2594 találat a(z) számla cimkére
Még többet késnek a számlák kifizetésével a vállalkozások Cikk
Bár minimálisan tovább nőtt a határidőben kifizetett számlák aránya az első fél évben Magyarországon, az átlagos fizetési késedelem hossza is nőtt; az egyes ágazatok között jelentős eltérés volt, az átlagosnál lényegesen hosszabb fizetési késedelmet a gépjármű-kereskedelemben, illetve a bútorgyártó és a papíripari cégeknél tapasztaltak – közölte Bisnode Magyarország Kft. hétfőn az MTI-vel.
Kapott előleg könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi gazdasági esemény helyes könyveléséhez. A bt. szálláshely-szolgáltatással foglalkozik. A vendégek szobafoglalás céljából előre utalják a szállásdíj 20 százalékát. Ez előlegként könyvelendő, vagy egyéb rövidlejáratú kötelezettségként? Ha előleg, kell-e előlegszámlát kiállítani magánszemély esetében? Az utalt összeg fizetendő áfa tartalma az utalás napján válik esedékessé és bizonylata a banki kivonat, vagy minden esetben kell kiállítani előlegszámlát, és ez lesz a fizetendő áfa bizonylata? Segítségét előre is köszönöm!
Nyugta, számla – költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autómentéssel foglalkozó magyar kft. az EU más tagállamaiba is megy magyar ügyfeleit menteni. Ezen utak tankolási, útdíj- és parkolási költségeiről csak nyugtát hoz, számlát nem. Elszámolhatóak-e ezen költségek csak a nyugták alapján? Válaszát előre is köszönöm!
Katás és az alkalmi munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét az alábbi kérdés megválaszolásához. Katás egyéni vállalkozó táppénzre kerül, így a megbízójával az egy évre megkötött szerződésben foglaltaknak nem tud személyesen eleget tenni. Szerződő partnere nem emel kifogást, hogy a betegsége alatt helyettesítsék. Foglalkoztathat-e a betegsége alatt alkalmi munkavállalót, aki havi két alkalommal helyettesítené? A szerződésében foglaltaknak megfelelően, a teljesítésről kiállíthat-e számlát a táppénzes időszaka alatt? Köszönöm válaszát.
Repülőjegy – áfabevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi rendszerességgel szoktunk repülőjegyet venni, mert a társaságnak van Németországban is telephelye. Általában csak a visszaigazolások vagy a kártyás fizetések alapján lehet könyvelni, mert egyéb bizonylatot nem küldenek. Ezért eddig nem is szerepeltettem az 65-ös bevallásban. Most viszont a Lufthansa olyan visszaigazolást küldött, amelyen szerepel a cégünk adószáma is. Ez esetben be kell tennem az áfabevallásba vagy eddig is be kellett volna? Viszont, ha a 17-es soron szerepeltetem, akkor az A60-asban nem jelenik meg. Vagyis nem kell tételesen lejelenteni? Ehhez kérném segítségét, hogy mi a helyes megoldás. Válaszát előre is köszönöm.
Közösségen belüli áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hitelközvetítő magyar vállalkozás számláz ausztriai banknak hitelközvetítői jutalékot. Mi a helyes számlakiállítási dátum? A pénz utalással érkezik egy megadott napon a vállalkozó bankszámlaszámára. A számla dátuma lehetnek-e az utalás beérkezését követő nap mindegyik dátum? Az áfabevallásban melyik sorban kell feltüntetni ezt a bevételt? Kell-e A60-t kitölteni? Köszötettel.
Kötelező-e pénztárgéppel nyugtát adni Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállakozásunk pizzaszeletek árusításával foglalkozott, nyugtaadási kötelezettségünknek pénztárgéppel tettünk eleget. A forgalom csökkenése miatt, megszüntettük a pizzaszeletek árusítását, és a NAV felé bejelentettük, hogy a pénztárgépünket szüneteltetjük. Most lehetőségünk nyílt arra, hogy havi egyszeri alkalommal, nagyobb tételben pizzát értékesítsünk egyik vevőnknek. Mi megvennénk, majd változatlan formában, továbbértékesítenénk a pizzákat. Kérdésem: újra használatba kell-e vennünk a pénztárgépet, a havi egy tételt be kell-e ütnünk, vagy elég, ha csak számlát állítunk ki az értékesítésről? Kiskereskedelmi tevékenységnek minősül-e ez az értékesítés? Köszönöm válaszát.
Szolgáltatás adományba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan lehet megoldani szabályosan az alábbi gazdasági eseményt? Egyesület egy rendezvényt hoz létre. Támogatói nem pénzt adnak, hanem egy-egy fellépő tiszteletdíját fizetik ki, de nem az egyesületnek szeretnék, hanem közvetlenül a fellépőnek számla ellenében. A fellépő arra vállalkozik, hogy az egyesület által megrendezésre kerülő rendezvényen fellép. A fellépő a támogatónak fog számlázni. Ez így helyes? Vagy az egyesületnek kell szerződnie a fellépővel? Milyen "jogon" tartózkodik majd ott a rendezvényen a fellépő, amennyiben a támogatóval kell szerződnie, és nem az egyesülettel? Az egyesület miről állít ki a támogatónak igazolást? A fellépés értékéről? A támogató (ha egyéni vállalkozó, ha cég) rendelkezni fog egy fellépésről számlával, ami az igazolás alapján azért lett megrendelve, hogy azt rögtön adományként továbbadja? Ebben az esetben a vállalkozók azt (bármivel is foglalkoznak) leírhatják költségként? Köszönöm!
Alvállalkozói fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mérésadatgyűjtő szoftver rendszerünk üzemel egy szolgáltató cégnél. Ennél a cégnél végez a fővállalkozó – egy részterületre vonatkozó – építési engedélyköteles tevékenységet. A mi feladatunk a működő mérésadatgyűjtő rendszerünk paramétereinek a módosítása, oly módon, hogy a fővállalkozó által küldött adatokat is fogadni tudja a rendszer (program módosításról nincs szó). Véleményem szerint ebben az esetben az általunk kibocsájtott számlának tartalmaznia kell az áfát is, mivel a mi tevékenységünk nem építési engedélyköteles. Helyesen járunk-e el?
Peren kívüli egyezség miatti vételár-módosítás és áfavonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügylet megoldásában kérek segítséget a következő kérdések megválaszolásával: Alaphelyzet: Az A Kft. végelszámolás alatt lévő időszakában a végelszámoló eladja az A Kft. tulajdonát képező építési telket B cégnek, egyenes áfásan. A vételár megfizetésre került. Az A cég felszámolási eljárás alá került. A kijelölt felszámoló bíróság előtt megtámadta az ingatlan adásvételi szerződést, majd peren kívül megegyezett B céggel, hogy az adásvételi szerződést módosítják, a vételár különbözet rendezésre kerül. a) Az adásvételi szerződés módosításának mi a teljesítési időpontja? - eredeti számla teljesítési időpontja? - megállapodás dátuma? b) A vételár módosításáról a számlát egyenes áfásan kell kiállítani, vagy fordítottan? Az eredeti vételárról készült számla áfavonzata marad egyenes áfás, vagy fordított áfásra kell lemódosítani? c) Várható-e, hogy a szerződés-módosítás miatt a NAV a kiszabott visszterhes vagyonátruházási illetéket módosítani fogja B cégnél? Válaszát előre is köszönöm. Szekeres Zsolt
Bevétel áfás katás vállalkozónál Kérdés
Kérdésem, hogy negyedéves áfás katás egyéni vállalkozónál mit kell bevallani, a teljesités időpontjában vagy a kifizetés időpontában a kiállitott számlát?
Javítási költség kiszámlázása EU-ba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországba értékesítünk termékeket. Egy szállítás során a kamion balesetet szenvedett, a sérült termékek visszaszállításra kerültek javításra. Újbóli kiszállásuknál a német fél kérésére a javítási költséget külön számlán kérik, hogy a biztosító felé érvényesíteni tudják azt. A javítási költség kiszámlázásának áfatörvény szerinti megítésében szeretnénk segítséget kérni - áfa bevallás melyik sorában kell szerepeltetni, illetve keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk?
Pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szerelvények értékesítésével foglalkozó nagykereskedelmi cég átlag 10-15 esetben magánszemélynek is értékesít, készpénzes fizetéssel. A cég számlát és pénztár-bizonylatot is ad a magánszemélyeknek. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a cégnek kötelező-e pénztárgépet beüzemelni, vagy ha a magánszemély megadja a számlához az adatait, akkor nincsen rá szükség? Válaszukat előre is köszönöm Ballai Erika
Adásvétel magánszemély és cég között Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély könyveket ad el rendszeresen egy cégnek, erről számlát állít ki. Mit kell tőle vonnia a kifizetőnek, és hogyan kell bevallani? Válaszát köszönöm.
Proforma számla kiállítása üzleti partner megnevezése nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több leendő partnernek küldenénk ki díjbekérőt szolgáltatás megrendeléséről. Mivel még nem tudjuk, hogy x.y. kft. a partnerünk lesz-e vagy sem, és nagy mennyiségű díjbekérőről van szó, úgy gondoltuk, hogy a partnert nem nevesítenénk a díjbekérőn. Van-e törvényi akadálya ennek a módszernek? Válaszát előre is köszönöm!