457 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére

Rokkantsági ellátás melletti kereset járulékai és táppénzjogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm előzőleg e témával kapcsolatos gyors válaszukat a Felülvizsgálat nélküli rokkantsági ellátás megállapítása című kérdésemre. Az előző kérdésemben szereplő férfi dolgozó 2016. 03. 01-től betegállományba került. (Emlékeztetőül írom, hogy ugyanezen dátumtól minősítették át a rehabilitációs ellátását felülvizsgálat nélkül rokkantsági ellátássá.) A rokkantsági ellátás mellett ugyanazt a munkát végzi, mind eddig. Kérdéseim a következők: 1. Rokkantsági ellátása melletti keresetéből nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási járulékokat és munkaerő-piaci járulékot is le kell vonni? 2. Táppénz jár részére? Nagyon köszönöm a segítségüket. Tisztelettel: F. Erzsébet

Rokkantnyugdíj, öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családunk hölgytagja 1949-ben született. A megállapított szolgálati ideje 25 év 123 nap, amelyet követően 67 százalékos rokkantsági ellátást kapott. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követően változatlan összeggel, de már öregségi nyugdíjként kapja – az igen alacsony – ellátást. A rokkantsági nyugdíj ideje alatt bejelentett munkaviszonnyal rendelkezett. A NYUFI ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást kapta, hogy nem érdemes újraszámoltatnia a nyugdíját, mivel a rokkantsági nyugdíjra is épp azt a százalékos emelést kapta, mintha öregségi nyugdíjra kapta volna. Szerintem azonban nem mindegy, hogy egy százalékos emelés alapja 67 vagy 100 százalék. Kérdésem: az Ön véleménye szerint érdemes-e az öregségi nyugdíj összegét újraszámoltatni, és mi ennek az ügyintézési menete? Válaszát előre is megköszönve, üdvözlettel: Vass Pálma

Rokkantsági ellátás katás egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Katás egyéni vállalkozó rokkantsági ellátást kap. A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal szakértői bizottságának komplex minősítése alapján egészségi állapotának mértéke 46 százalékos. Állapota alapján a C2 minősítési csoportba tartozik A kérdésem az lenne, hogy ez az egyéni vállalkozó katás vállalkozóként főállású katás egyéni vállalkozónak, vagy mellékállású katás egyéni vállalkozónak minősül? A rokkantsági ellátásra kereseti korlát vonatkozik. Egy katás egyéni vállalkozónál a kereseti korlátba mi számít bele, a kiszámlázott árbevétel, vagy főállású katás egyéni vállalkozó esetén a 81 300 forintos járulékalap, mellékállású katás egyéni vállalkozónál, mivel nincs járulékfizetési alap, így nincs kereseti korlát?

Felülvizsgálat nélküli rokkantsági ellátás megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férfi dolgozónk (született: 1964. 12. 04.) rokkantsági nyugdíját 2012. 01. 01-jétől átminősítették rehabilitációs ellátássá. Azóta is ezt a fajta ellátást kapta, most január 1-jétől 61 980 forint összegben. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 2016. 02. 02-ei levelében értesítette, hogy ............ügyszámú határozattal megállapított rokkantsági ellátását 2016. 03. 01-jétől 66 475 forint összegben folyósítják. Nem értem, mi alapján minősítették át, mert a dolgozó nem volt felülvizsgálaton. Nekem, mint munkáltatónak mit kell figyelnem a foglalkoztatásánál? A régi szabályok szerint kell figyelnem a keresetét, vagy pedig úgy mintha felülvizsgálták volna? Nagyon várom válaszukat, mert nem értem az egészet. Köszönettel F. Erzsébet

Öregségi nyugdíj vagy rokkantsági ellátás: melyik előnyösebb? Cikk

Rokkantsági ellátásban részesülő személy a nyugdíjkorhatár betöltésekor választhat, hogy továbbra is ezt a járandóságát kéri, vagy inkább öregségi nyugdíjat. Milyen következményekkel jár a választás? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Rokkantsági, rehabilitációs ellátottak: ismét módosul a törvény Cikk

Április elsejétől ismét változhat a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló törvény. Változna a keresőtevékenység fogalma. Az egyéni és társas vállalkozói jogviszony esetén a biztosítás időszaka minősülne csak keresőtevékenységnek. Az ellátások százalékos mértékén nem változtatna a jogszabálytervezet, viszont a jövőben nem a minimálbérhez (pontosabban jelenleg a 2012-es minimálbérhez), hanem úgynevezett alapösszeghez kötődnének mind a rehabilitációs ellátás, mind pedig a rokkantsági ellátás minimum és maximum összegei.

Rehabilitációs és rokkantsági ellátás biztositási jogviszonyt keletkeztet? Kérdés

Társaságunk tagjai között átforduló (2112-es), még nem felülvizsgált rehabilitációs ellátásban részesülő, valamint már felülvizsgált, rokkantsági ellátásban részesülő személyek vannak, egyikük sem ügyvezető. A társaságban személyesen közreműködnek változó óraszámban, de egyik esetben sem haladják meg a havi (nem heti!) 40 órát. A társaság eredményéből a rájuk jutó osztalékban részesednek. Kérem erősitsék meg, hogy sem a rehabilitációs, sem a rokkantsági ellátás nem keletkeztet biztositotti jogviszonyt, ezért – eltérő megállapodás, illetve munka-vagy megbizási szerződés hiányában – társas vállalkozóvá válnának, az arra vonatkozó járulékfizetési kötelezettséggel. Amennyiben fenti állitás igaz, erősitsék meg, hogy helyesen járunk el, amikor velük megbízási szerződést kötünk, konkrét havi óraszámra, s a dijat a garantált órabér alapján állapitjuk meg, velük egyetértve, felsőfokú végzettséget igénylő tevékenységükre. Kérem erősitsék meg, hogy az igy kifizetett személyes közreműködési dij/megbizási dij nincs összefüggésben az osztalékkal. (Azaz a megállapitott óradíjnak a kiszámlázotthoz nincs köze.)

Megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozó szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen igazolásra van szükség ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozó szociális hozzájárulási adó kedvezményt érvényesíthessen maga után? A vállalkozó 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjas volt. Munkaképességét 90 százalékban elvesztette. 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásként kapja az ellátását. Neki nem kell saját magára rehabilitációs kártyát igényelnie? Köszönettel várom válaszát.

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó Kérdés

Azzal a tiszteletteljes kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy rokkantsági ellátásban részesülő lehet-e 2016-ban kataalany egyéni vállalkozó, és ha igen, akkor fő, vagy másodállású lesz-e? Ilynekor van-e jövedelemkorlát, hogy ne veszítse el a rokkantsági ellátást? Válaszukat előre is köszönöm.

Nyert, de veszített is a rokkantsági ellátott Cikk

A Kúria tett pontot annak rokkantsági ellátási pernek a végére, amely még 2009-ben kezdődött.

Rokkantsági ellátás plusz jövedelem összeszámítása Kérdés

Rokkantsági ellátás után is kell fizetni nyugdíjjárulékot. Mellette megkereshetem a minimálbér 150 százalékát az ismert korláttal, DE mi számít bele a korlát összegébe – ugye havonta értendően? – maga az ellátás összege plusz a jövedelem? És az bruttó értendő? Mivel az ellátás nettónak számít a nyugdíjjárulék tekintetében. Vagy csak maga a rokkantsági ellátás mellett megkeresett bruttó jövedelem számít bele az összeghatárba?

Rokkantási ellátásból nyugdíjba Kérdés

2009. december 15-ével lettem rokkantnyugdíjas. 2016. október 12-én betöltöm a 63. életévemet, kérhetem-e új kiszámítását a nyugdíjamnak? 36 év munkaviszonyom van egyéni vállalkozóival együtt. Most már nem vagyok aktív. Köszönettel várom válaszukat.

Rokkantsági ellátás melletti kereset 2016-ban Kérdés

2016. 01. 21-ei cikkben a" három hónapon keresztül nem haladhatja meg a 225 000 forintot" hogyan kell értelmezni, miből számolták, vagy csak elírás?

A nyugdíjtól a gyet-ig – így nem kerül veszélybe Cikk

Jó tudni, hogy milyen korlátokat kell figyelembe venni, mennyi jövedelmet engedhet meg magának úgy, hogy el ne vesszen a nyugdíj, a rokkantsági ellátás, a rehabilitációs ellátás, a csed, a gyed és a gyet.

Biztosítási jogviszony rokkantsági ellátás igénybevétele esetén Kérdés

Jelenleg főállású őstermelő 2016. március 1. napjával rokkantási ellátásra vált jogosulttá. Kérdésem az, hogy a jelenleg fennálló biztositási jogviszonyát meg kell-e szüntetni a rokkantsági ellátás igénybevételéhez, továbbá, ha igen, a rokkantsági ellátás folyósítása mellett lehet-e őstermelői igazolványa? Magyarul, ha meg kell szüntetnie a biztosítási jogviszonyát, utána kiválthatja-e az őstermelői igazolványt, természetesen járulékfizetési kötelezettség mellett? Jelenleg az őstermelő 49 éves.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink