2594 találat a(z) számla cimkére
Üzemanyagköltség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2018.12.hónapban a vállalkozásban lévő Toyota Hiace gépjárművel (vállalkozásban van, menetlevelet vezet és üzemanyag számlákkal számol el, NAV üzemanyagnorma 7,6 liter, gázolajfelhasználás) 220 kilométert ment, ami 16,72 liter gázolaj-felhasználást jelent, de a vásárolt üzemanyagról szóló számla 23,15 liter. Hogyan számolható el? - az összes 23,15 liter költség 2018.12 hónapban? - megbontani lehet egyáltalán? - nem számolom el? Köszi a segítséget.
Webáruház használatának díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék tanácsot kérni: hogyan számlázza át egy webáruházon keresztül értékesítő kereskedelmi cég a webáruház-használatot külföldi partner cégének, akivel szerződést köt a használatról, ameddig azok is az adott terméket értékesítik. Közvetített szolgáltatásként, mivel a cég tulajdona a webáruház, tehát a fejlesztőknek ő fizeti ki az elkészítés díját, viszont a partnerek is fizetnének valamekkora egyszeri összeget a használatért. Köszönöm a segítséget! Üdv Neumanné Szilvia
Céges személyautó Kérdés
Üdvözlöm! Kérdésem arra vonatkozik, hogy egy kft.-ben lévő személyautó magáncélú használatának kiszámlázását áfásan vagy áfa-mentesen kell elszámolni? A cég maga áfás. Előre is köszönöm!
Téves közösségi adószám a számlán Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szolgáltatást nyújt közösségi partnere részére, akinek több uniós országban is van cége. Partnerünk közölte, hogy a szolgáltatás igénybevevőjeként tévesen adta meg egyik leányvállalatát és egy másik azonos nevű leányvállalata volt az igénybevevő. Partnerünk szerint nem szükséges a kiállított számlák stornózása és újbóli kiállítása, elegendő, ha írunk egy közös nyilatkozatot arról, milyen vevői adószámnak kellett volna szerepelnie a számlákon. Szerintünk szükséges a rossz vevői adószánra kiállított számlák stornózása és újbóli kiállítása a helyes adószámra. Kérjük szíves véleményüket, mi a helyes eljárás a kimenő számlán tévesen feltüntetett vevői közösségi adószám javítására. Válaszukat köszönjük.
Rossz áfakulccsal való számlázás Kérdés
Egy cég bérbeadással foglalkozik, 27 százalékkos áfával. Tevékenységei között szerepelt a kereskedelmiszállás-szolgáltatás is, amit turisztikai szállás kiadás esetén 18 százalékos áfával számlázott ki, de mint kiderült, a munkásszállás bérbeadása, ingatlan-bérbeadásnak számít, így azt 27 százalékos áfával kellett volna kiszámláznia. Hogyan lehet ezt az áfatartalmat, javítani, bevallani helyesen, ha az a tavalyi évet érinti, több számlában, több cégnek?
Saját CD forgalmazása Kérdés
T. Válaszadó! Egyesületi formában működő amatőr rock zenekarunk a közeljövőben saját számaiból CD-t készül kiadni, amit a koncerteken szeretnénk forgalmazni. Kérdésünk arra irányul, hogy az említett értékesítésről számlát, avagy nyugtát kell majd átadnunk vásárlóinknak? Válaszukat köszönjük !
Iskolarendszerű képzés támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az iskolarendszerű képzés támogatásának adózásáról kérdeznénk. Ettől az évtől ez a juttatás nevesítve, illetve hivatkozással sincs az szja-törvényben, vagyis ha adunk, támogatunk így egy munkatársat, akkor a juttatás bérként adózik. Van egy ilyen esetünk, mivel tavaly kezdődött a képzése, és van még két féléve. Van tanulmányi szerződés a munkáltató és a munkavállaló között, van szerződés a képző egyetem és a munkavállaló között is. 2018. évben az intézményünk nevére, címére lett kiállítva a számla, kifizettük az egyetemnek a tandíjat, és adózott utána intézményünk a 2018. évi szabályoknak megfelelően. Most, a 2019. évben hogyan lesz helyes az elszámolás? Ha számlát kapunk ismét az intézményi névre, címre, és átutaljuk a teljes összeget az egyetemnek, mi a helyes gyakorlati megoldása annak, hogy a munkavállaló is adózzon? Számfejteni kell a munkavállaló részére a teljes összeget (tandíjat a számla szerint), és a járulék része –hozzájárulása alapján –levonásra kerül a következő béréből (KIRA számfejtés)? Természetesen a nettó pedig nem kerül számára kifizetésre. Helyes ez így? A másik mód, ha a munkavállaló részére számfejtjük a tandíj összegét, megkapja a nettót, kiegészíti, és megfizeti közvetlenül ő az egyetem részére. Csak ebben az esetben az intézmény nem kap számlát. A kifizetés alátámasztásául a szerződés szolgál. A második megoldás egyszerűbbnek tűnik. Köszönjük fáradozását és várjuk szíves válaszát! Üdvözlettel.
Elektronikus kedvezménykupon Kérdés
Tisztelt szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségüket kérni: Egy magyar cég az eMAG webáruházon keresztül (is) értékesít. Az eMAG üzemeltetője időnként az ott vásárlóknak kedvezményre jogosító elektronikus kupont ad, mely a következő vásárlás alkalmával kedvezményre beváltható. Van, amikor termék után jár, van, amikor bizonyos összeg vásárlása felett, van, amikor csak úgy adják nekik minden feltétel nélkül. A terméket a webshopban értékesítő cég csak a megrendelés megérkezésekor látja, hogy a vásárló beváltotta a kupont és a kedvezmény összegével kevesebbet fizet, mely különbözetet az eMAG román üzemeltetője átutalással megtérít. A pénzmozgáshoz kapcsolódóan a webshop üzemeltetője csak a saját nevére kiállított "pénzbekérő nyomtatvány"-t küld, számlát nem állít ki sem az áruról, sem a kedvezményre jogosító utalványról. A vásárlónak az eladó cég állít ki számlát, s küldi meg azt az áruval együtt. A kiállított számla tartalmazhatja-e a levont kedvezményt áfásan, mint árengedmény, vagy „csak” a fizetendő végösszegből vonhatja le áfa mentesen? Hogyan kell az ilyen kedvezményes értékesítést 2019-ben áfa és számlázás tekintetében kezelni? Az eMAG által a vásárló helyett megtérített összeg hogyan kezelendő ebben az ügyletben? Utalványvásárlásnak számít-e, számlát kell-e kiállítani róla? Ha igen, kit terhel a számlakiállítási kötelezettség? Egyáltalán utalványnak minősül-e az így adott kedvezmény? Válaszukat előre is köszönöm
Számla formai,tartalmi követelménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdés merült fel irodánkban, amire nem tudtunk pontos választ találni. Mégpedig az, hogy a számla összegének betűvel való kiírása kötelező-e? Az áfatörvényben nem találtunk erre pontos leírást. Válaszát előre is köszönöm!
Számlázás termékmozgás nélkül Kérdés
Egy Olaszországban beszerzett gyártószerszámot eladott a cégünknek az olasz partner. Mivel a szerszám Olaszországban maradt, a számlát áfásan állították ki. Mi a gyártószerszámot eladtuk egy szintén EU-ban működő vevőnknek (akinek a termékéhez az alkatrészt a szerszámmal gyártják) úgy, hogy a szerszám gyártás céljából továbbra is Olaszországban van. Kell-e nekünk az EU-s vevőnk felé áfát szerepeltetni a számlán?
Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Egy kft. nehézáru-forgalmazással foglalkozik. Az ügyvezető katás egyéni vállalkozóként végzi a kiszállítást. A kft. – amennyiben az ügyvezető egyéni vállalkozása végzi a szállítást – a szállítási díjjal megegyező kedvezmény ad a vevőnek bizonyos összeg felett. A webáruházban ez ingyenes szállításként jelenik meg. A vevő így két számlát kap. Helyes-e ez így? Ha így csináljuk, van-e bármi többlet adóvonzata ennek?
Ajándékutalvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. A vásárló által befizetett összegről, amelyből 2018. évre ajándék (2019. évben már többcélú ajándék utalvány) utalványt vett, kell-e számlát kiállítani? Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 01. 01-jétől nem minősül a bérbeadó magánszemély bevételének az ingatlan használatához kapcsolódó, mástól vásárolt szolgáltatásnak a bérbevevőre áthárított díja (például a közüzemi szolgáltatás díja). Az eddigi gyakorlat szerint a bérbevevőnek kiállított számlán a bérleti díjon kívül feltüntetésre kerültek az áthárított közüzemi díjak is (a közüzemidíj-számlák a bérbeadó magánszemély nevére érkeztek, és ő fizette meg a szolgáltatónak, majd számlázta tovább a bérbevevőnek). Kérdésem az lenne, hogy az áthárított közüzemi számlák értéke továbbra is feltüntethető-e a bérbevevőnek kiállított számlán, csak a jövedelem számításánál ezeket nem kell figyelembe venni sem a bevételi, sem a költségoldalon? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Áttérés alanyi mentes adózásra Kérdés
Egyéni vállalkozó január 1-jétől áttér alanyi mentes adózásra. Jól teszi-e, ha a decemberben kiállított folyamatos teljesítésű számláján, ahol a fizetési határidő/teljesítés időpontja már januárra esik, alanyi mentes státuszt tüntet fel és az adószámát is alanyi mentes 1-es kóddal tünteti fel.
Áfamentes számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű cég megbíz magyar székhelyű fuvarozót, hogy Törökországból vámárut hozzon be, a fuvarozó magyar székhelyű fuvarozóval oldja meg a fuvarfeladatot. Kérdésem, hogy az alvállalkozó és a megbizott fuvavarozó is áfamentes számlát állít ki (a 102. § értelmében)?