793 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére
Egyéni vállalkozó kisvállalkozói kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozási (belföldi és nemzetközi) tevékenységet végző, szja hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó 2016. évben egy új tárgyi eszközzel ( pótkocsi) szeretné bővíteni a járműparkját. Az eszköz megszerzése nyílt végű pénzügyi lízing keretében történne. Kérdésem: az eszközhöz kapcsolódóan igénybe vehető-e a kisvállalkozói kedvezmény (mint bevételmódosító tétel)? Mik a feltételei a kedvezmény igénybevételének? Milyen nyilvántartást kell vezetni a kedvezményhez kapcsolódóan? Várom válaszukat, köszönettel.
Bevétel végelszámolás alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy végelszámolás alatt (v2) lévő cégben lehet-e árbevétel? A végelszámolás megindítását követően derült ki, hogy a cégben van tartozás, és azt rendezni kellene, de csak árbevételből, mivel tárgyi eszközök nincsenek a cégben. Előre is köszönöm a segítségüket.
Áfakötelezettség áfakörből való kilépéskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016.12.31-ével kilépek az áfakörből. 2016.12.31-én a tulajdonomban lévő tárgyi eszközök nettó értéke után az áfát meg kell fizetnem, vagy csak akkor, ha azt értékesítem? Mi a helyes eljárás? Válaszát köszönöm. Békés Boldog Karácsonyt!
Bérbeadott autó számviteli nyilvántartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autókereskedelemmel foglalkozó kft. az értékesítésre beszerzett készletéből időközönként hosszabb-rövidebb időre bérbe ad autókat. Kérdésem lenne, hogy az adott autót át kell-e sorolni a tárgyi eszközök közé, és értékcsökkenést elszámolni, vagy maradhat a készletek között? Mielőbbi választ várva. Tisztelettel.
Ha áttérne katára, ezeket is tudnia kell Cikk
Olvasónk számos dolgot szeretne tisztázni, mielőtt a társasági adózású bt.-jét átléptetné a katába. Kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Tárgyi eszköz áfája alanyi adómentesség választása esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni a tárgyi eszköz áfaarányosítási szabályának alkalmazását illetően. Ha valaki áfakörös volt, és alanyi mentességet választ, akkor az utolsó áfabevallásban vallja be növelő tételként a 60/240 hónapból el nem telt időszakra eső áfát, vagy az alanyi adómentes időszak minden egyes érintett évének decemberében a tárgyi eszköz áfájának 1/5-ére számolt arányosított összeget vallja be?
Áfakör Kérdés
Az alanyi adómentességi határ felemelése kapcsán egy vállalkozó elgondolkodott, hogy kilépne az áfakörből. Az áfás időszak alatt szerzett be tárgyi eszközöket, annak áfáját levonásba helyezte. Ha kilép az áfakörből, a levont áfát vissza kell fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz nyeremény bekerülési értéke és adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy nyereményjátékon nyert egy kis haszongépjárművet. A közjegyzői okiratban fel van tüntetve az értéke (8 millió forint), és az, hogy az ajándéksorsoláshoz kapcsolódó nyeremények után fizetendő a szervezőt terhelő adót a szervező fizeti, míg minden egyéb a nyeremények után vagy azok átvételéből a nyertes nevére történő átruházásból, valamint a nyeremény további fenntartásából és üzemeltetéséből eredő mindenféle adó, járulék vagy egyéb díj megfizetésének kötelezettségét a nyertes viseli. Kérdésem, hogy milyen értéken kell nyilvántartásba venni és milyen adó és egyéb fizetési kötelezettsége van a vállalkozásnak? Köszönettel várom válaszát.
Bt. áttérése katára 2017-ben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy bt. (folyamatos teljesítésű ügyviteli szolgáltatást végző) 2017. 01. 01-gyel a kata adózást választja, jelenleg a tao-törvény hatálya alá tartozik. Az átlépés kapcsán több kérdés is felmerült: 1.) A bt.-ben a korábbi évek során vásárolt 100 ezer forint alatti értékű tárgyi eszközöket továbbviheti-e a katás időszakára, bármilyen feltétel nélkül? 2.) Tárgyi eszközei között szerepel céges személygépkocsi, ez a 12. 31-ei leltározással átvihető-e a kisadózó időszakra, mivel az a tevékenységet szolgálja, vagy még az átlépés előtt ki kell vezetni (értékesítéssel) a vállalkozásából? 3.) Melléktevékenységében kozmetikai szolgáltatás is szerepel, mely az elmúlt időszakban nem funkcionált, s ezek tárgyi eszközei jelenleg a nagyértékű eszközei között vannak nyilvántartva (körülbelül 400 ezer forint összesen). Mi a teendő, ha a katás időszakban sem fog működni a kozmetikai tevékenység (törölve is lesz a társasági szerződésből a tevékenység)? 4.) Folyamatos teljesítés miatt – a tevékenysége révén – a bt. a 2016. 12. havi átutalásos ügyviteli számláit (kimenő számlák) 2017. 01. 12-én állítja ki, melyek összegét a társaságiadó-törvény szerint elhatárolja. Az árbevétel 2016. évet érinti (tao szerint leadózza), az áfa viszont már a 2017. évet (DE MINT kisadózót már), és a pénz is 2017. évben folyik be a bankszámlára. Ezt miképpen kell kezelni a 2016. és a 2017. évben könyveléstechnikailag? 5.) A havonta megfizetett 75 ezer forint kata kapcsán mekkora az az összeg, amit a két tag havonta a személyes munkavégzésére tekintettel átutalhat magának?
Terven felüli értékcsökkenés visszaírása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéskörben szeretném kérni a segítségét. 2015-ben terven felüli értékcsökkenést számoltunk el egy tárgyi eszközre. A társasági adó alapját ezzel a terven felüli értékcsökkenés ráfordításként elszámolt összegével növeltük, de mivel az adótörvény nem ismeri el „ezt” a terven felüli értékcsökkenést, mivel nem vis major okán keletkezett, így társasági adóalapot nem tudtunk vele csökkenteni. 2016-ban a tárgyi eszköz visszaírásra került, 2016-ban milyen hatással lesz a tárgyi eszköz visszaírása a társasági adóra? Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Részletfizetéssel történő vásárlási szerződés Kérdés
A hivatalos fordítás alapján cégünk a Walter Leasing GmbH céggel részletfizetéssel történő vásárlási szerződést kötött egy új pótkocsi beszerzésére, melynek főbb pontjai az alábbiak: Dokumentumátvétel időpontja: 2016. 04. 20., a vételár például 30 ezer euró, önrész például 5 ezer euró, törlesztés 48 hó*521 euró, casco 70 euró havonta, utolsó részletfizetéssel a tulajdonjog átszáll. Minden hónapban kapok rate címszóval 521 euróról egy értesítőt és a cascóról is egy értesítőt. Kérdés: a teljes összegről a német cég kiállított számláját hogyan könyvelem le, közösségen belüli tárgyieszköz-beszerzés miatt az áfabevallásban és a közösségi lapon le kell-e jelenteni, és melyik sorban? A később fizetett törlesztéseket hogyan kell lekönyvelni, itt már nem kell az áfabevallásba lejelenteni a havi törlesztés összeget? A német cégtől részletre vett pótkocsit a részletfizetéseknél úgy kezelem, mintha magyar cégtől lett volna beszerezve a tárgyi eszköz? Még eddig nem találkoztam külföldi cégtől részletre vett tárgyi eszköz beszerzésével, ezért kérem a segítségüket.
Beruházásra adott előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodóként tevékenységet folytató (szja-törvény szerint adózó) őstermelő az elkövetkező évben elkészülő beruházására ebben az évben előleget fizet. Kérdésem, hogy a kifizetett előleget költségként elszámolhatja-e? Ha igen, akkor az szja-bevallásban tekinthető-e ez az előleg úgy, mint tárgyi eszköz egyösszegű beszerzése? Családi gazdálkodóként ugyanis az adott év tárgyieszköz-beszerzési árát egy összegben elszámolhatja. Válaszát előre is köszönöm.
Alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó 2017. évben kilép az áfából, áfás időszaka alatt vett tárgyi eszközt. Tárgyi eszköz áfáját, azután az eszköz után, amit az áfás időszakában vett, vissza kell-e fizetnie? Ha igen, milyen arányban kell visszafizetni, és meddig? Köszönettel: O. Á.
Használt tárgyi eszközök értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok, évekkel ezelőtt vásároltam használt személygépkocsit és utánfutót adásvételi szerződéssel a cég számára. Most szeretném ezeket az eszközöket eladni. Kérdésem, hogy jól gondolom-e mivel használt eszközökről van szó, azokat nem terheli áfa? Mivel céges eszközszámlát nem adhatok – áfa nélkül)? Marad az adásvételi szerződéssel történő eladás? válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó helyett őstermelő: így lehet váltani Cikk
Egyéni vállalkozó vezeti a családi gazdaságot, sokkal jobban járna, ha őstermelővé válna. Válthat-e gazdálkodási formát szankció nélkül? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.