1521 találat a(z) szocho cimkére
Ingyenes, de nem adómentes lakhatás megbízási szerződés alapján Cikk
Társasházközösségek, társas üdülőközösségek gyakran alkalmaznak megbízási szerződés keretében gondnokot, aki az elvégzett feladataiért pénzbeli juttatást nem kap, viszont ingyen lakhat a társasház gondnoki („házmesteri”) lakásában. Milyen adókötelezettségekkel kell ebben az esetben a társasháznak és a magánszemélynek számolnia?
Közvetítői jutalék Kérdés
Tisztelt Szakértő, Magánszemély Svájcban bejegyzett társaságtól kap közvetítői jutalékot megbízási szerződés alapján. A magánszemély illetőségi helye Magyarország. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt , illetve a kifizetőt? Terheli-e a magánszemélyt szocho-fizetési kötelezettség? Ebben az esetben mi az adó és a szocho alapja ( 90% vagy 85%)? Az árfolyamszámításnál melyik napot kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönjük.
Kivás cég munkavállalójának osztalék típusú jövedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi ügyben: adott egy munkavállaló, aki egy kiva szerint adózó cégnél dolgozik. (Tehát a cég a munkabére után nem szochót, hanem kivát fizet). A munkavállalónak lesz ellenőrzött tőzsdei ügyletekből bevétele. Ez után 15 százalék szja-t és az új szabályok szerint szochót kellene fizetnie. Ebben az esetben a szochót a teljes minimálbér kétszereséig meg kell, hogy fizesse (mivel nem volt szochofizetés)? Vagy, mivel a kiva a szochót is kiváltja, valahogy másképp kellene számolni? Válaszát előre is köszönöm.
Együttműködési megállapodás 2020 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném tájékoztatását a 2020.02.03-tól, 15 hétre kötött együttműködési megállapodás alapján gyakorlati szerződéssel foglalkoztatott diák részére kifizetett juttatás adó- és járulékkötelezettségével kapcsolatban. Hetente a minimálbér 15 százalékát fizetjük. A díjazás utáni a munkáltatónak van szocho- és szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettsége? A nappali tagozatos egyetemista diák biztosítottnak minősül, T1041-es bejelentőn be kell jelenteni? Köszönettel: V. Anikó
Itt az idő a munkáltatói/kifizetői igazolások elkészítésére Cikk
Az adóhatóság minden olyan magánszemély számára elkészíti az adóbevallási tervezetet, akire vonatkozóan 2019-ben érkezett munkáltatói, kifizetői adatszolgáltatás. Összefoglaltuk, hogy a kötelezetteknek milyen igazolásokat, milyen tartalommal kell január végéig kiadniuk.
Jövedelempótló kártérítés adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2016. évben kilépett munkavállalónk részére jogerős bírósági határozatban jövedelempótló kártérítés fizetésére köteleztek. Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a munkáltatónak a jövedelmet pótló kártérítés, keresetpótló járadék kifizetése során? Járulékalapot képez-e az ilyen jogcímen kifizetett jövedelem, illetve meg kell utána fizetni a szociális hozzájárulási. adót és a szakképzési hozzájárulást? A'08 bevallás mely sorában kell szerepeltetnünk azt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Szochokedvezmény kivában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiva adózásnál hogyan számolható ki a szocho-kedvezmény a munkaerőpiacra lépőknél, akik a foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőzően 275 napon belül legfeljebb 92 napig rendelkeztek jogviszonnyal? Ilyen esetben a kivaalapot az érintett munkavállaló bruttó bére az alapot csökkentő tétel? Válaszát előre is köszönöm!
2018-ban kifizetett 2019. évi osztalékelőleg adója Kérdés
A kft. tulajdonosai 2018-ban osztalékelőleget vettek fel. A felvételkor az szja-kötelezettség levonásra, bevallásra és befizetésre került. Egyéb adó levonására és bevallására nem került sor. 2019 májusában, a 2018. évi beszámoló jóváhagyásakor a kifizetett osztalékelőleggel egyező osztalék került a taggyűlésen jóváhagyásra. Kérdésem: hogyan történik az osztalék utáni szocho bevallása és könyvelése, ha azt a tulajdonos az előző évben felvett osztalékelőlegből a társaságon kívül közvetlenül rendezte?
Családi gazdálkodó Kérdés
Családi gazdaság tagja külföldön biztosított, kell-e szociális hozzájárulási adót fizetnie a rá eső bevétel után, adószámmal nem ő rendelkezik. Köszönettel
Osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó osztalékot szeretne kivenni. Előbb osztalékelőleget lehet, s csak a mérleg elfogadásakor lehet osztalékot fizetni? Vagy akár év közbe is többször? Vagy inkább sokkal célszerűbb osztalékelőleget felvenni, s majd májusban véglegesíteni osztalékká? S a szochót a cég is kifizetheti a magánszemély helyett a 08 bevallásban és annyival kevesebbet kap majd a magánszemély? Kivás cég esetén a kivás időszak előtti eredményből venne ki osztalékot, akkor nem kell kiva adót fizetni, s nem lesz ezáltal a kiva adó alapba se?
Osztalékelőleg szochója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a jóváhagyott osztalék szochójára vonatkozik. 2018-ban közbenső mérleg alapján megállapítottam az osztalékelőleget, az szja-t levontam, a 08-as bevallásban szerepeltettem, és a magánszemély szja-bevallásban is szerepel, mint előleg. Jól gondolom-e, hogy akkor kell megállapítani a szochót, amikor jóváhagyták az osztalékot, de bevallani és megfizetni a magánszemélynek kell majd 2020. május 20-áig? A kifizető pedig csak kiállít róla egy igazolást? Ezt milyen formában kell megtenni? Köszönöm a válaszát!
Átalányadózás Kérdés
Kedves Hunyadné Szűts Veronika. Köszönöm válaszát. Annyi problémám lenne, hogy korábban tettem fel már hasonló kérdést, igaz ott nem átalányadó hanem általános adózás szerint kérdeztem hasonlót, ugynezen ügyfélre. Ott ezt a választ kaptam Horváthné Szabó Beáta-tól: A kérdéses esetben a magyar vállalkozó Ausztriában áll munkaviszonyban, ott biztosított, így az egyéni járulékokat és a szocho összegét Magyarországon az egyéni vállalkozás alapján nem kell megfizetnie. Mindkét tevékenység után az osztrák előírások alapján ott kell járulékot fizetnie. A válasz 2018.11.26-án érkezett a Külföldi munkaviszony és egyéni vállalkozás kérdésemre. Így a két válasz ellentétes egymással. Ön szerint meg kell fizetni a szochót, a kolléga szerint pedig nem. Kérem egyeztessenek melyik a helyes, vagy a különbség abból adódik, hogy egyszer átalányadóról, egyszer pedig normál adózásról volt szó.
Így kell adózni a bt.-ben lévő tagi részesedés eladása után Cikk
Egy bt.-ben az egyik tag megegyezett a jövőbeli taggal részesedése eladásáról. A vevő még idén előleget fizet, a fennmaradt összeget viszont már jövőre törleszti. Mikor kell megfizetnie az szja-t és a szochót? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Közös képviselő - erdőgazdálkodó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő, aki magánszemélyek által megbízott erdőgazdálkodó is. Erre az évre szeretnének kifizetni ~ 2 M forintot a tagoknak. Az erdőgazdálkodásról szóló törvény alapján, én úgy értelmezem, hogy többlet haszonbérletet lehet fizetni. Osztalékot semmiképpen, mert nem erdőbirtokossági társulatról van szó. Véleményem szerint mindenkivel haszonbérleti szerződést kell(ett) kötni, továbbá az erdőgazdálkodó mint őstermelő, meg kell hogy fizesse a 2 M forint költség után a 15 százalék szja-t és a 17,5 százalék szochót. A fennmaradó összeget lehetne felosztani a tagok között. Kérdésem önök felé az, hogy jól értelmezem-e a jogszabályt? Amennyiben igen, egy megerősítést kérnék erre vonatkozóan. Amennyiben nem, úgy tisztelettel kérem, szíveskedjenek a helyes megoldást részemre megírni. Várom válaszukat! Köszönettel és tisztelettel: egy könyvelő
Nyugdíjas társas vállalkozó osztalék után fizet-e szochót? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas társas vállalkozó személyes közreműködésére tekintettel havi 500 ezer forint jövedelemben részesül, azaz éves szinten meghaladja a jövedelme a minimálbér 24-szeresét. A neki kifizetett osztalékot terheli-e szochokötelezettség? Illetve változna-e a helyzet, ha alkalmazottként lenne bejelentve? Szíves válaszát előre is köszönöm!