2594 találat a(z) számla cimkére
Számla és pénztárgépes nyugta 2017. 07. 01-jétől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk működése során üzletében a készpénzes vásárlások összegét a pénztárgépben is rögzíti. A könyvelés a napi pénztárzárások alapján történik. A NAV 2014. 04 .09-ei tájékoztatója alapján ez a gyakorlat nem kifogásolható, mivel költségvetési kockázatot nem hordoz magában. Tegyük fel, hogy idén 2017. 07. 01-jétől előfordul olyan eset (bár eddig nem volt ilyen), hogy 100 000 Ft áfatartalmat meghaladó összeg kerül a pénztárgépben rögzítésre és erről számla is kiállításra kerül. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Okoz-e bármilyen gondot, hogy a pénztárgépből és a számlázóprogramból is érkezik adat a hivatal felé ugyanarra a bizonylatra tekintettel? Ha gépi számlát állítunk ki, akkor a jelenlegi tervezet szerint a számlázóprogram fog adatot szolgáltatni az adóhivatal felé és az áfabevallásban összesítő jelentésként nem jelenik meg. Ha kézi a számla, akkor az áfabevallás mellékletében "kézzel" rögzítjük az adatokat. Kell-e változtatni a kialakult gyakorlaton olyan módon, hogy az értékhatárt elérő készpénzes vásárlásokat csak számlával bizonylatoljuk? A könyvelést ehhez igazítanánk, külön rögzítenénk a készpénzes számlákat és külön a zárásokat. Köszönöm.
Üzemanyagszámla – rendszám feltüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy az üzemanyagszámlákon kötelező-e feltüntetni a gépkocsi rendszámát? Ha esetleg nincs feltüntetve, akkor tao szerint nem elszámolható költség? Illetve az áfát akkor levonásba sem szabad helyezni? Az üzemanyagszámlák dízel üzemanyagszámlák és tehergépjárművekhez használják. Válaszát előre is köszönöm.
Pénztárgép házhoz járó masszőrnél Kérdés
Kérdésem arra vonatkozik, hogy annak a masszőrnek, aki üzletben is dolgozik és házhoz is jár, kötelező-e mobil pénztárgépet használnia, vagy megfelel a jogszabályi előírásoknak, ha az üzletben pénztárgépet használ, háznál pedig kézi nyugtát ad? Úgy gondolom, a szolgáltatás igénybe vevője nem kötelezhető arra, hogy egy pénztárgép áramellátását biztosítsa. Kérdésem másik fele arra vonatkozik, hogy mi lesz a helyzet akkor, ha a masszőr úgy nyilatkozik: pénztárgépes nyugta helyett kizárólag számlát ad. Ha a számlát számítógépes programmal állítja ki, akkor háznál erre nem lesz lehetősége. Adhat ott kézi nyugtát?
Pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy bisztróba bemegy a vendég és számlát kér. Fizetési módok: készpénzes – PTGSZLAH; bankkártyás – PTGSZLAH; átutalásos – nincs adatszolgáltatás. Mindhárom esetben nem kerül be a bevétel a pénztárgépbe! (Pénztárgépet használ a bisztró.) 2.Házhoz rendel ételt egy vendég. A futár kiszállítja és a nyugtatömböt viszi magával, a helyszínen kiállítja a kézi nyugtát, vagy már vitte magával ugyanazt. Nem kerül be a pénztárgépbe és nem is kell adatot szolgáltatni! Jól értelmezem a szabályozást? Köszönöm szépen a válaszát! Üdvözlettel: Hadusovzkyné
Kft.-tulajdonos munkát végez Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., melynek két tulajdonosa van fele-fele arányban. Az egyik tulajdonos se nem ügyvezető, se nem alkalmazott a cégben ("csak tag"), egy másik cégnél pedig heti 30 órás munkaviszonya van, mely során azonban a minimálbérnél többet keres. Kérdés: amennyiben ez a tag coaching keretében képzéseket tart, jogosult-e a kft. ezen képzésre számlát kiállítani (pl. tagi jogviszonyban, ha létezik ilyen) vagy szükség van-e bármilyen egyéb jogviszonyra és/vagy bejelentésre (munkaviszony, megbízási jogviszony, stb.) ehhez? Kell-e bármilyen járulékot fizetni ez után? Segítségét előre is köszönöm!
Útdíj továbbszámlázása Kérdés
Egy vállalkozó, aki szerződésben áll a cégemmel, rendszeresen fuvarozási feladatokat végez. Az útdíjat átszámlázza felénk, a megrendelő felé. Kérdésem, hogy a teljes útra oda-vissza kell-e leszámláznia az útdíjat vagy csak a rakott km-re? Mi az általános gyakorlat ? Hogyan kell a számlában feltüntetni az útdíjat ?
200 százalékos bírság: nem mindig sújthat vele az adóhatóság Cikk
Ha egy számla hibás, nem biztos, hogy hamisítani, bevételt eltitkolni szeretett volna az adózó, ezért automatikusan az adóhatóság sem szabhat ki rá 200 százalékos bírságot – bizonyítja egy Kúriát is megjárt eset.
Alanyi adómentességi határ - folyamatos teljesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni abban, hogy egy alanyi adómentes vállalkozó tárgyévi értékhatárába bele kell-e számítani azt az ellenértéket, melyet decemberre vonatkozó (folyamatos teljesítésű) ügylettel kapcsolatban számlázott ki? A számla kelte január, így a teljesítés dátuma is január az áfatörvény szerinti számla-kiállítási szabályok miatt. Ám azzal van a problémám, hogy az áfatörvény 188. § (1) bekezdés "megtérítendő" ellenértékről is beszél. A vállalkozó ténylegesen a szolgáltatását december hónapban teljesítette annak ellenére, hogy a számlázási szabályok miatt a teljesítés dátumát januárra kell írni. Tehát önmagában a végzett szolgáltatás decemberben történt, a szolgáltatás megtéríTENDŐ ellenértéke is még az adott évre vonatkozik, de a számlán szereplő teljesítési dátum január, ami alapján úgy is lehetne értelmezni a jogszabályt, hogy a következő évi értékhatárba számít bele. Kérem segítségét a kérdés tisztánlátása miatt. Hogyan (és miért) kell ez esetben értelmezni a jogszabályt? Mire lehet hivatkozni az adóhatóság előtt a döntéssel kapcsolatban? Köszönöm a választ!
Áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magyar adózó uniós tagországba fuvaroz 3,5 tonna alatti tehergépkocsival az uniós országba nem kap sem a gázolajról, sem az útdijról számlát, hogyan könyvelhetem el? Nyugták állnak rendelkezésre. Az útdíj áfáját levonhatom nyugta alapján és a 3,5 tonna alatti tehergépkocsi miatt? Elek áfát igényelhetek nyugta alapján? Köszönettel
Belföldi fordított adózás, számla helyesbítés adólevonási jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérem belföldi adóalanyok közötti fordított adózású, időszakos elszámolású ügylet számlahelyesbítésnél alkalmazandó helyes jogértelmezéshez. A fordított adózás tényében változás nem történt. A hiba nem érinti sem az adó alapját, sem az adó összegét. A számlán feltüntetett áfateljesítés időpontja helytelen, nem az áfatörvény 58. §-a szerinti időpont. A számla befogadója havi gyakoriságú áfabevalló, a fizetendő adót az áfatörvény 60. § szerint megállapította és bevallotta. A levonható adót ugyanabban az adó megállapítási időszakban levonásba helyezte. A számla helyesbítésre ezt követően kerül sor. A javítás úgy történne, hogy: A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózza a szolgáltató cég, és helyette új számlát állít ki (2017. januárban). B eset: számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2017. januárban) a szolgáltató cég. A fenti esetben, az adóbevallást követően kiállított, sztornózás után kiállított új számla esetében, és helyesbítő okirat esetében hogyan alakul a számla befogadójánál a fordított adózású számla esetében az adó levonási jog? Mely adó megállapítási időszakban helyezheti levonásba az adót a számla befogadója? Segítségét előre is köszönöm.
Áfa, ha a teljesítés helye Magyarország, de osztrák cég számláz Kérdés
Tisztelt Cím! Cégünk „testvércége” (melyben a központi tevékenységek vannak), megrendelte egy osztrák cégtől a törvényileg előírt energiaauditot a 2016-os évre. A szerződés a testvércég és az osztrák cég között jött létre, amelyben tételesen fel vannak sorolva azok a további kapcsolt cégek is, amelyekre vonatkozóan az energiaauditot el kell végezni. A szerződés egyik pontjában a felek rögzítik, hogy a megbízott alvállalkozót is alkalmazhat. A szolgáltatás megtörtént. Cégünk egy magyar cégtől kapott tanulmányt az energiaauditról. Az audit elvégzőjeként a magyar cég szerepel. Az auditban az említett szerződésre nincs hivatkozás. Értelmezésünk szerint, mivel a testvér cég és az osztrák cég közötti szerződésünkben a mi cégünk is említésre került, továbbá engedélyezett az alvállalkozó alkalmazása, így ezt az auditot, az osztrák cég teljesítésének fogjuk tekinteni. A számlát az osztrák cég állította ki. A számlán a következő szöveg szerepel (németül): „A számla osztrák áfát nem tartalmaz. A számlabefogadó tartozik az országában végrehajtott szolgáltatás áfáját megfizetni. Fordított áfa az osztrák áfatörvény 3/a Abs. 10. § alapján.” Kérdésünk: befogadhatjuk-e fordított áfával lekönyvelve a számlát? Vagy be kell fizetnünk ténylegesen a számlán szereplő összeg 27 százalékát? És ha igen, azt mikor igényelhetjük vissza? Válaszukat előre is köszönjük. Andrea
Taxiban online pénztárgép hiánya Kérdés
Kérdésem taxizással kapcsolatos. Ha egy taxiba – a szervizek túlterheltsége miatt – még nem tudták beszereltetni az online pénztárgépet, hogyan dolgozhat januártól? A taxiórás nyugtán felül még adjon külön írt, névre szóló számlát is minden egyes fuvarról? És azt majd jelenteni kell havonta, tételesen valamilyen nyomtatványon a NAV-nak? Köszönöm a választ.
Nekik is kötelező januártól az online kassza Cikk
Tíz új tevékenységi körben kötelező online pénztárgépet használni január 1-jétől.
Áfás őstermelő Kérdés
Egy őstermelő a következő évtől átjelentkezett áfakörbe. Eddig alanyi adómentes volt, illetve a kompenzációs felár megtérítésére tartott igényt. A változásbejelentő lapon az általános szabályok szerint megállapított áfa mellett jelölhető, hogy lemond különös jogállásáról, a kompenzációs rendszer helyett is általános szabályokat alkalmaz. A különös jogállású őstermelő az áfatörvény 199. § (1) b szerint e tevékenysége körében áfalevonásra nem jogosult. Jól értelmezem-e, ha a változás bejelentésénél nem jelöljük be, hogy lemondunk a különös jogállásunkról, az áfatörvény 197-204. §-ai irányadóak az olyan értékesítéseinkre, amelyeket olyan adóalanynak teljesítünk, aki belföldön nyilvántartásba vett adóalany, illetve nem mezőgazdasági adóalany és természetesen a többi tárgyi stb. feltételek is fennállnak? Ilyen minőségben felvásárlási jeggyel kell értékesítenünk, melyet a termék beszerzője állít ki kompenzációs áfa feltüntetésével. Minden más értékesítésünkkel kapcsolatban áfás számlát, nyugtát kell kiállítanunk. De mivel nem mondtunk le a különös jogállásunkról, ÁFALEVONÁSRA a 199. § alapján nem vagyunk jogosultak. E levonási tilalom a mezőgazdasági tevékenység egészére vonatkozik, vagy csak a kompenzációs felárral, felvásárlási jeggyel értékesített termékkel kapcsolatos beszerzéseinkre? Hiszen ez utóbbiak nem elkülöníthetők, ha viszont a tevékenység egészére fennáll a levonási tilalom, a számlás, nyugtás értékesítéseink után mindig fizetendő áfa keletkezik.
Mobilitási célú lakhatási támogtás a bérbeadó szempontjából Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődni szeretnék, hogy a 2017.01.01-jétől adómentes mobilitási célú lakhatási támogatás hogyan adózik a bérbeadó szempontjából, mi a támogatás menete a gyakorlatban? A törvény szerint a munkáltató csak bizonylat ellenében térítheti meg az alkalmazottjának a bérleti díjat. Ez azt jelenti, hogy a bérbeadó köteles számlát kiállítani a bérbevevő magánszemély részére és emiatt adószámot kiváltani? Ha kötelező a számla miatt adószámot kiváltania a bérbeadónak, akkor hogyan adózik a bérbeadó a lakásbérleti díj után? Köteles-e ehót fizetni éves 1 millió forint bevétel alatt? A gyakorlatban ez úgy működne, hogy kiállítja a bérbeadó a bérleti díjról a készpénzes számlát, amelyet a bérbevevő megfizet és benyújt a munkáltató felé. Majd ezt követően a munkáltató a számla alapján megtéríti a munkavállalónak a bérleti díjból az engedélyezett adómentes részt. Köszönöm válaszukat!