793 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Személygépkocsi-értékesítés Kérdés

Vállalkozás tárgyi eszközként nyilvántartott személygépkocsit értékesít. A NAV felé van speciális jelentési kötelezettsége?

Áttérés katára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem a taotörvény hatálya alól a kata alá kíván bejelentkezni. 2016 februárjában nagyértékű tárgyi eszközt szerzett be. Kérdésem ennek kapcsán az lenne, hogy az értékcsökkenést a zárás során hogyan kell elszámolni? Teljes egészében vagy csak időarányosan? Ha nem teljes egészében, akkor a katás időszak alatt mi ezzel a feladat? Köszönettel: Urbán Ágnes

Magánszemély ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély (nem őstermelő és egyéni vállalkozó) a lakást berendezve kívánja bérbe adni. A számlákkal igazolt berendezési tárgyak költségelszámolásával van egy kis gondom. Ha az egyedi értéke 100 000 forint alatt van, akkor azonnal 100 százalékben elszámolhatja tárgyévben költségként. Mi történik a nagyobb értékű berendezési tárgyak elszámolásával (természetesen egyedi nyilvántartás vezetése mellett)? Csak átalányban, és csak a tárgyévre számolhat el értékcsökkenést? Példa: 400 ezer forint tévébeszerzés 2015. 12. hóban. Bérbeadás: 2015. 12. 01-től indul, havi 500 ezer forint. Maximális értékcsökkenés 2015. évi bevétel 1 százaléka 5 ezer forint, és a további adóévekben nincs értékcsökkenés-elszámolás. Ha ezt az eszközt csak 2016. évben számolná el költségként, akkor a 2016. évi árbevétel 6 millió forint, ennek az 1 százaléka 60 ezer forint. Megteheti azt a magánszemély, hogy 2015. 12. havi számlát csak következő évben érvényesít? Ha esetleg egy több éve meglévő bőr garnitúrát kárpitossal áthúzat, javíttat, ez a költség azonnal elszámolható értékhatártól függetlenül? Még egy kérdés áfa vonatkozásában merült fel. Ha az éves bérleti díj, a közös költség és a rezsiköltségek (éves bevétel) összege meghaladja a 6 millió forintot, kötelező bejelentkeznie áfa hatálya alá, még ha tárgyi adómentesen is?

Honlapfejlesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó már meglévő honlapját fejleszteti. A meglévő honlap nincs "bent a vállalkozásban", az nem került a könyvekben kimutatásra. Erre a honlapra szerződnek egy külső céggel, amely vállalja, hogy a meglévő honlap jelenlegi formáját teljesen lecseréli, az arculatát újratervezi. A szerződésben szereplő általános rendelkezésben megnevezett tevékenység: honlapfejlesztés. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozónál ez a szolgáltatás tárgyi eszköz, szellemi termék, ami értékcsökkenési leírás alá vonandó, vagy egyösszegben elszámolható költség, mint igénybe vett szolgáltatás? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó kata alól visszatér az szja szerinti adózásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (2014. 09. hótól vettem át a könyvelését) 2013. 01. 01-2015. 08. 31. között a kata alanya volt, 2015. 09. 01-től ismét egyéni vállalkozó az általános szabályok szerint. Katásként nagy értékű gépet szerzett be. Az eszközt a nyilvántartásban szerepeltettem, és elszámoltam rá az szja-törvény szerint meghatározott értékcsökkenést, függetlenül attól, hogy ez nem költség. 2015-ben kétszer számoltam el értékcsökkenést. A kérdésem az, hogy helyesen értelmezem-e a visszatérés szabályát? A kata információs füzet 17. oldalán szereplő áttérésre vonatkozóan zavarba jöttem. Példa: Mini homokrakodó gép beszerzés dátuma: 2014. 03. 10. üzembehelyezés dátuma 2014. 03. 10. Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint 2014. 12. 31. Értékcsökkenés: 415 788 forint 2015. 08. 31 Értékcsökkenés: 340 190 forint Nettó érték: 2 771 919 forint (eddig kataalany) 2015. 12. 31. Értékcsökkenés: 170 795 forint Vagy így a helyes: Beszerzési egység ár: 3 527 897 forint Elszámolni a visszatéréskor a beruházás teljes összegét, 2015. 08. 31. 3 527 897 forint Nettó érték: 0 Tehát a vállalkozásban elszámolható-e innentől költségként az évenkénti leírás szerinti értékcsökkenés, vagy a teljes beszerzésre elszámoltnak kell azt tekinteni, a nettó érték nulla a törvényi rendelkezés értelmében áttéréskor? A katás időszak alatt beszerzett eszközre, áttérés után költséget elszámolni nem lehet? Kérem, szíveskedjenek válaszolni, nem szeretném félreértelmezni a törvényt. Köszönettel várom válaszát.

Katás bt. tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

T. Szakértő! Kata hatálya alá bejelentkezett bt. értékesítené tárgyi eszközét, amit még a katás időszak előtt vásárolt. Konkrétan egy céges gépkocsiról van szó. Jól tudom-e, hogy ez a bevétel nem számít bele a 6 milliós bevételi korlátba? Milyen tartalommal állítsa ki a számlát? Mire figyeljünk, hogy minden feltételnek megfeleljünk? Nagyon köszönöm a válaszát.

Egyéni vállalkozó osztalékalap-növelő tétele Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozónál korábbi évben (2014-ben) és 2015-ben is a tárgyévekben üzembe helyezett tárgyi eszközök nettó értékét az osztalékalapnál csökkentő tételként figyelembe vettük. A tárgyi eszközöket kizárólag a tevékenységhez használja, nem akar megszűnni egyéni vállalkozóként és nem akarja eladni, ingyen átadni sem a tárgyi eszközt. Kell-e a későbbiek során ezeket a csökkentéseket a növelő tételek között figyelembe venni? Az szja 49/C § 2. d pontját hogyan kell értelmezni? Köszönöm a válaszukat.

Végelszámolás - tárgyi eszköz áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott cég a megalapulást követően nem végzett gazdasági tevékenységet, nem volt bevétele. A cég végelszámolás alá került és a tulajdonában összesen 1 db laptop tárgyi eszköz van. A laptop a cég tulajdonosáé lesz a végelszámolás végén. Helyesen járok-e el, ha a gazdasági tevékenység hiányában a cég működése és végelszámolása során nem vonok le áfát, továbbá a végelszámolás zárásakor a tárgyi eszköz után nem írok elő áfakötelezettséget és ezzel megegyező összegben követelést a tulajdonossal szemben? Segítő válaszát előre is köszönöm!

Áfaarányosítás, le nem vonható áfa könyvelése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a részletes válaszát, de most teljesen elbizonytalanodtam! Ha jól értem év végén a tárgyévben beszerzett tárgyi eszközöket is. Áfa nélküli nettó értéken kell aktiválni, és az előző évek év végi korrekcióját is egyéb ráfordításra kell könyvelni. Az egyéb anyagokra és szolgáltatásokra meg év végén az arányosan le nem vonható áfát kell költségként visszakönyvelni? Előtte a tárgyi eszközök vonatkozásában teljesen más választ kaptam az Adózónán. Csatolom a korábbi kérdésemet és szakértőjük válaszát is. "Kérem segítségét a helyes elszámoláshoz. Adott egy cég, amely 2008-2011. év tekintetében tárgyi adómentes és adóköteles tevékenységet folytatott, de szerencsére ebben az időszakban nem volt tárgyieszköz-beszerzése. 2012. és 2013. évben csak adóköteles tevékenységet folytatott, így az áfát teljes egészében levonta, az eszközöket nettó értéken aktiválta. 2014-2015. évben ismét vegyesen történt az értékesítés, így az arányosan le nem vonható áfát az egyéb ráfordítások között számoltuk el, az eszközöket nettó értéken aktiváltuk. Évente más és más a megosztási arány, így év végén a tárgyi eszközökre vonatkozó (10 ezer forintot meghaladó) korrekciót is elvégeztük az év végi áfabevallásban. Elég-e a különbözetet az egyéb bevételek vagy ráfordítások között elszámolni, vagy évente kell korrigálni a tárgyi eszközök bruttó értékét? Remélem, jól tudom, hogy 60. hónapon keresztül kell év végén megvizsgálni az eszközök áfáját, és csak azon eszközökre vonatkoztatva, melyek december 31-én állományban vannak. (nem kerültek eladásra vagy selejtezésre). Hogyan kell kiszámolni akkor a levonható áfát, ha egy hároméves eszközt értékesítünk?" SZAKÉRTŐJÜK VÁLASZA: "Évente kell korrigálni a tárgyi eszközök értékét, a figyelési időszak hatvan hónap és az év végén állományban lévő eszközöket kell figyelembe venni, az év közben értékesítésre kerülő eszközök esetén az értékesítéskor kell ezt megtenni. Üdvözlettel: Kneitner Lea Tilea Tanácsadó Kft."

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó 2015. évben beszerzett használt tárgyi eszköz után, melynek értékcsökkenését 2015. évben kezdte el, érvényesítheti-e a 1553. számú bevallás 13-05 97. sorában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként a beszerzett eszköz nettó (beszerzési érték csökkentve az elszámolt értékcsökkenéssel) értékét? Az eszköz természetesen kizárólag üzleti célból volt beszerezve. 2. Ha érvényesíti ezt a kedvezményt, akkor kell-e növelnie a vállalkozói jövedelmét ezzel az összeggel a későbbi években? 3. Ha érvényesíti a kedvezményt, elszámolhatja-e az értékcsökkenést a következő években ezen eszköz után? Köszönettel.

Kata – fejlesztési tartalék Kérdés

2014-ben tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képzett. 2015. második félévétől kata hatálya alá jelentkezett be. Hogyan kell figyelembe venni a fejlesztési tartalék összegét a két adózási módnál? 2015. első félévében nem vásárolt annyi értékű tárgyi eszközt, mint a fejlesztési tartalék összege. Ha az egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képez, a kis értékű tárgyi eszközöket nem számolhatja el költségként?

Szoftver költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás saját fejlesztésű szoftvert szeretne értékesíteni. A szoftver fejlesztéséhez felmerűlő költségek között 100 ezer forint érték alatti tárgyi eszközök beszerzésére is szükség van. Kérdésem, hogy ezen tárgyi eszközök bekerülési értéket rögtön leírhatja-e értékcsökkenésként vagy a szoftver értékét fogja növelni? Köszönöm a válaszát.

Tárgyi eszköz bevitele egyéni vállalkozásba Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: Magánszemély saját tulajdonában lévő eszközt milyen módon tud bevinni a vállalkozásába, hogy költséget tudjon elszámolni utána? A fenti eszköz már több mint 3 éve került a tulajdonába. Mivel ez egy traktor, ami csak és kizárólag a vállalkozói tevékenységet szolgálja, a vállalkozás most alakult. Ehhez kapcsolódó kérdésem: 2. Mi a helyzet azokkal a vállalkozókkal, akik nem most kezdték meg a tevékenységüket (nem a tevékenység kezdő évében vannak), de például a magánszemélyként tulajdonolt ingatlant vagy gépet be szeretnék vinni a vállalkozásukba? Hogy tehetik ezt meg? Hogy bocsáthatja a magánszemély az eszközöket a saját vállalkozása rendelkezésére? Saját magával, gondolom, nem köthet szerződést, ugye? 3. Ha értékcsökkenést nem akar/nem tud elszámolni utána, akkor is kéne szerepelnie a nyilvántartásaiban, hogy a költségeket elszámolja, illetve bevételszerző tevékenységéhez szükségszerűen kapcsolódik az adott eszköz. Enélkül például nem is tud bizonyos mezőgazdasági tevékenységet kiszámlázni. Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó tárgyi eszköze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó be szeretné vinni a vállalkozásába a magánszemélyként megvásárolt lovát tárgyi eszközként (ha jól gondolom, a tenyészállatok közé kell besorolni), és ezáltal ehhez a tevékenységéhez kapcsolódóan költségeket is el tud számolni. Az lenne a kérdésem, hogy a tenyészállat után milyen értékcsökkenési leírási kulcsot kell alkalmazni, illetve az egyéni vállalkozás megszüntetését követően hogyan kell kivezetni a fent említett tenyészállatot? Válaszát előre is köszönöm!

Általános forgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben alakult, az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapította meg. 2013-ban vásárolt több tárgyi eszközt, melynek áfájat levonásba helyezte. 2016. évtől alanyi adómentes státuszt választott. A tárgyi eszközök miatt a 2015. évi utolsó áfabevallásában korrigálnia kell a tárgyi eszközök beszerzésekor levont áfát. Kérdésem a következő: 1. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 19 817 forint volt. 19 817 forint/5 év x 2 év (2016-2017.) = 7 926 forint. Ebben az esetben nincs a bevallásban tennivaló (ha jól tudom). 2. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 29 530 forint. 2016. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, és 2017. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, tehát itt sincs tennivaló a bevallásban, vagy a helyes eljárás: 29 530 forint/5 év x 2 év = 11 812 forint – ezzel az összeggel kell számolnom az áfabevallásban? Jól gondolom-e, hogy a tárgyi eszközöknél egyenként kell figyelembe venni a korrekciót, vagy nem jól gondolom, és összesítenem kell a tárgyi eszközök után a levonhatóvá nem vált áfát ? Tehát a fenti példánál maradva 2015. utolsó áfabevallásában: 1. számú tárgyi eszköz: 7 926 forint/2 = 3 963 forint 2. számú tárgyi eszköz: 5 906 forint Összesen: 9 869 forint ~ 10 eFt > korrekciós tényezőt kell figyelembe vennem? Válaszukat előre is köszönöm. Juhász Gyuláné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink