825 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Ingatlanvásárlás tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2015-ben ingatlant vásárolt, melyre 6 millió forintot foglalóként kifizetett. A hátralévő vételárat részletekben, 5 év alatt fizeti ki. A tulajdonjogot az utolsó részlet kifizetése után szerzi meg. Helyesen jár-e el a cég, ha a megfizetett foglalót a 2015. évi mérlegben tárgyi eszközként mutatja ki (mint beruházásra adott előleget)? Hogyan kell számvitelileg elszámolni a részletekben történő fizetést? Az eladó cég havonta ad számlát a részletekről, "vételárrészlet" megjelöléssel. Köszönöm!

Egyéni vállalkozás megszűnésekor melyiket kell alkalmazni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Egyéni vállalkozó 2015-ben megszüntette a tevékenységét. Az szja-törvény 10. melléklet II. fejezet 1) pontja, illetve a 49/C (2) b pontja is rendelkezik a kisértékű tárgyi eszköz bevételként való elszámolásáról. Kérdésem: melyik jogszabályt, milyen esetekben kell alkalmazni? Hogyan kell elszámolni a korábban értékcsökkenés alá vont, a megszűnéskor még értéken lévő tárgyi eszközök nettó értékét? Nagyon köszönöm a válaszát.

Átsorolás tárgyi eszközök között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2014. december 31-éig használatban lévő termelő gépét 2015-től üzemkörön kívül helyezi. Ezt a gazdasági eseményt hogyan kell könyvelni (bruttó érték, az üzemkörön kívül helyezésig elszámolt értékcsökkenés)? Hogyan befolyásolja ez a társaságiadó-alapot? A termelő berendezés a 13-as számlaosztályban volt nyilvántartva, amíg használatban volt.

Tárgyi eszközök áfakorrekciója: mikor kötelező? Példákkal Cikk

Az adózó használatában lévő tárgyi eszközök forgalmi adóját az adóalany meghatározott időszakon belül jogosult, illetve köteles kiigazítani. Példákon keresztül ismertetjük a szabályokat.

Tárgyi eszköz aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" vállalkozás vásárolt egy rönkrakodó darut 5 millió forintért. Az erőgép, amelyre ráépítették, szintén "A" vállalkozás tulajdonában van. A ráépítés munkadíja 1 millió forint volt, amelyet "B" vállalkozás fizetett a nevére szóló számla alapján. Megállapodás készült, hogy a ráépítési költség ellenében használhatja a darus kocsit. Hogyan kell aktiválni a ráépítés költségét ez esetben? Köszönöm a választ előre is! KM

Terv szerinti értékcsökkenés, üzemkörön kívüli eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő termelő üzemet a benne lévő összes eszközzel, gyártósorral együtt bérbeadta 2014 áprilisától. A bérlő kérésének megfelelően úgy módosítják 2015. január 1-jétől a bérleti szerződést, hogy az egyik gyártósort nem adják bérbe. Ezt a gyártósort jelenleg a bérbeadó semmiféle módon nem hasznosítja, nem üzemelteti, nem folyik rajta termelés. Lehet-e terv szerinti értékcsökkenést elszámolni erre a tárgyi eszközre? Át kell-e sorolni a műszaki gépek közül az üzemkörön kívüli eszközök közé?

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tagjainak egyike tulajdonában álló lakást szerződés alapján székhelyként használja, térítésmentesen. A lakásban történő klimatizálás költsége (a klímaberendezések és a beszerelés) elszámolható-e a kft. költségei között idegen tárgyi eszközön végzett beruházásként? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Pénzügyi lízing, fejlesztési tartalék Kérdés

Kérdezem, hogy nyílt végű pénzügyi lízing esetén, a tárgyi eszköz ugyan a könyveinkben nyilván van tartva, az amortizációt is elszámolhatjuk, akkor a fejlesztési tartalék is felhasználható erre a konstrukcióra? Akkor is, ha az eszköz a futamidő végén se lesz a miénk, mert 3 év múlva az eszköz visszaadásra kerül a lízingbe adónak?

Alapítás-átszervezés aktivált értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk pedagógiai programot dolgozott ki saját és külső szakértők közreműködésével, amit később hasznosítani fog, és az alapítás-átszervezés aktivált értékei között kíván nyilvántartásba venni. Kérdésünk, hogy áfafizetési kötelezettség kíséri-e a nyilvántartásba vételt, mint a tárgyi eszközök esetében? Eddigi információink szerint nem, de egyértelmű törvényi hivatkozást erre nem találtunk. Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Tárgyi eszköz vagy anyagköltség? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a lapszabászatban méretre vágatott egy irodabútort, megvette az összeszereléshez a csavarokat, és egyéb kiegészítőket. Kérdésem: tárgyi eszközre, vagy anyagköltségre könyveljek? A számlán 98 000 forint nettó összeg van feltüntetve. Ha a számla nettó összege 156 000 forintot tartalmazna, akkor is ugyanúgy kellene könyvelni? Válaszát köszönöm.

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó. Székhelye a szülei lakóhelyén van. A közüzemi számlák a szülei nevére vannak kiállítva. Ebben az esetben is elszámolhatom a költségek 25 százalékát az egyéni vállalkozás költségei között? Ügyfelemnek volt egy telefonkészüléke, ami megrongálódott. Ezért a biztosítótól kapott 140 ezer forint kártérítést, és ő fizetett 15 ezer forint készpénzt. Hogyan könyveljem a gazdasági eseményt? A régi telefon nem volt a tárgyi eszközök között. Hogyan könyvelném abban az esetben, ha a tönkrement telefon a tárgyi eszközök között szerepelt volna? Köszönöm a válaszát.

Vízóravásárlás cseréhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni azzal kapcsolatban, hogy egy kft. vízórát vásárolt, mivel cserélni kell. A beszerzett vízóra tárgyi eszköz lesz vagy csak anyagköltség? Válaszát előre is köszönöm!

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

Számviteli politikánk szerint a hó első napján helyezzük üzembe a beruházásokat. 2015 decemberében vásároltunk egy eszközt, melyet 2016. január 1-jén aktiválunk. Lehetséges-e az, hogy csak 2016-ban számolom el az eszköz beszerzését a fejlesztési tartalék feloldásaként? Köszönöm, ha válaszolnak, CsK

Fejlesztési tartalékba bevont tárgyi eszköz értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben beruházást kezdtem 9 537 630 forinttal majd 2015-ben végzett beruházással 4 082 633 forinttal fejeztem be. 2015. január 27-én aktiváltam összesen 13 620 263 forinttal. Ebből a 2015-ben végzett 4 082 633 forintos részt bevontam a fejlesztési tartalékba. Kérdésem az lenne, hogy mennyi értékcsökkenést számolhatok el társaságiadó-csökkentőként: az éves egész összeget 1 834 258 forintot (előrehozott értékcsökkenésként) vagy a fejlesztési tartalékra jutóval csökkentett 1 284 445 forintot? Köszönöm a segítségét! Mátyás Józsefné

Beruházási kedvezmény Kérdés

Egy társaság 2012. évben beruházási kedvezményt vett igénybe tárgyi eszköz beszerzéséhez. Az eszközt 2015. évben egy lízingcégnek eladta, majd visszalízingelte pénzügyi lízing konstrukcióban. Kérdésem az lenne, hogy a taotörvény 8. paragrafus 1 bekezdés u) pontja alapján a kedvezményt ilyen esetben is vissza kell fizetni? Köszönettel: Gódor Erzsébet

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó alapja

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Innovációs járulék

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink