793 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére
Egyéni vállalkozó értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki a tevékenységét nem szüneteltette, 2014-ben eladott egy olyan nagy értékű tárgyi eszközt, amire 2012-ben és 2013-ban költségként nem számolt el értékcsökkenést, mert bevétele nem volt. Kérdésem az lenne, hogy 2014-ben elszámolható-e a 2011. év végén nyilvántartott nettó érték, vagy az értékcsökkenési leírást elszámoltnak kell tekinteni 2012-2013-ban anélkül, hogy költségként érvényesítette volna?
Evás (bevételi nyilv.) társaság áttérése katára, tárgyi eszközökkel Kérdés
Tisztelt Ismeretlen Szakértő! 2003 óta bevételi nyilvántartást vezető kkt., 2 idős, nyugdíjas tagja van, kata szerint szeretne adózni, állítólag év közben is át lehet térni. A 2002. évet záró "mérlegében" 2001-ben és korábban beszerzett, kb. 600 ezer forintnyi, akkor még értékes, le nem írt tárgyi eszköz volt, és még egy 6 millió forint értékű építési telek is. A telek persze megvan, de az egyéb eszközök már fizikailag/erkölcsileg elavultak, tönkrementek, értékcsökkenési leírás és leltár nem készült, hiszen a kkt. nem tartozott a számviteli törvény hatálya alá. Mit kell tenni az adózási mód megváltoztatásakor? Köszönöm...
Tárgyi eszköz cseréje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném egy olyan gazdasági esemény megítélésében, hogy gazdasági társaság tárgyi eszközét elcserélné, egy ugyanolyan értékű másik eszközre. Kell-e számlát kiállítani a társaságnak, vagy csak elég egy megállapodás, melyben pontosan megnevezik az eszközöket, és mindkét fél aláír? Áfa szempontjából hogyan minősíthető az ügylet, kell-e áfát felszámítani? Válaszát előre is köszönöm.
Alapítvány 1% Kérdés
Tisztelt szakértő! Most alakuló alapítvánnyal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni a következő kérdések megválaszolásában: Amennyiben márciusban bejegyzik az alapítványt, kérheti-e 2016-ra az 1% felajánlásokat? Amíg nem közhasznú alapítvány, kell-e igazolást küldenie az adományozóknak a befizetésekről? Magánszemély tárgyi eszközt adományoz az alapítványnak, milyen összegen kell nyilvántartásba venni az eszközt? Az eszközt tárgyi eszközként kell kezelni, értékcsökkenést kell elszámolni rá? Adományozó fizethet készpénzben adományt az alapítványnak? Amennyiben igen, erről elég egy pénztárbizonylat kiállítása? Segítségüket előre is köszönöm
Tárgyi eszköz Kérdés
Tulajdoni lap szerint gazdasági épület, mely régóta mezőgazdasági célra szolgál (tárolás). Őstermelő megvásárolja a gazdasági épületet, akkor a vételár lehet-e egy összegben leírt tárgyi eszköz? Köszönettel.
Pályázat elszámolása Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kettős könyvvitelű bt. pályázati támogatásban részesül, mely összeget az előírásoknak megfelelően a tőketartalékba helyeztünk (ezt a pályázati szerződés tartalmazza). A pályázati összegből különböző tárgyi eszközöket szerzett be, valamint elszámolt tanácsadást, illetve a pályázat lebonyolításával kapcsolatos úgynevezett projekt menedzsment-et. Ez utóbbi kettő számviteli elszámolás szempontjából igénybe vett szolgáltatás, vagy mivel a pályázattal, így a tárgyi eszközök beszerzésével összefüggésbe hozható kiadás, a tárgyi eszközök bekerülési értékét növelő tétel? A tanácsadás és projekt menedzsment tartalmilag nem a tárgyieszközök beszerzéséhez kapcsolódott, hanem a pályázati elszámolás elkészítéséhez, lebonyolításához.
Nullára leíródott tárgyi eszköz maradványérték könyvelése? Kérdés
Az értékcsökkenés szabályos könyvelésével nullára leíródott tárgyi eszközök piaci értéke még igen magas (fejlett eszközök). Szeretnénk maradványértéken tartani. A maradványértéket hogyan kell könyvelni? Helyesen értelmezem, hogy az elszámolt értékcsökkenés csökkenthető a maradvány értékkel?
Őstermelő mezőgazdasági tevékenysége Kérdés
Őstermelő a mezőgazdasági tevékenységével kapcsolatban belép a kompenzációs körbe. A tárgyi eszközeit az "áfás" időszaka alatt vásárolta. Továbbra is használja őket. Vonatkozik-e rá a tárgyieszköz-arányosítás kötelezettsége? A beszerzéstől nem telt el 60 hónap.
Kis értékű tárgyi eszközök nagy titkai – így kerülhető el a galiba Cikk
A napokban megjelent cikkemben a kis értékű tárgyi eszközök elszámolásával egy olyan – aprónak tűnő – könyvviteli hibára szerettem volna felhívni a figyelmet, amely később komoly galibát okozhat a cégnek. Olvasói hozzászólások, vélemények alapján úgy látom, nem hiábavaló kicsit még időznünk a témánál.
Eredménykimutatás - eva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy van egy kft., amely az evát választotta még 2003. évben. (Sajnos ebben az évben került hozzám.) A kft. rendelkezik tárgyi eszközökkel, és folyamatosan minden évben elszámolta, majd le is könyvelte az évi értékcsökkenést, valamint a beadott eredmény-kimutatás -mérlegében is szerepeltette 2013.december 31-éig. Ezáltal szerintem így kevesebb eva-eredményt tudott kivenni. Kell-e ezáltal a már leadott eredménykimutatásokat önellenőrizni? Hogyan tudja a kft. rendezni ezáltal az eva befizetése utáni jövedelmét kivenni? Milyen módon kell ezt a könyvelésben elszámolni? Segítségét előre is megköszönöm. Zsmami Szerintem az EVA időszaka alatt a tárgyi eszközök értékcsökkenését elszámoltnak kell tekinteni, azaz nem kell könyvelni sem.
Szoftver könyvelése egyszeres könyvvezetésnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszeres könyvelést használó szoftvert ( Windows7, Office program) vásárolt. Könyvelése költségként elszámolható vagy rá kell aktiválni egy meglévő tárgyi eszközre? Köszönettel
Közös üzemeltetés Kérdés
Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Két kft. 50-50 százalékban közösen vásárolt magánszemélytől egy hajót. A hajóvásárlás célja a hajó bérbeadásával árbevétel elérése. Vita merült fel az elszámolással kapcsolatban, ezért kérdésem a következő: melyik módszer a helyes? A hajót mint tárgyi eszközt csak az egyik kft. aktiválhatja és számolhatja el annak költségeit, bevételeit? Vagy mind a két kft. a tulajdoni hányadnak megfelelően szerepeltetheti az eszközei között, számolja el a költségeket és bevételeket? Az lenne még a kérésem, hogy a jó megoldáshoz milyen könyvviteli elszámolások tartoznak. Kérem, hogy törvényi hivatkozásokat is írjon hozzá. Köszönettel: Kaukerné
Tárgyi eszközök leírási kulcsának meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tárgyi eszközének leírási kulcs besorolásához kérném segítségüket: Hornbach műanyag kisházról van szó, amit raktárnak használnak. A vásárlónak kellett összerakni, nincs alapja, csak közvetlenül a gazdasági udvar burkolatára helyezték el. Véleményük szerint megfelelő-e ennél az eszköznél a 14,5 százalékos leírási kulcs alkalmazása? Van egy másik tárgyi eszköz, amelynek a besorolása számomra szintén aggályos a 13 millió forintos nettó értéke miatt: Egyéni vállalkozó éttermi terasza fölé elektromosan működő tetőt készíttetett, beépített LED világítással, a területe körülbelül 100 négyzetméter. 2 % egyéb építményhez besorolható? Köszönöm segítségüket.
Kötelező-e elszámolni az értékcsökkenést? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz beszerzései után kötelező-e elszámolnia az értékcsökkenést? Vállalkozásában minimális jövedelem keletkezik, az értékcsökkenés elszámolása esetlegesen veszteségessé tenné a vállalkozást. Ezt nem szeretné. A tárgyi eszköz kartonon kiszámolja, csökkenti az eszköz értékét, de nem szeretné, ha az adóbevallásában az értékcsökkenés összege megjelenne. Szabályos-e ez így? Köszönöm szépen!
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatos kérdésre válaszoltak augusztus 21-én és augusztus 27-én. Az előbbiben azt írták, hogy a lízingbe vevő tartja nyilván a könyveiben a lízingelt gépkocsit (de nem ő a tulajdonos, majd a futamidő végén dől el, hogy ki lesz a tulajdonos) és értékcsökkenést számol el utána a számviteli törvénynek megfelelően. Az augusztus 27-ei válaszban pedig azt írják, hogy értékcsökkenési leírás csak a vállalkozás saját tulajdonú tárgyi eszközei után számolható el. Így most nem értem. A nyílt végű pénzügyi lízingnél tárgyi eszközként kezelem az eszközt és értékcsökkenést számolok el, vagy csak bérlem az eszközt, mert a futamidő végén korántsem biztos, hogy én leszek a tulajdonos, és a lízingdíjakat költségként számolom el? Köszönöm válaszát. üdvözlettel Izsó Krisztina