2594 találat a(z) számla cimkére

Magánszemély és dropshipping Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magánszemélyként legásisan űzhető-e ezen tevékenység a 600 ezer forintos adómentes határig? Illetve ha e-baye-n vásárolt terméket, ami után nem kapok sem számlát, sem semmit, mondjuk ha veszek valamit 1 $-ért és azt 2 $-ért el szeretném adni, ezt legálisan hogyan tehetem meg magánszemélyként? Számlát kell-e adnom róla, illetve ez hogy működik?

Számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2018-ban építési-szerelési munkákat végzett a megrendelőnél. Számláinkat egy-egy részfeladat elvégzése és leigazolása (teljesítésigazolás) alapján állítottuk ki. Sajnos a munkálatok befejezése után a megrendelő kifogással élt, állítása szerint egy részfeladatot nem fejeztünk be, így az általa is aláírt teljesítésigazolás alapján kiállított számlánkat pénzügyileg nem rendezte. Küldtünk öt felszólító levelet, amelyeket igazolhatóan megkapott, át is vett, írásban nem reagált megkeresésünkre. Mit tehetünk a már kiállított számlával? Utóbb kiderült, hogy a kifogásolt munka valóban nem készült el.

Törölt adószámú cég munkát végzett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem telephelyének bővítéséről egy katás egyéni vállalkozó kiviteli tervet készített, és a számlája könyvelésekor derült ki, hogy már több hónapja törölték az egyéni vállalkozó adószámát, így a számla teljesítés dátuma is a törölt időszakba esik. A számlát nem fogadtuk be, és a vállalkozó két opciót kínált fel. Vagy egy másik vállalkozásából számlázza ki a teljesítményt, ahol ügyvezető-tulajdonos, és a teljesítés dátumán a cég már létezett, működő volt, tevékenységi körébe passzol a szolgáltatás, vagy egy újonnan alakított katás bt.-ből számlázna, ahol ő a beltag és ügyvezető. Én az első megoldás felé hajlok, mert a másodiknál nem létezett még a cég a teljesítés pillanatában, de egy megerősítést szeretnék kérni, hogy az első megoldás egy szerződésmódosítással szabályos tud-e lenni? Köszönettel

Könyvelés – számla utólagos elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kivaalany kft.-ként a 2018-as évre vonatkozó beszámolót határidőre beadtuk. Sajnos csak ezután derült ki, hogy egy 2018-as készpénzes számlánk nem lett könyvelve, mivel a bizonylat cég érdekében történő kiadásként való elszámolásához egy igazolás nem lett csatolva. Az igazolás rendelkezésre áll, azt több hónappal a számla kiállítása után kaptuk csak meg. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben korrekcióra van-e lehetőség, például a 2019-es évre elszámolni a házipénztárban, illetve majd a 2019-es beszámolóban figyelembe venni korrekciós tételként? A már beadott beszámolót lehetőleg nem szeretnénk módosítani. Köszönettel.

Levásárolható kedvezmény bizonylatolása és adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk viszonteladó partnereivel kötött szerződésben rögzítette, hogy havonta X forint forgalom elérése esetén X összeg 5 százaléka értékben kedvezményt kapnak, melyet levásárolhatnak a következő hónapban, hónapokban. Hogyan kell a számlát kiállítani a kedvezmény összegében levásárolt cikkekről? "Rendes" számlaként, fizetendő áfával, a termékek egységárával, darabszámmal, csak egy megjegyzést tegyünk, hogy pénzügyi rendezést nem igényel? Hogyan járjunk el, ha többet vásárol a partner a következő hónapban, mint a kedvezmény összege? Egy sorban vonjuk le a kedvezményt? Mire hivatkozva? Az összes korábbi számláját, ami a kedvezmény számításának alapja volt, be kell hivatkoznunk a kedvezmény felhasználásakor? Köszönettel,

Áfabesorolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékban önkormányzati tulajdonú kft. vagyonkezelési szerződéséből idézek: 1. "Az Önkormányzat azon közüzemi díj és egyéb járulékos költségeket, valamint társasházi költségeket, amelyek megfizetésére nem harmadik személy köteles, 2019. évre bruttó x összegben fizeti meg a Vagyonkezelő (Kft.) részére a kiállított számla alapján. 2. Az Önkormányzat a bérlemények működési és karbantartási, továbbá rendkívüli kiadással járó feladatok ellátásáért bruttó x Ft átalánydíjat biztosít a kiállított számla ellenében. Kérdések: Ezen szerződés részlet 1. és 2. pontja alapján a kft.-nek (27 százalékos) áfásan kell-e számlákat kiállítani az önkormányzat felé. A kft. lakásokat és nem lakásokat is üzemeltet. A nem lakáscélú ingatlanoknál bejelentkezett a NAV-nál, hogy ezen bérbeadást áfásan végzi. Befolyásolja-e ez az áfalevonást, mert a lakáscélú ingatlanoknál nem vontuk le az áfát. Köszönettel.

Áfa elektronikai hulladék értékesítésekor Cikk

„Társaságunk kisebb értékű (eredeti piaci ár 20-30 ezer forint) elektronikai hulladék értékesítését tervezi (saját, de már leselejtezett termékek). Ezek akkumulátort is tartalmaznak. Fordított adózással kell a számlát ezek kapcsán kiállítani? Csak magát az akkumulátort találtam meg az áfatörvényben. De nem külön értékesítenénk az akkumulátort, nem is szétszedhető a termék. Az ilyen termékek veszélyes hulladéknak minősülnek?” Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

Számla vagy nyugta? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó falusi szálláshely-szolgáltatási tevékenységet végez (552011), ha jól gondolom, pénztárgéphasználatra nem kötelezett. Kérdésem az lenne, hogy ha a vendég készpénzzel fizet távozáskor, akkor elegendő-e az ügyletről kézi nyugtát kibocsátani, vagy kötelező a számla kiállítása? A kérdéses vállalkozó lovasoktatást is végez, amiről szintén kézi nyugtát állít ki. Ez az ügylet 27 százalékos áfás, a szálláshely-szolgáltatás viszont 18 százalékos. Amennyiben elegendő a nyugta kiállítása, helyes-e az a gyakorlat, hogy az eltérő áfakulcs miatt két nyugtatömböt használ, melyeken jelzi, hogy az adott szolgáltatást mekkora áfa terheli? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Rendeltetésszerűen nem működő targonca akkumulátorcseréje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyomdaipari gyártótevékenységet végző társaságunk egyik elektromos targoncájában akkumulátort kellett cserélni, mert nem tudtuk már használni ezzel az akkumulátorral a targoncát. A szervizelést és az akkumulátor cseréjét végző vállalkozás az akkumulátor cseréjéről számlát állított ki részünkre, melyben az új akkumulátort, hozzá tartozó egyéb alkatrészeket és a beszerelést leszámlázta részünkre. Az elszállított, számunkra hulladéknak minősülő (nem tudtuk rendeltetésszerűen használni a targoncát ezzel a kimerült akkumulátorral) akkumulátort kérte, hogy számlázzuk le feléjük. Kérdésünkre – miért nekünk kellene a lecserélt akkumulátort leszámlázni, miért nem ők adnak nekünk a szervizről/cseréről számlában jóváírást – elhatárolódtak és ragaszkodtak a számlakiállításhoz. Ezt követően fordított adózással – lévén ez egy elektromos hulladék, amely az áfatörvény 6. számú mellékletében 8548 10 vtsz-szel szerepel – kiállítottuk feléjük kimerült elektromos akkumulátor megnevezéssel számlánkat, melyet újfent nem fogadtak be és ragaszkodnak hozzá, hogy tárgyi eszköz értékesítés jogcímen állítsuk ki számlánkat. Kérdésem lenne, hogy egy veszélyes hulladéknak minősülő – jelen esetben kimerült akkumulátort – milyen jogcímen és milyen adókulccsal kellett volna számláznunk, illetve számlázhat-e a nyomdaipari gyártó cég fémet, fémtörmeléket, vagy fémötvözetet tartalmazó dolgot anélkül, hogy a fémkereskedelemről szóló törvény hatálya alá kerülne? Válaszukat előre is köszönjük.

Jutalék Kérdés

Lengyel cégnek a termékét egy magyar cég adta el Magyarországon, ezért jutalékot kap. A lengyel cég kiállított egy számlát a euróban a jutalékról! A magyar cégnek nem kell számlát kiállítani? Hogyan könyveljük a jutalékot, és mi van az áfával? Köszönöm Bakonyváriné

Hulladék értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kisebb értékű (eredeti piaci ár 20-30 ezer forint) elektronikai hulladék értékesítést tervez (saját, de már leselejtezett termékek). Ezek akkumulátort is tartalmaznak. Fordított adózással kell a számlát ezek kapcsán kiállítani? Csak magát az akkumulátort találtam meg az áfatörvényben. De itt nem külön értékesítenénk az akkumulátort, nem is szétszedhető a termék. Az ilyen termékek veszélyes hulladéknak minősülnek? Válaszukat előre is köszönöm.

Ápolásiágy-bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. formában működő idősek otthona 6 db ápolási ágyat bérelt 2018. szeptembertől 2019. márciusig. Az utolsó, 2019.03.05-i teljesítésű számlán szerepel, hogy utolsó részlet. Ettől kezdve az ágyak a kft. tulajdonába kerülnek. Hogyan szerepeltessük a számlákat, illetve az eszközöket a kft. nyilvántartásaiban? Tartós bérletnek minősül? A számlákat bérleti díjként rögzítsük? Mikor lehet szerepeltetni a kft. tárgyi eszköz nyilvántartásában és milyen bizonylat alapján? 2018-as beszámolóban esetleg fel kell-e tüntetni befejezetlen beruházásként? Válaszukat köszönöm!

Építőipari szolgáltatás számlázása házastársak részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari szolgáltató magánszemélyek (házaspár) részére végzett építőipari szolgáltatást. A magánszemélyek az elvégzett szolgáltatásról egy darab olyan számlát kérnek, amelyben a vevők nevei, lakcímeik szerepelnek. Azért ez a kérésük, mert az új ingatlan építéséhez a támogatást áfa-visszatérítés formájában kívánják igénybe venni. Kérdésem, hogy szabályos-e a számla, abban az esetben, ha megrendelő kérését teljesítve két név és két cím szerepel a számlán?

Pénztárbizonylat-kiállítási kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. által kiállított és befogadott számla (nem készpénzfizetési) a számla kiállítással egyidejűleg készpénzben kiegyenlítésre kerül és ennek ténye rávezetésre kerül a számla kiállításakor a számlára "Fizetve" felirattal. Ebben az esetben szükséges-e bevételi (kiállított számla esetében), illetve kiadási (befogadott számla esetében) pénztárbizonylat kiállítása? A szolgáltatást nyújtó partner készpénzfizetési számlát állít ki és utalással kéri a számla kiegyenlítését. A számlát befogadó kft. kiegyenlítheti-e a készpénzfizetési számlát utalással a szolgáltató kérésére? Köszönettel várom a válaszát!

Airbnb adózás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magánszemélyként szeretnék lakást kiadni Airbnb keretein belül. Szeretném megkérdezni, hogy mi ennek a menete? Milyen szabályok vonatkoznak rám, illetve hová kell bejelentenem magam? Milyen adózási szabályozás alá tartozom? Azt tudom, hogy az önkormányzathoz be kell jelentkeznem, de elvileg ez rövidtávú ingatlan-bérbeadásnak minősül, és az nem egyenlő a sima ingatlanbérbeadással és annak szabályozásával. Olvastam, hogy kell hozzá adószám, illetve számlaadási kötelezettség terhel. Nem volt egyértelmű számomra, hogy az online pénztárgép használata kötelező-e. Előre is köszönöm segítségüket!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink