2594 találat a(z) számla cimkére

Külföldi képviseletek bizonylatkibocsátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi állam képviselete hitelesítési díj fizetése után Magyarországon nem a magyar számviteli törvénynek megfelelő bizonylatot állítja ki. A kifizetés a vállalkozás gazdasági tevékenységével (export) kapcsolatosan merült fel. A bizonylat tartalmazza, hogy mikor állították ki, és mire vonatkozik (hitelesítés), valamint aláírást és bélyegzőt. Viszont sorszámot nem tartalmaz, egy sima fehér lapon van. Mivel külföldi képviseletről van szó, vonatkozik-e rá ebben az esetben a hazai előírás? Válaszát köszönöm.

Katás vállalkozó számlanyitása: kell vagy sem, forint vagy deviza? Cikk

Katás egyéni vállalkozónak szükséges-e külön vállalkozói folyószámlát nyitnia, illetve fenntartania, amennyiben két pénznemben (forint, illetve euró) várható bevétel? Számlázás esetén használható-e a lakossági folyószámla? A bevételi nyilvántartásnál kell-e havi számlakivonatot mellékelni? Szükséges-e a számlakivonatokat megőrizni? – sorolta kérdéseit olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Teljesítés dátuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk számítógépes szolgáltatást nyújt partnereinek. Jelen esetben egy 6 hetet átölelő iőszakról van szó, ameddig rendelkezésre bocsátjuk termékünket. Kérdésem milyen dátumokkal helyes kiállítani a számlát? Időszak: 2016.09.21 – 2016.10.14 Kiállítható e a számla 2016. 09. 26.án, korábban mint az időszak utolsó napja? Előlegnek minősül e az? Fizetési határidő szerződés szerint, kézhezvételtől számított 15 nap. Jó dátumnak minősül-e 2016. 10. 11.? Igaz az a kiállítástól számított 15. nap, de cégünk tudja, hogy a kiállítás és a kézhezvétel között eltelhet néhány nap, így nem szigorú a határidőt illetően. Valamint a teljesítési dátum lehet-e az időszak utolsó napja, 2016. 10. 14?! Kérem mindkét esetben, ha helyesek a dátumok, ha nem, írja meg a vonatkozó szabályozást, amiből kiderül, hogyan jár el helyesen a cég. Válaszát előre is köszönöm!

Visszaigényelhető áfa Kérdés

Egy kft. a székhelyén ( építési engedéllyel) átépít egy nyári konyha épületet. A kivitelezővel kötött szerződés szerint az összes anyagbeszerzést a kft. finanszírozza (a nevére szóló számlák alapján). A számlák könyvelését befejezetlen beruházásként könyveljük, és majd a kivitelező számlája alapján, a használatba vételi engedély alapján aktíváljuk. Kérjük segítségüket és szíves véleményüket, hogy az áfabevallási kötelezettségünk mikor keletkezik: folyamatosan az egyes anyagszámlák alapján, vagy a beruházás aktíválásakor? Segítségüket előre is köszönjük. K

Katás egyéni vállalkozói számla vagy megbízás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kata alá tartozó egyéni vállalkozó egy könyvelőirodában, heti 3 x 4 órát dolgozik, mint könyvelési, bevallási egyeztető. A munkaviszonytól való elhatárolás feltételeiből legalább 2 feltétel teljesül, így nem minősül munkaviszonynak. Ugyanakkor nem tudom, hogy a katás vállalkozó bocsáthat-e ki erről számlát, vagy a NAV megbízási jogviszonynak tekinti majd? Mire kell odafigyelni a szerződésnél, illetve mi a különbség a számlázásos ügylet és megbízásos jogviszony között? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné

Internet-hozzáférési szolgáltatás – áfaváltozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: 2017. január 1-jétől az internethozzáférési szolgáltatás áfája 27 százalékról 18 százalékra csökken. Cégünk számlázási gyakorlata a következő: 2016. december 04-én 14 napos fizetési határidővel állítjuk ki a 2017 januárra időszakra szóló számlát. Amennyiben a fizetési határidő lejártát követő 30 napon belül a számla nem kerül kiegyenlítésre, akkor a szolgáltatás korlátozásra kerül. Emiatt a már kiállított számlát módosítani szükséges januárban. 1. Variáció: jól gondolom-e, hogy az így januárban kiállított korrekciós bizonylaton 27 százalékos áfát kell szerepeltetni, amit majd a januári időszakról szóló áfabevallásban kell szerepeltetni? 2. Variáció: a módosítás nem egy bizonylattal, hanem úgy valósul meg, hogy a decemberben kiállított számla teljes mértékben érvénytelenítésre kerül januárban és a tört időszakról egy új számla kerül kiállításra. Azokon is 27 százalékos áfakulcsot kell szerepeltetni? Illetve milyen dátumot kell szerepeltetni ilyen esetben az érvénytelenítő, illetve az új bizonylaton? Mindkét bizonylatot a januári időszakról szólóbevallásban kell szerepeltetni? (Mivel a kettő együtt módosítja az eredeti számlát), vagy az új számlára már az új teljesítési időponttal kell kiállítani? Köszönettel

Bélyegzőhasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy áfás cég kézi számlatömbben számláz, akkor köteles-e használni a bélyegzőjét, vagy elegendő, ha kézzel kiírja a szükséges adatokat (név, cím, adószám)? Válaszát köszönöm!

Magánbankkártyával fizet céges vásárláskor: így lehet elszámolni Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésként ismételten feltett témához kapcsolódóan kérdeznék: könyvelésünk a magánkártyával vagy más esetben magánbankszámláról utalt kifizetéseket a bizonylat(számla) alapján tagi vagy magánszemélytől kapott kölcsönnek könyveli. T5... K451.. . A pénztárból történő rendezést pedig a kölcsönnel szemben könyveljük: K381 T451.. Ennek oka, így a számla teljesítési ideje megegyezik (ami alapján az áfát beállítjuk) a számlán feltüntetett teljesítési idővel, szemben a pénztárból kiállított kiadási bizonylat alapján elszámolt dátummal. Valamint ez alapján valóban akkor kerül kifizetésre (megtérítésre) a más személy által pénzügyileg rendezett bizonylat, amikor a cégnek erre valóban van pénzügyi fedezete a pénztárban, de arra is volt példa, hogy a cég átutalta az összeget a számla valós kifizetőjének, a "kölcsönadónak". Ezt a módszert azért is alkalmaztuk, mert sajnos találkoztunk olyan céggel (könyvelésünkre átvett cégről beszélek), ahol egész nagy, milliós beruházást (kávézó létrehozása: eszközök, ingatlan-felújítás, áru, anyag vásárlása) a cégvezető saját számlájáról fizetett és a cég a tevékenységét valóban ebben a beruházásban végezte. Ebben az esetben esély sem volt arra, hogy a pénztárból kifizesse a kiadásokat, mivel bevétele csak a beruházás létrejötte után keletkezett. A kifizetett összeg nagy részét még a mai napig nem fizette vissza a cég a tulajdonosnak. A kölcsönt lebizonylatoltuk kölcsönszerződéssel (igaz utólagosan). Lehet ez így szabályos elszámolás?

Hiteles, sérthetetlen, olvasható – követelmények számlázásnál Cikk

Az uniós és a hazai jogrend is bőven tartalmaz előírásokat a helyes számlázás követelményeiről. Sorozatunk befejező részében elsősorban az elektronikus számlázás követelményeire és módszereire összpontosítunk.

Ingatlanfelújítás beszámítása bérleti díjba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kicsit belekavarodtam az alábbi esetbe. Magánszemély (ügyvezető és tulajdonos) bérbe adja az egyik saját ingatlanát a cégének, nem választotta áfa szempontjából az adókötelezettséget. A cég felújítja az ingatlant, üzletet alakít ki 5 millió forint értékben. Áfa nem jön szóba, mert az ingatlan lakóingatlanként van bejegyezve a földhivatalnál. A szerződés úgy szól, hogy addig nem fizet a cég bérleti díjat, amíg a felújítás költségét le nem lakja. Én azt kértem, hogy havonta készítsenek számlát, ezt a '08-ason bevallom a cégnek, és befizettetem a céggel a forrásadót. Előtte nyilatkoztatom a költségelszámolásról. Kell-e adni számlát az adószámos magánszemélynek? A fenti esetet, hogyan könyvelem? A meghatározott bérleti díj havi 30 ezer forint.

Ingatlan fekvése szerinti adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk színpadok építésével és bontásával foglalkozik. Kaptunk egy megkeresést egyik közösségi partnerünktől, miszerint Magyarország területén kellene egy színpadot felépítenünk és fél év múlva lebontanunk. (Az ügylet építésiengedély-köteles.) A közösségi partnernek nincs magyar adószáma. Kérdésünk lenne, hogy ilyen esetben hogyan kell számláznunk partnerünk felé? Az ügyletre a fordított áfa vonatkozik, vagy áfát is tartalmazó számlát kell felé kiállítanunk? Válaszukat előre is köszönjük!

Számla adattartalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a számlán kötelező-e feltüntetni, hogy "A számla megfelel a 23/2014 (VI.30) NGM rendeletnek"?

Közbeszerzési eljárás során alkalmazandó teljesítési időpont meghatározása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk ajánlattevőként közbeszerzési pályázatot nyert javítási tevékenységre. A munka elvégzése során alvállalkozókat fogunk bevonni. Cégünk az alvállalkozóktól a szolgáltatásokat sokkal korábban veszi igénybe, mint azt továbbszámlázzuk az ajánlatkérő részére. Például az alvállalkozó az azbesztmentesítést a javítási munkákat megelőzően szeptember 26-a napjával végzi el. Az eddigi gyakorlat alapján az alvállalkozónak erre a napra adtuk ki a teljesítési igazolást. Ezt követően a javítási munkálatok legalább 40 napot (bizonyos esetekben akár 150 napot is) vesznek igénybe, vagyis november 5-én adjuk át a javított termékeket az ajánlatkérő részére. Részünktől ekkor történik meg a teljesítés és a számlázás. Az új Kbt. 135. § (3) c. szerint az alvállalkozó is ebben az időpontban állíthatja ki a számláját. Ez viszont ellentétes az áfatörvény 15 napon belüli számlázási előírásaival. Kérdésünk a fentiekben leírtakkal kapcsolatban 1. Mi legyen az alvállalkozó számlájának teljesítési időpontja? 2. Mivel a Kbt. előírása alapján nem egyértelmű, az alvállalkozó kinek állítja ki a számlát? Az ajánlatkérőnek vagy az ajánlattevőnek? Üdvözlettel: Gál Szabolcs

Áfás kérdés Kérdés

Egy társasházban egy kft. vásárolt egy lakást és egy üzlethelyiséget, ezeket fel kellett újíitani, többek között a tetőt is. Kérdésem: ha a tető felújítási költségét a kft. fizette és a társasház ennek költségét kifizette, én úgy gondolom, ezt az összeget feléjük ki kell számlázni áfásan, mert a kft. áfaalany. Köszönettel

Bizományosi értékesítés két közösségi tagállami ügyfél között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét abban, hogy milyen módon és mikor kell számlázni, mikor és milyen adót kell fizetni, milyen adószámokkal kell rendelkeznie egy magyar kereskedelmi cégnek, ha romániai ügyfelével bizományosi szerződést kötne. A szerződés értelmében a készleteket folyamatosan töltenék fel – minden esetben Magyarországról fuvarozva a vevő telephelyére –, és havonta elszámolnak a fogyással, melyet ekkor fizetne a vevő. Készletet csak akkor hoznának vissza Magyarországra, ha az eladó ezt kifejezetten kéri készlethiány, vagy alacsony forgási sebesség miatt. Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tao szerinti értékcsökkenés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Korrekciós számla bevallási időszaka

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

9 személyes kisbusz, gázolaj áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink