2594 találat a(z) számla cimkére

Online kassza: hogyan adjunk számlamásolatot? Cikk

Mit tegyen a kereskedő, ha a vevők, akik egyszerűsített számlát kérnek az online kasszás vásárláskor, később ugyanezen vásárlásról számlamásolatot kérnek? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Tehergépkocsi kilométerköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tehergépkocsit vásárolt. Kérdésem, hogy az üzemanyagot (gázolaj) menetlevél és számla ellenében lehet elszámolni, vagy elég csak a számla, a menetlevél nem szükséges az elszámoláshoz?

Teljesítési hely szolgáltatásnyújtás esetén Kérdés

Egy Angliában bejegyzett társaságnak 4 magyar magánszemély tulajdonosa van. A tagok Magyarországon élnek életvitelszerűen. A tagok az angol cégben nem társas vállalkozóként, hanem saját, Magyarországon bejegyzett cégük és az angol cég közötti szerződés alapján működnek közre az angol cég tevékenységében. Társas vállalkozóként a Magyarországon bejegyzett cégükben fizetik a járulékokat. Kérdés: a magyarországi cég számláját EU-ba nyújtott szolgáltatásról kell-e kiállítani az áfatörvény 37. §-a, a megrendelő angol bejegyzése/székhelye alapján, vagy a döntéshozók magyarországi tartózkodására, az irányításra vonatkozó döntések meghozatalának helyszínére tekintettel áfát is kell felszámítani az áfatörvény 259. § 19. pont alapján? Még mindig EU-s cégként kell-e kezelni az angliai céget a Brexit ellenére? Segítségüket köszönöm.

Kutatási célú termesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kutatással foglalkozó cég, mely különböző megbízásokat kap például a kukorica toxikus gombákkal szembeni ellenálló képességének vizsgálatára. Ehhez a vizsgálatot megrendelő rendelkezésre bocsájtja a vizsgálandó kukorica vetőmagot. Ez szintén együttműködési megállapodás keretében egy parcellában elvetésre kerül, természetesen vetőmagfajtánként külön-külön táblákba (közlekedő utak biztosítása mellett). A termesztés során a kutatással megbízott cég különböző méréseket végez minták alapján. A kísérlet végeként pedig betakarításra kerül a termés. A kísérlethez kapcsolódó elszámolásokban szeretnék segítséget kérni, így. - a kísérlethez átadott vetőmag értékét ki kell-e számlázni megrendelő részéről a megbízott felé? - a termőfelületet biztosító őstermelőnek a vetőmag átadásra kerül és ő a különböző agrotechnikai műveleteket el is végzi a megbízási szerződésben vállaltak szerint. Ő itt nem számláz semmit sem, de a termés a végzett munka fejében nála marad. Szerintem itt is kellene valami számlázásnak történnie, de hogyan, kinek és mit kellene számláznia? A területet biztosító őstermelő alanyi adómentes, nyugdíjas őstermelő. Várom válaszukat köszönettel: Törökné

Teljesítési időpont a számlán Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk egy féléves karbantartási díjról számlát állított ki, az elszámolási időszak 2017.10.01-2018.03.31. A számla kelte 2017.11.13., a teljesítési időpont 2018.06.30. és a fizetési határidő is 2018.06.30. Szóltunk, hogy ezt így nem tudjuk elfogadni, mivel a teljesítési időpont ebben az esetben a számla keltével egyezik meg. Javították a következők szerint: kiállítottak egy sztornó számlát, és kiállítottak egy számlát, melyen a számla kelte 2017.12.07., a teljesítés időpontja is 2017.12.07, a fizetési határidő pedig 2018.02.04. Kérdésem: mi a helyes teljesítési időpont a módosított számlán a 2017.12.07. vagy ha eredetileg jól állítják ki a számlát a 2017.11.13.? Köszönettel: Filip Emese

Receptről számla a cégnek Kérdés

Orvosi vállalkozások cégnévre szóló számlákat adnak könyvelésre gyógyszertárban kiváltott gyógyszerekről. Orvosi recept csak magánszemélynek, taj számra írható fel. Ez az egyik aggályom. A másik a cégnévre szóló gyógyszertári számla a fizetendő összegen kívül tartalmazza a támogatás összegét. Kérdés: könyvelhető a számla, illetve könyvelni kell a kapott támogatást? Köszönettel: Varga Éva

Katás – sofőrszolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó alanyi mentes, nincs uniós adószáma, több számlát is hozott sofőrszolgálat címmel (kamionvezetés), amelyek magyar szabályok szerint vannak kiállítva, viszont a partner szlovák vállalkozás, szlovák címmel és uniós adószámmal. A vállalkozó azt állítja, hogy van magyarországi telephelyük, de ebből a számlából ez nem derül ki. Mi ilyenkor a teendő? Úgy gondolom, ez közösségi szolgáltatás, akkor viszont nem helyesek a számlák, és uniós szám kellene, valamint be is kellett volna vallani. Ha esetleg van magyar telephely, az igazolható külön dokumentumom? Mi a helyes eljárás mind a két esetben? Ha most, utólag igényel uniós adószámot, akkor ezekkel a számlákkal mi a teendő? Köszönettel.

Ingatlanértékesítési számla javítása Kérdés

Egyik ügyfelünk ingatlanértékesítésére áfakötelezettséget választott. Július hónapban értékesített egy két évnél régebbi ingatlant, de a számlát fordított adózás helyett egyenes adóval állította ki. A vevő adóalany, kifizette a számlát, levonásba helyezte az áfát, az eladó bevallotta és befizette az áfát. Ki kell-e javítani a számlát, illetve kell-e önellenőrzést benyújtani?

Közösségi ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni: Adott egy általános szabályok szerint adózó egyéni vállalkozó áfaalany. Szlovákiából szerez be gépcsomagot. Közösségi adóalanytól szerzi be a közösségi szabályoknak megfelelően, mindkét adóalany rendelkezik közösségi adószámmal. Beszerzési számlák átutalással kerülnek kiegyenlítésre, majd egy-két héten belül szállítják haza a gépcsomagot (használt traktor, pótkocsi stb...). A termék kiegyenlítését követően a magyar adóalany elkezdi hirdetni a beszerzett árut, annak ellenére, hogy az áruk folyamatosan kerülnek hazaszállításra. Előfordulhat, hogy a még Szlovákiában lévő árut szlovák közösségi adószámmal rendelkező adóalany megvásárolná. A termék már a magyar adóalany tulajdonában van, de még Szlovákiában az eladó telephelyén. Ez esetben a magyar adóalany eladhatja-e áfa felszámítás nélkül, közösségi adószám tulajdonában a szintén közösségi adószámmal rendelkező szlovák adóalanynak? Az áru mozgása ez esetben a közösség területén Szlovákiában történik. A magyar adóalany hogyan jár el kellő gondossággal, az ügyletnek milyen mellékletei kellene hogy legyenek (CMR bizonylat nem lenne, mert a szlovák vevő szállítja el Szlovákiából a magyar tulajdonú árut, illetve ez esetben ugye ekáer kötelezettség sincs ). A magyar adóalany részéről mikor továbbadja a szlováknak, kell-e valamit a számlára pluszban ráírni, és áfa nélkül lehet-e ez esetben számlázni a közösségi ügyletnek megfelelően. Köszönettel:

Szállodai szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szálloda többféle csomagot alakított ki. A. (szállás + reggeli), B. (szállás fél- vagy teljes panzió) és C. (szállás + félpanzió + fürdőbérlet). A vevők a csomagok közül tudnak választani. Milyen áfakulccsal történik a helyes számlázás 2017-ben és 2018-ban?

Ingatlanértékesítés, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. külterületi ingatlan (major: földterület, rajta egy gépraktár) értékesítése esetén alkalmazhatja-e az áfatörvény 86. § (j) bekezdés alapján az adómentes számlázást? 16 évvel ezelőtt a vásárláskor az épület áfás volt, melyet visszaigényeltünk. Hogyan kell ezt kezelni az áfatörvény alapján?

Időszaki elszámolás több számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk időszaki elszámolásban állapodott meg fuvarozási munkákra partnerével. A partner azt kéri, hogy az ő nevére, de több számlát állítsunk ki, annak függvényében, hogy melyik telephelyét érintette a szállítás. A kérdésem az lenne, hogy időszaki elszámolás esetén kiállítható-e több számla is ugyanarra az időszakra, tekintve, hogy a partner adminisztrációs okokból ezt kéri tőlünk? (Egyébként ennek eredményeként 1-1 fuvarügylet lesz a 2 számlán.) Más cégeknél is tapasztaltuk már, hogy a megrendelő időszaki elszámolás esetén kéri, hogy bontsuk meg a számlát, hol telephelyenként, hol költséghelyenként. Köszönöm

Bizományos által kiállított számla megrendelő nevében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány kulturális rendezvényt szervezett, a jegyek értékesítését pedig szerződés alapján bizományos végezte. A szerződésben az szerepel, hogy a vásárló kérésére a bizományos az értékesített jegyekről a hatályos jogszabályoknak megfelelően köteles számlát kiállítani, mely a megbízó adatait tartalmazza. Az alapítvány alanyi adómentes, a bizományos viszont áfakörös. A jegyeken szerepel az áfa mértéke. A bizományos azokban az esetekben, amikor a vevő számlát kért, kiállította a számlát az alapítvány mint számlakibocsátó adataival, viszont a jegy értékét megbontotta nettó, áfa, bruttó értékekre, vagyis a számla áfát tartalmaz, annak ellenére, hogy az alapítvány alanyi adómentes. Kérdésem, hogy helyesen állította-e ki áfásan a számlát a bizományos, vagy áfamentesen kellett volna, függetlenül attól, hogy a jegyeken szerepel az áfa mértéke? Ha helyes így a számla, akkor kell-e áfabevallást beadni, és az alapítványnak az áfát megfizetni? Ha igen, akkor milyen határidővel? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Bodnár Ildikó

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném a segítségét. Adott egy kft., amely üzleti kapcsolatban áll az egyik lakáskasszával. A kft. dolgozója végzi a pénzügyi tevékenységet. Ehhez a tevékenységhez a kft. a lakáskasszától személygépkocsit bérel, havi bérleti díj ellenében. A bérleti szerződés tartalmazza, hogy a gépjármű javítási költségeket a lakáskassza viseli, továbbá megfizeti a cégautóadót is. A kft. az üzemanyag vásárlásáról saját nevére kér számlát. Ahhoz, hogy az üzemanyagot el tudja számolni a kft., elegendő-e az üzemanyagszámla, illetve kell-e és milyen nyilvántartást kell vezetni a gépkocsi használójának? Terheli-e cégautóadó-fizetési kötelezettség a kft.-t abban az esetben, ha kizárja a magáncélú használatot, illetve ha nem? Válaszát előre is köszönöm!

Szaktanácsadás számlázása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mg.i,erdőgazdálkodási és élelmiszer-feldolgozáshoz kapcs. egyéni és csoportos szaktanácsadás(Felhívás kódszáma:VP1-2.1.1-2.1.2-17)c. pályázat kapcsán: A szaktan. szolgáltatásban részt vevő közvetett kedvezményezett köteles a 10%-os hozzájárulási költséget számla ellenében megfizetni. Egyéni szaktan. esetében 90%-os, csoportos szaktan. 100%-os állami tám.-t biztosít a kedvezményezettnek. Felhívás 4.2.2.3.2. pontja értelmében (plusz pontért) az önerő 5-15%-kal növelhető. Vállalnánk a +15% önerőt, így egyéni szaktan. esetében 75%-os, a csoportos esetében 85%-os támogatást fogunk igényelni. Kérdésünk: számlázás során az ügyfél a nettó összeg 10%-át, illetve 0%-át fizeti a számlából a fennmaradó nettó összeg 15%-a számlakibocsátó elengedett követelése, a 75%-a illetve a 85%-a az állami támogatás, amit később a számlakibocsátó kap meg. A számlázás folyamán milyen egyéb szövegben kell utalni arra, hogy a vevő miért nem fizeti a teljes összeget? Le kell-e számlázni a teljes összeget? A teljesítési igazoláshoz szükséges-e csatolni bármilyen dokumentumot, ami igazolja, hogy a nettó összeg állami támogatás része, illetve a számlakibocsátó elengedett követelése milyen formában, mértékben és ki által lesz kiegyenlítve? Ki fizeti a támogatási összegre eső áfa részét/a számlakibocsátó elengedett követelésére eső áfa részét? A vállalt plusz 15% önerőt (általunk elengedett követelés) hogyan tudjuk lekönyvelni? A vevő hogyan tudja lekönyvelni a pénzügyileg teljesítetlen számlarészt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink