2853 találat a(z) szja cimkére
Ingyen adott termék üzleti partnernek Kérdés
1./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződés kötök, hogy az éves forgalmának (mindegy, hogy mennyi az elért forgalom) például a 2 százalékáért ingyen árut kap tőlem, akkor van-e ennek adóvonzata – szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb. – nálam? 2./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződést kötök, hogy az éves forgalma eléri az általunk meghatározott értéket, (esetleg sávonként) például 2 százaléknyi ingyenárut kap tőlem utólag, akkor van-e ennek adóvonzata nálam, szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb.? Az ingyenárut hogyan adom át szabályosan az üzleti partneremnek?
Nyári táboroztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy amennyiben egy munkáltató a dolgozói kiskorú gyermekeinek táboroztatását szeretné megoldani, abban az esetben ez az összeg adó- illetve járulékköteles lesz-e? X Kft. szerződést köt Y Kft.-vel, melyben megrendeli Z gyermek táborozását. A munkavállaló közvetlenül nem kap sem utalványt, sem pénzt, mert a számlát a két cég egymás között rendezi. Köszönöm válaszát.
Jogdíj adója, ehója Kérdés
Egy kft. 2011-2013. években felhasználói szerződés keretében felhasználási díjat (royaltyt – jogdíjat) fizetett egy magánszemélynek. A vagyoni jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díjból (munkavégzés nem kapcsolódik hozzá) a kft. a felek között fennálló szerződés értelmében nem vont le személyi jövedelemadót, és nem fizetett utána egészségügyi hozzájárulást (a szerződés szerint az átadó kötelezett az szja, járulék, eho stb. fizetésére). A kérdéseim a következők lennének: – Helyesen járt-e el a kft., hogy nem vonta le az szja-előleget (a magánszemély nem nyilatkozott és nem adott számlát sem)? – A magánszemélynek ez esetben negyedévente kellett volna megállapítania, és megfizetnie az szja-előleget? – Ha a kft. a szerződés értelmében nem vont szja-előleget, akkor a jövedelmet szerző magánszemély köteles az ehót is fizetni? – Ha a kft. a szerződés értelmében – de nem a jogszabályok alapján – nem vont szja-előleget, akkor a magánszemélynek kellett volna az egészségügyi hozzájárulást is megállapítania, negyedévente megfizetnie, és az éves adóbevallásában bevallania? – Milyen adókötelezettség terheli az egyes adóévekben a kft.-t és a magánszemélyt? Köszönettel.
Követelés bérleti díjból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, önálló bírósági végrehajtónak követelése van a magánszemélytől, aki csak bérleti jogviszonyt létesített a kft.-vel, az egész bérleti díj összegét kéri követelésnek szja levonása nélkül, ilyen esetben törvényesen kéri a végrehajtó az szja nélkül csökkentett összeget? Vagy csak az szja-val csökkentett rész utalható el a végrehajtónak? Válaszát köszönöm
Életbiztosítás részleges visszavásárlása Kérdés
Egy kft. 2010-ben befektetéshez kötött életbiztosítást kötött. Szerződő a kft, biztosított a személyesen közreműködő tag (ügyvezető), kedvezményezett az ügyvezető házastársa(aki szintén a társaság személyesen közreműködő tagja). A biztosítás egész életre szól, biztosítási esemény a biztosított halála. A szerződő a biztosított hozzájárulásával rendszeres pénzkivonást kérhet a felhalmozási egységek terhére. A kft. 2015 decemberében a biztosítóhoz benyújtotta részleges visszavásárlási igényét. A kft. ügyvezetője – mint magánszemély – 2015 decemberében ugyanezzel a biztosítóval nyugdíjbiztosítási szerződést kötött. A biztosító által küldött értesítés alapján a kft. részleges visszavásárlási kérelmét 2015. 12. 30-án végrehajtotta, amely alapján a kft.-t egymillió forint illeti meg. A biztosító azonban nem utalta vissza a kf. bankszámlájára ezt az összeget, hanem 2016. január 2-án az ügyvezető nyugdíjbiztosítási szerződésének 2016-os biztosítási díjaként jóváírta. 1. Kft esetében: a fenti gazdasági eseményt számvitelileg hogyan, és mikor kell elszámolni? 2. A magánszemély ügyvezetőnél: • A 2016-os nyugdíjbiztosítási díj jóváírása miatt keletkezik-e adó- és járulékköteles jövedelem? • Ha a magánszemély eláll a nyugdíjbiztosítási szerződéstől, és a biztosító visszautalja számára a jóváírt 1 millió forintot, keletkezik-e adóköteles jövedelem?
Szja, eho 2. Kérdés
Korábbi kérdésemet az ügynöki jutalék szja és eho kötelezettséggel kapcsolatosan tettem fel, melyre választ is kaptam. A kérdésemből kimaradt a következő: a kifizetőnek van ugyan magyar adószáma, de németországi cég magyar fióktelepe. Az elszámolólevélen szerepel, hogy a kifizetés Németországban nem adóköteles. Azt szeretném tudni, ha a kifizető nem vonja le az adókat, büntethető-e az ügyfelem (aki a jutalékot bruttó összegben megkapja), ha ő egyéb jövedelemként bevallja (2015. évre vonatkozóan ezt tette), befizet 16, illetve 15 százalék szja-t és 27 százalék ehót, a 450 ezer felső korlátot utóbbira nem alkalmazza. Az adót és hozzájárulást a kapott összeg 78 százaléka után állapítja és fizeti meg. Az adóra, járulékra negyedévente előleget fizet.
Festményvásárlás Kérdés
Üdvözlöm! A következőkben kérném szíves tájékoztatását. Képzőművészeti galériaként előfordulhat, hogy magától a festményt készítő művésztől veszünk át festményt aukcióra. A kép értékesítését követően két eset lehetséges: a művész számlát ad, vagy csak beadóként kezeljük, mint a nem művész értékesítőket. Ez utóbbi esetben a 1608M-05 nyomtatvány 362. sorában lejelentjük a kifizetett összeget, mint ingóság aukciós értékesítéséből származó bevételt. Kérdésünk az lenne, ha a festményt készítő művésznek fizetünk az általa készített képért, van-e kifizetőként szja vagy eho levonási kötelezettségünk akár a számlás, akár a számla nélküli értékesítés esetében? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Varga Róbert
Tagi kölcsön értékesítésének adózása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kft. magánszemély tagja (A) értékesíti a kft.-nek nyújtott tagi kölcsönét a kft. másik tagjának (B) a követelése 70 százalékáért. Kérdésünk, hogy ebben az értékesítéskor kinek, és milyen adózási kötelezettsége keletkezik, illetve a későbbiekben, ha a kft. pénzügyileg rendezni tudja a tagikölcsön-kötelezettségét (B) tag felé, adómentesen fizethető-e ki a kölcsön?
Szünetelő egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretné a tevékenységét szüneteltetni, viszont 2014. évben képeztünk fejlesztési tartalékot a részére. A szünetelés alatt mi történik a fejlesztési tartalékkal? A szünetelés kezdetekor meg kell utána fizetni az adót? Vagy, ha a szünetelés közben lejár a 4 év, akkor abban az évben kell befizetni utána az adót? Nagyon köszönjük a válaszát!
Egyesület külföldi konferencia Kérdés
Egy egyesület tagjai támogatásból ausztriai konferencián vesznek részt. A szállásdíj tartalmazza a reggeli árát is. Kell-e az étkezés után adót, járulékot fizetni? Köszönöm.
Így változik 2017-ben a cafetéria – elfogadták az adótörvénycsomagot Cikk
Évi százezer forintot kedvezményesen adózó, béren kívüli juttatás formájában adhatnak a munkáltatók a munkavállalóiknak jövőre, miután mai ülésén az Országgyűlés elfogadta az ezt a módosítást is magában foglaló adótörvénycsomagot. Új adómentes juttatásként nyújtható a dolgozók számára az egészségügyért felelős miniszter által meghatározott egészségügyi ellátás. Többe kerül viszont a munkáltatóknak, ha a korábban megszokott juttatásokat – mint például üdülési szolgáltatást, munkahelyi étkeztetési, iskolakezdési támogatást, helyi utazási bérletet, önkéntes kölcsönös biztosító pénztári, illetve képzésiköltség-hozzájárulást – szeretnének adni a munkavállalóknak.
Tagi kölcsönért ingatlant cserébe: kell-e utána szja-t fizetni? Cikk
Devizában nyújtott tagi kölcsönért ingatlant adna cserébe végelszámoláskor a társaság. Keletkezik-e a magánszemélynek adóköteles jövedelme, ha az ingatlan értéke magasabb, mint az adott kölcsönnek a nyújtásakor érvényes árfolyammal számított összege? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.
Üzleti ajándék kiállításon Kérdés
Cégünk idén 25 éves. Ebből az alkalomból egy külföldi szakkiállításon a standhoz látogatóknak egy-egy üveg pezsgőt ajándékozunk. Megtehetjük ezt a személyi jellegű kifizetéseket terhelő adók befizetése nélkül? Milyen dokumentáció szükséges?
Alapítványi kifizetés Kérdés
Nem közhasznú alapítvány, de közhasznú tevékenységként szociális segélyt nyújt. Rá vonatkozik az szja-törvény 1. melléklet 3.3 pontja, hogy a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó pénzben adott juttatás adómentes? Ha nem vonatkozik, vagy magasabb az összeg, akkor milyen adóvonzata van a kifizetésnek?
SZÉP-kártyára utalt juttatás visszavétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk az egész évre járó/választott SZÉP-kártyás juttatás összegét az első negyedévben átutalta a munkatársak SZÉP-kártyájára/alszámlájára. Az utalt összeg a munkatársak nevére a terhelés napjával számfejtésre került, a juttatás utáni munkáltatót terhelő adó- és járulék megfizetése mellett. Egyik munkatárs a következő hónapban ki fog lépni. A részére időarányosan nem járó, SZÉP-kártyára utalt összeget nem kívánjuk a szolgáltatótól visszakérni, hanem a munkatárs nyilatkozata alapján azt a nettó munkabéréből vonjuk le. A levont összegnek megfelelően korrekciózzuk a SZÉP-kártyás juttatás számfejtését, így a többletként kiutalt összeg utáni munkáltatót terhelő adó- és járulék is visszavonásra kerül. Helyesen járunk-e el?