adott adomány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány a közhasznú céljához vásárolt tárgyi eszközeit térítésmentesen átadná másnak, aki lehet magánszemély, másik civil szervezet vagy vállalkozás.Ebben az esetben keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Tárgyieszköz-áfa korrekció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban ebben a témában feltett kérdésemben nem tettem fel az alábbi kérdést: amennyiben a közösségi beszerzés után csak fizetendő áfa van, akkor annak mi a könyvelési tétele: ráfordítás, vagy az eszköz értékét növelem az összeggel, illetve az értékesítéskor visszaigényelhető áfa korrekció miatti (60 hónapon belül) összegnek mi a könyvelési tétele: Köszönettel.
Tárgyi eszköz káreseménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016 augusztusában egy önjáró permetező gépünk közúti balesetet szenvedett. A gép beszerzési ára 105 millió forint volt, a káresemény napján a könyv szerinti érték 68 millió, a keletkezett kár kb. 20 millió forint. A napokban hozott a rendőrség határozatot, amelynek értelmében vétlenek vagyunk a balesetben, a másik fél szabálytalanságából következett be a kár. Várhatóan a kötelező felelősségbiztosítás terhére kártérítést fogunk kapni, vélhetően a mérlegkészítés napja után. Ismerve a biztosítási ügyintézést, még az is lehet, hogy csak 2018-ban. A gép helyreállítása várhatóan idén mérlegkészítésig megtörténik, ekkor fog a tényleges kár is kiderülni. Egyelőre előleget fizettünk 2016-ban 7 millió forintot. Az lenne a kérdésünk, hogy 2016-ra kell a terven felüli értékcsökkenést elszámolni? Ezt a társaságiadó-alapnál növelő tételként kell-e figyelembe venni? Amennyiben képeztünk 2016-ra terven felüli értékcsökkenést, akkor azt a gép helyreállításakor 2017-ben vissza kell-e írni, ami társasági adóalapcsökkentő tétel-e? A gép helyreállítási kiadásait költségként lehet-e könyvelni, vagy a gép értékére kell aktiválni? Amennyiben a biztosítótól kártérítést kapunk, azt melyik év bevételeként kell elszámolni? Mi lesz a döntő a tudomásunkra jutott kártérítés összege, vagy az összeg jóváírásának a napja? További kérdés, hogy a költségek ellentételezésre kapott támogatásokat (SAPS) bevételként melyik évre kell elszámolni, amelyik évre jár, vagy a pénzügyi teljesítés dönti el?
Így lehet levonni az áfát családi gazdaságban
Cikk
Családi gazdaságban elromlott egy eszköz, amely az egyik tag tulajdona. A javításért fizetett összeg áfáját levonhatja-e a családi gazdaság, s osztható-e a költség, ha nem a gazdaság vezetőjének a nevére szól a számla? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Tárgyi eszköz áfa arányosítás alanyi mentesség miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2012-ben kis értékű tárgyi eszközöket vásárolt, melyek áfáját levonta, mivel jogosult volt rá. 2013. január 1-jétől alanyi adómentességet választott. Kérdésem, hogy a levont áfát vissza kell-e (kellett volna-e) fizetnie? A figyelési időszak 60 hónap. Az eszközök áfájának 1/5-e egyenként nem éri el a 10 ezer Ft-ot. Mivel több eszközről van szó, így összességében kell-e nézni a 10 ezer Ft-os határt vagy egyedileg? A visszafizetések a figyelési időszak éveire szétosztva történnek, vagyis minden évben az áfa 20%-át kell visszafizetni? Várom mielőbbi szíves válaszukat, köszönettel.
Bérelt ingatlanon végzett beruházás kivezetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk bérelt ingatlanon végzett beruházást, amit tárgyi eszközként vett nyilvántartásba. Időközben a bérbeadó rendkívüli felmondással élt (2016 márciusa) és 72 órán belül a bérleményt el kellett hagynunk. Azóta is jogi vitában állunk és várhatóan perre kerül a sor. A kérdésem az, hogyan számoljuk el helyesen a gazdasági eseményt, amit eddig még nem tettünk meg, és most, az évzáráskor akarunk könyvelni. Helyes az, hogy szimplán terven felüli értékcsökkenést számolunk el és egyéb ráfordításként könyveljük a felmondást követően fennmaradó könyv szerinti értéket, majd ezzel egyidejűleg ki is vezetjük a könyvelésből, ugyanúgy mintha selejtezés történt volna? A társasági adó kiszámításánál be tudom állítani adóalap-növelő és -csökkentő tételként is? Köszönöm előre is.
Megszűnt evás tárgyi eszköze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! December 31-én megszűnt evás egyéni vállalkozó tevékenységét a megszűnést megelőzően 5 évig szüneteltette. A vállalkozó 2002 óta evás. Van még nem evás korszakából pár tárgyi eszköze (a 2000. év előtti vásárlás), melyek nettó értéke már évek óta 0 Ft. Evásként értékcsökkenést természetesen nem számolt el a bevételével szemben. Kell-e valami jövedelmet elszámolnia a megszűnés szabályai szerint az szja-bevallásában?
Sporttámogatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. formában működő társaság tevékenységi köre 9319 Egyéb sport tevékenység, 8551 Sport szabadidős képzés, melyre társasági adóból támogatást kap. A társaság kosárlabda utánpótlás-neveléssel foglalkozik, a támogatást erre fordítaná. A kérdésem az lenne, hogy az ezzel kapcsolatosan beszerzett tárgyi eszközöknek, felszereléseknek, illetve a bérelt helyiségen, pályán végzett javítási, felújítási munkáknak az áfája levonásba helyezhető-e. A társaság az áfakörbe tartozik az általános szabályok szerint. Válaszukat előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz arányosítás
Kérdés
Gazdasági társaság alanya az áfának. 2016-ban ingatlanbérbeadással foglalkozik, általános szabályok szerint, áfamentesen számláz. 2017. 01. 01-jétől az ingatlanbérbeadásra adókötelezettséget választott (így már minden tevékenysége áfaköteles lesz), bejelentette a NAV részére. Korábbi kiskereskedelmi tevékenységéből adódóan árukészlettel rendelkezik, melyből értékesít 2016 decemberében (áfaköteles értékesítés). 2016 decemberében tehergépkocsit szerez be. Milyen feltételekkel tudja a tehergépkocsi-beszerzés előzetesen felszámított áfáját levonásba helyezni? Teljes összegben 2016. 12. hóra vonatkozóan, esetleg arányosítással a következő öt évben?
Tárgyi értékesítés – áfakorrekció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném segítségét: tárgyi eszköz-beszerzés történt 2016. júliusban, aminek üzembe helyezése nem történt meg 2016-ban. A beszerzés alanyi mentes időszakban történt az unió területéről, ezért áfafizetési kötelezettség keletkezett áfalevonás nélkül. Az üzembe nem helyezett eszköz 2017. április hónapban eladásra kerül, de már áfakörös időszakban. Kérdésem az, hogy a 60 hónapos figyelési időszak alapján a megfizetett áfa arányos része az értékesítés utáni fizetendő áfából visszaigényelhető-e? Köszönöm válaszát.
Tárgyi eszköz társasági adó szerinti értékcsökkenése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Egy adminisztrációs hiba miatt a könyvelési rendszerünkben egy tárgyi eszköz társasági adó szerinti értékcsökkenése nem került elszámolásra. (Ez sajnos több évet érint.) Utólag el lehet számolni az értékcsökkenést? Hogyan lehet korrigálni a hibát? Segítségét és válaszát előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz figyelési idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy áfakörös egyéni vállalkozó 2017. január 01-jétől alanyi mentességet választott, a 2016 márciusában beszerzett tárgyi eszköz visszaigényelt áfájának az 1/5 részét 2017 decemberében kell-e bevallania fizetendő áfaként, vagy már a 2016. évi utolsó bevallásban is?