1521 találat a(z) szocho cimkére

Járulékalapot képező jövedelem: amikor speciális szabályok szerint kell megállapítani Cikk

Vannak biztosítottak, akiknek a díjazása adómentes, van olyan munkabérrész, amely nem része az összevont adóalapnak, illetve akadnak olyan jövedelmek is, amelyek csak külföldön adóznak, miközben az azt szerző a magyar társadalombiztosítási jog hatálya alá tartozik.

Védett korú, mezőgazdasági ágazatban foglalkoztatott utáni szocho-kedvezmény Kérdés

Egy most belépett munkavállaló (mezőgazdaságban telepvezető, 1959. évben született mezőgazdasági diplomás férfi) előző munkahelyéről hozott igazolásán szocho-mentesség/kedvezmény jelenik meg. A munkavállalónál szeretnék én is szocho-kedvezményt beállítani, de erre nem találtam megfelelő jogcímet, melyben kérem szépen a segítő tájékoztatásukat.

Társasági adóról katára, bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvasva 2019. március 22-ei fenti címszavas kérdésre a választ, a következő kérdésben szeretném kérni a segítséget: könyvelek olyan bt.-t, ahol a kültag nyugdíjas, nincs személyes közreműködés, a beltag főállású kisadózóként jelentkezett be a váltáskor május 1-jével. A záróbevallásokat beküldtük és az 1. osztalékadó részletét be is fizették. Kérdésem, hogy ebben az esetben az osztalék után mikor és hogyan kell szochót – tagonként – fizetni és vallani? Nagyon köszönöm a segítséget.

Ukrán magánszemély megbízási díjának adó- és járulékvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ukrán állampolgár Magyarországon 8 órás előadást fog tartani egyházi témakörben magyar egyházi jogi személy megbízásából. A foglalkoztatás megbízási szerződéssel történik, a 8 órás előadásra bruttó 25 000 forint megbízási díj kerül elszámolásra. Ukrajnával van kettős adóztatást kizáró egyezményünk, ez alapján a szabad foglalkozásból, önálló tevékenységből származó jövedelem Ukrajnában adózik. Kérésem, hogy a megbízási szerződés alapján tartott elődás minősülhet-e szabad foglalkozásnak, vagy a munkviszonyra vonatkozó szabályokat kell rá alkalmazni, illetve szocho járulék fizetés fennáll-e esetében, a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékokat le kell-e vonni a kifizetőnek?

Nyugdíjas tag osztalékának szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíjas tag tagi jogviszonyára való tekintettel 2019-ben 6 000 ezer Ft jövedelmet vett fel a kivás cégtől , továbbá 11 000 ezer Ft osztalékot (az osztalék a kivába lépés előtti időszakban volt előírva). Kérdésünk, hogy kell-e osztalékot levonni a magánszemélytől, ha igen, mennyit? Befolyásolja-e az osztalék szochóját az, hogy a cég kivás, vagy sem? Válaszukat előre is köszönöm

Osztalék utáni szocho bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetben kérném szíves segítségüket! Magánszemély 2019-ben osztalékot kapott egy zrt.-től. Az igazoláson, amelyet az szja-bevalláshoz kapott, az áll, hogy a bruttó osztalék 349 922 forint. A levont 15 százalék adó 52 488 forint. Tájékoztatás: a kifizetett oszatlékelőleg 209 953 forint, melyből nem lett vonva szocho. A levont szocho összege 27 294 forint. Értelmezésem szerint tehát a 15 százalék szja rendben van, le lett vonva, be lett fizetve. A szocho ezek szerint 349 922 - 209 953 = 139 969 forint, amely után a kifizető levonta és befizette a szochot. Az osztalékelőleg után, amely 209 953 forint, nem lett levonva a szocho, mivel még csak előleg. Kérdésem, hogy a magánszemély 2019-es szja-bevallásában kell az osztalékelőleg után bevallani és befizetni a szochot, vagy majd csak a 2020-as szja-bevallásában kell? Illetve, ha a 2019-es évi jövedelme (munkabére), ami után szocho lett fizetve, 1 985 541 forint, akkor a még fizetendő szocho a 209 953 forint 17,5 százaléka lesz, ami 36 742 forint, vagy a szocho felső korlát 3 576 000 - 1 985 541 = 1 590 459 x 17.5 százalék = 278 330 forint lesz a fizetendő szocho? Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta

Állategészségügyi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy állatorvos adószámos magánszemélyként állítja ki a számlát (27%-os áfával növelten) egy őstermelőnek. Az őstermelő alkalmazottakat foglalkoztat. Jól gondolom, hogy ezért kifizetőnek minősül, és a számla nettó értékéből (90%, nyilatkozat hiányában), le kell vonnia az szja-t, illetve meg kell fizetnie a szochót? Ha az őstermelőnek nem lenne alkalmazottja, nem minősülne kifizetőnek? Köszönöm válaszát!

Céges "falunap" Kérdés

Kedves Horváthné Szabó Beáta! Olvasva a "Céges farsangi mulatság..." kérdéssel kapcsolatos hasznos gondolatait, szeretném megtudni, hogy a szochotörvény mely törvényhelye mentesíti a cég által rendezett "falunap" juttatásait a szocho megfizetése alól? Köszönettel és tisztelettel. Pap Attila

Őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelettel kérem, hogy az alábbi gazdasági tevékenységre vonatkozó kérdéseimre válaszolni szíveskedjék! 2019. évben közös őstermelői igazolvánnyal két fő (az egyik főállású őstermelő, a másik 36 órás munkaviszonnyal rendelkező személy) mezőgazdasági tevékenységet és dísznövénytermesztést folytatott. A mezőgazdasági tevékenységből származó 2019. évi árbevétel nem éri el egyenként a 600 000 forintot (összesen az 1 200 000 forintot), így őstermelőként nem keletkezik sem bevallási, sem pedig fizetési kötelezettségük. A dísznövénytermesztésből 2019-ben az elért bevételük külön-külön is meghaladta a jogszabályban elfogadott mértéket (250 000 Ft), így az ebből a tevékenységből származó bevételt és ráfordítást a 1953 SZJA bevallás 7. sorában önálló tevékenységből származó jövedelemnek tüntetjük fel. A főállású őstermelő minden negyedévben bevallotta és befizette a minimálbér után fizetendő szociális hozzájárulást, az szja-t, a nyugdíjjárulékot valamint az egészségbiztosítási járulékokat (8,5 százalék). Kérdéseink: Hogyan adózik a fentiek alapján a dísznövénytermesztésből származó jövedelem? A főállású őstermelőnek milyen bevallási és fizetési kötelezettsége keletkezik a 2019. évi dísznövénytermesztési tevékenysége után a szociális hozzájárulás vonatkozásában? Figyelembe lehet-e venni az év közben minimálbér után bevallott és megfizetett szociális hozzájárulás összegeit? A 36 órás munkaviszonnyal rendelkező őstermelőnek a dísznövénytermesztés jövedelme után keletkezik-e szocho?

Őstermelő szochojának elszámolása szja-bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértők! Hogyan kell helyesen a 09-es lapon az őstemrelőnek a szochoját bevallani? A családi gazdaság tagjai nyugdíjas, kiskorú és ténylegesen járulékot fizető vegyesen. 2018-ban meghaladta az egy főre eső bevételük a 8 M forintot, 2019-ben azonban alatta maradtak és ténylegesen bevallás alá eső jövedelmük nem keletkezett. A 2019. évi járulékot a minimálbér alapján kellett megfizetni a "főállásúaknak" 1. negyedévben az 1 főre eső jövedelmük meghaladta a 4 M forintot, ezért már számolni kellett jövedelmet és az 1958-as bevallás mindenkinek be lett küldve 205 e forinttal és be is fizették. A 2. negyedévben már volt elég költség, ezért nem kellett előleget fizetniük, de akik a minimálbér után fizettek, azoknak vallani és fizetni is kellett. Most az szja-bevallásban a 09-es lapon X-szel kell jelölni, hogy előlegfizetésre kötelezett-e, és a "b-e" oszlopokba be kell írni az előleget. Mit kell ide beírni? A kitöltési útmutatót úgy értelmezem, hogy amennyiben volt ilyen előlegbevallás, akkor azt kell beírni ide, és ha az év hátralévő idejére már nem kellett bevallás, akkor hagyjuk üresen a többi oszlopot. Jól értelmezem, hogy azok a tagok akik nyugdíjasok, kiskorúak, azoknak nem kell X-elni, mert a szochomódosítás után nem kellett bevallást benyújtaniuk, így nekik csak a 296. sorba a befizetett előleget írom? Azoknak akiknek járulékot kellett fizetni negyedévente a minimálbér utáni 78 225 forint kell írni minden negyedévre? Vagy b) 205 315 forint, c) 87 165 forint d) 20 420 forint e) 0? Válaszukat köszönöm!

Bitcoin kártérítés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! https://adozona.hu/kerdesek/2020_1_31_bitcoin_karterites_xev Feltett kérdésemre azt a választ kaptam, hogy önálló tevékenységnek minősül a bitcoinból származott bevétel. Korábbi adózónás válasz: https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_14_Bitcoin_ertekesites_jovedelmenek__kei szerint viszont az egyéb jövedelem, ahol is az adó alapja a jövedelem 84%-a. Melyik válasz a helyes? Egyik esetben sem vehető figyelembe szochokorlát? Köszönettel: Tné

Szocho maximuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önkéntes nyugdíjpénztári kifizetés esetén, ha a 15. évben vesszük ki a tőkét, akkor a tőke 60 százaléka után kell 15 százalék szja-t és 17,5 százalék szochót fizetni. De a szochót csak a maximum összegig (minimálbér 24-szerese) kell megfizetni? Köszönettel.

Szja-bevallás 2019: egész évben 17,5 százalék szocho osztalékra, árfolyamnyereségre Cikk

Bár a szociális hozzájárulási adó mértéke 2019. július 1-jétől csökkent 17,5 százalékra a korábbi 19,5 százalékról, bizonyos jövedelemtípusok esetében az adóév egészében alkalmazható az alacsonyabb adómérték – egyértelműsíti az adóhatóság a 2019. évi szja-bevallás kitöltési útmutatójában.

Brexit: járulék- és szochofizetési szabályok az új Tbj.-ben Cikk

2020. január 31-én az Egyesült Királyság távozott az Európai Unióból. A 2020. július 1-jén hatályba lépő új Tbj. külön rendelkezik az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnése kapcsán arról, hogy ki minősül saját jogú nyugdíjasnak, továbbá miként alakul a kiküldetés, valamint az egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetéshez kapcsolódó lakóhely, tartózkodási hely szabálya. Írásunkban ezeket a szabályokat ismertetjük.

Bitcoin kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013-ban egy nagyobb összeget fektettem bitcoinba. Aztán úgy tűnt becsődölt az üzlet, most azonban sikerült kártérítést kapnom. Ismerősömmel közösen fektettünk be anno, most az én bankszámlámra írták a kifizetett összeget jóvá. A kifizetett összeg jelentősen meghaladja befektetésem értékét. Kell-e ezután az összeg után adóznom? Ha igen, mi lesz az adóalapom, és milyen adóterhet kell megfizetnem? Figyelembe vehető-e a szocho-korlát, abba munkabérem beleszámít-e? Van-e lehetőség az adózás megosztására ismerősöm és köztem? Milyen dokumentumokkal tudom a befektetésem értékét az adóhatóság felé igazolni (például bankszámlakivonat, e-mailek)? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink