245 találat a(z) osztalékelőleg cimkére

Elhunyt osztalékelőlege Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Egy kft. tulajdonosai 50-50 %-ban anya és lánya. 2015-ben osztalékelőleget vettek fel, és ennek szja-vonzatát az akkori 16 % kulccsal a cég levonta, bevallotta, megfizette. Az édesanya e héten váratlanul elhunyt. A cég számviteli politikájában február utolsó napjáig tudomására jutott információkat könyveli az előző év kapcsán. A mérleg az előlegnél magasabb osztalékfizetésre ad lehetőséget. Az eredeti szándék szerint a mérleget elfogadó taggyűlésen döntöttek volna az előleggel egyező összegű osztalékról, és ezt követően került volna megállapításra az ehokötelezettség. Kérdések: Mi történik az előleggel a cég szempontjából, és mi az elhunyt magánszemély szempontjából? Hogyan rendezhető az előleg és az osztalék szja-kulcs változásból eredő 1 %-os különbözete és az eho? Mit kell tenni abban az esetben, ha a mérleg-közzétételi kötelezettségig lezárul a hagyatéki eljárás, és mit, ha nem? Kérem, segítsenek e váratlan helyzet megoldásában!

Osztalék Kérdés

Kft.-nek kettő tulajdonosa van. 2015-ben osztalékelőleget vettek fel, majd 2016. 01. hóban az egyik tulajdonos helyett egy bt. lett a tulajdonos. Most fog elkészülni a 2015-ös mérleg, és még van felvehető osztalék a tavalyi évre. Mi a helyzet ilyenkor? Ki kapja az osztalékot, a régi vagy az új tulajdonos? És, ha az új tulajdonos kapja, mi legyen az előleggel?

Osztalékelőleg 2. Kérdés

Tisztelt Surányiné! Osztalékelőleg címmel feltett kérdésemre adott válaszát nagyon köszönöm. Egy kis kiegészítést szeretnék kérni. A NAV telefonos tájékoztatása szerint az osztalékelőleg után befizetett adót majd a 1653-as bevallásban lehet visszakérni. Valóban nincs lehetőség korábban visszautaltatni? Köszönettel: Vágner Emília

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztalékkal, osztalékelőleggel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Kft. 2015-ben osztalékelőleget fizetett. A 16 százalék szja-t levonta, befizette, a 08-asban bevallotta. Úgy alakult, hogy a jóváhagyott osztalék kevesebb lesz, mint a kifizetett osztalékelőleg. 1. Hogyan kell a bevallott, befizetett adót rendezni? A 1508-as bevallás önellenőrzésével? 2. Az osztalék és az osztalékelőleg különbözete kölcsönnek fog minősülni, aminek a kamata a magánszemély jövedelmének minősül. Lehetőség van-e arra, hogy a kiszámított kamatot a magánszemély megtérítse, hogy ne kelljen befizetni a kamatkedvezmény utáni szja-t és ehót? Köszönöm! Vágner Emília

Osztalékelőleg, ehokötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. osztalékelőleget fizetett 2015. decemberben. Az előleg kifizetésénél az ehokötelezettséget nem lehet levonni. Kérdés, hogy mikor kell az ehót megfizetni és hogyan (a kifizető, vagy a magánszemély önállóan bevallja és befizeti)? A tulajdonosok nem a cégben dolgoznak. Kötelező a következő évben bevallani, befizetni? Köszönettel: Ildikó

Osztalékelőleg eho Kérdés

2015 decemberében (kkt.) osztalékelőleget fizetett ki két tagjának. A végleges osztalék összegét a 2015. évi mérleg elfogadása után ki akarja fizetni. Az előleg után nem vont 14 százalék ehót, értelemszerűen. Az előleg után fizetendő eho megfizetése (tag által), a kifizetés időpontját követő 12-éig vagy a 2016. évi 1653 bevallásban esedékes, illetve igényelhető vissza, ha a 2016. évben meghaladja a járulékfizetés a 450 ezer forintot? Az kifizetés hónapjának 08-as bevallásában tudomásom szerint csak a különbözet szja- és ehoösszege fog szerepelni. Válaszát előre is köszönöm.

2016. januári osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. a 2012. évi 19 millió forint, a 2013. évi 21 millió forint és a 2014. évi 4 miilió forint adózott eredményét eredménytartalékba helyezte, a taggyűlés osztalékfizetésről nem határozott ezekre az évekre. Lekötött tartalék és értékelési tartalék nincs a könyvekben kimutatva, a jegyzett tőkéje 3 millió forint, a saját tőke 60 millió ftorin. A 2015. évi eredmény várhatóan 3 millió forint veszteség lesz, a végleges beszámoló-készítés időpontja 2016. 04. 30., a számviteli politika alapján. A kft. két tulajdonosa 2016. január hóban 10-10 millió forint osztalékelőleget akar felvenni, ehhez a meglévő szabad eredménytartalékot kívánják felhasználni, és erre a pénzügyi fedezet is rendelkezésre áll a kft. bankszámláján. Kérdéseink: 1. Lehet-e 2016. január hóban 20 millió forint osztalékelőleget kifizetni a tulajdonosoknak, figyelemmel arra, hogy a 2015. évi eredmény 3 millió forint veszteség lesz, és a végleges mérleg 2016. 04. 30-ával készül el? 2. A 2016. 04. 30-ai időponttal elkészülő beszámolóban a véglegesített osztalékot 2015. évre vagy 2016. évre kell a könyvelésben szerepeltetni? 3. A 2016. 01.hóban kifizetésre kerülő osztalékelőleget elég egy előzetes mérleggel alátámasztani, és ezen kívül van-e még valamilyen előírás? Válaszukat előre is köszönöm.

Osztalékelőleg átalakuláskor Kérdés

Kft. 2015-ben év elején fizetett osztalékelőleget, a kft. még ezévben átalakul egyszemélyes kft.-vé. Krdésem, hogy ilyenkor az osztalékot hogyan kell kezelni, a tag kiválásával az előleg végleges osztalékká válik?

Osztalékelőleg-osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi a helyes módja az osztalékelőleg/osztalék számfejtésének? Ha például 2014-ben osztalékelőleg-kifizetés történik, azt mint osztalékelőleget a kifizetés napjával le kell számfejteni. Az összegből 16 százalék szja kerül levonásra. Az ehót majd a személyi jövedelemadó bevallásánál kell megfizetni, amennyiben addig nem történik meg. Ezt az összeget 2015-ben már nem kell újra osztalékként számfejteni, függetlenül attól, hogy 2015-ben osztalékká válik, hisz már megtörtént a számfejtés és a bevallás? Az osztalék számfejtése (szintén a kifizetés napján) 14 % eho és 16 % szja levonással történik. Köszönettel.

Osztalékelőleg fizetése szlovák állampolgárnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szlovák állampolgár részére osztalékelőleg kifizetésénél hogyan kell eljárni? Amennyiben illetőségigazolással rendelkezik, a 1508-as bevalláson az A-lap 8. sorában a fizetendő adó (az osztalék bruttó összegének 5 százalékát, ha a haszonhúzó olyan társaság, amelyik az osztalékot fizető társaság tőkéjének legalább 25 százalékában közvetlen tulajdonosa) összegét feltüntetve kell beküldeni a 1508-as bevallást? Év végén kiadni részére egy igazolást, M30-ast, ami alapján a személyijövedelemadó-bevallását elkészíti Szlovákiában? Vagy igényelni részére adóazonosító jelet, és a 1508-as bevallás M-es lapján is szerepeltetni, mint osztalékelőleget? Ez az osztalékelőleg külföldi és belföldi állampolgárokra egyaránt vonatkozik? Köszönettel.

Osztalékelőleg ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég osztalékelőleget fizet. A kifizetéskor levonja az szja-t. A beszámoló elfogadásakor az osztalékelőleg "osztalékká válik". Mikor kell az osztalék után az ehót megfizetni és a cégnek vagy a magánszemélynek? Amennyiben a cégnek, akkor a magánszemélynek vissza kell adni az eho összegét, hogy a cég be tudja fizetni az adóhatóságnak? Hogyan kell az ehót a '08-as bevallásban szerepeltetni?

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy egyszemélyes kft. (100 százalékos tulajdonos egy kft.) 10 millió forint osztalékelőleget állapít meg idén augusztus 15-vel. (Mérleg stb.) Az osztalékelőleget kiutalja a tulajdonosnak. (Mivel a tulajdonos egy gazdasági társaság - nincs szja előleg levonás.) Októberben a 100 százalékos tulajdonos eladja a 100 százalék üzletrészét egy másik kft.-nek. 2016-ban mérlegkészítéskor a véglegesen jóváhagyott osztalék 10 millió forint, azonban már más a tulajdonos 2015.12.31-én. Mi a teendő? Mi a sorsa az osztalékelőlegnek? Válaszát előre is köszönöm: Tisztelettel: L.

Kilépő tag osztalékelőlegének adózása Kérdés

A kft. egyik tagja eladta üzletrészét a másik tagnak 2014 decemberében. Az üzletrészeladást megelőzően a társaság osztalékelőleget fizetett mindkét tag részére, amelyből az adóelőleget levonta. 2015-ben, a beszámoló jóváhagyásakor az osztalékot a tulajdonos jóváhagyta, az előleggel megegyező összegben. Az üzletrész eladásáról készült szerződés tartalmazott rendelkezéseket:„10. Jelen szerződés aláírásával Eladónak az Üzletrésszel kapcsolatos valamennyi joga és kötelezettsége a mai naptól kezdődően átszáll a Vevőre. 12. A Felek megállapodnak abban, hogy amennyiben a vonatkozó jogszabályok értelmében a Társaság által az Eladó részére a mai napig kifizetett osztalékelőleg visszafizetendővé válna, úgy a Társaság vállalja, hogy figyelemmel a Felek eredeti megállapodására, az Eladó részére olyan mértékű díjat fizet meg, amelynek mértéke megegyezik az Eladó által esetlegesen visszafizetendő osztalékelőleggel. Ezen kötelezettség és járulékainak teljesítéséért a Vevő jelen szerződés aláírásával készfizetői kezességet vállal. A Vevő vállalja, hogy, az általa az Eladó részére a mai napig osztalékelőleg vonatkozásában igényt nem támaszt, és annak visszaköveteléséről jelen szerződés aláírásával kifejezetten lemond.” A üzletrészt eladó tag adózhat-e az osztalékra vonatkozó szabályok szerint a kifizetett osztalék után, annak ellenére, hogy a beszámoló jóváhagyásakor nem volt tagja a kft.-nek? Átminősíthető-e, át kell-e minősíteni más jogcímű kifizetésre?

Új Ptk. osztalékelőleg-kifizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2014. 03. 24-én kelt alapító okiratában áttért az új Ptk. rendelkezéseire. A társaság a 2014. évi beszámolóját 2015. 02. 05-én készítette, és fogadta el. Ha 2015. évben osztalékelőleget fizetne, akkor 2015. június 30-áig felhasználhatja-e a 2014. évi beszámolóját? Az osztalékelőleg a döntéstől számított mennyi ideig fizethető ki – akár részletekben is – a likvidástól függően? Köszönjük szíves válaszát!

Osztalékelőleg és közbenső mérleg Kérdés

Tisztel Szakértő! Az osztalékelőleg kifizetésének feltételeit 6 hónapnál nem régebbi mérleggel kell alátámasztani. A kérdésem az, hogy az osztalékelőlegről szóló határozat dátumának vagy a tényleges kifizetés dátumának kell beleférni a 6 hónapba? Másként feltéve a kérdést: ha egyszer döntés születik az osztalékelőleg kifizetéséről, akkor a tényleges kifizetésnek van-e határideje? Másik kérdés: van-e arra szabály, hogy ha adott évben osztalék- és osztalékelőleg-kifizetés is történik, akkor melyiket kell előbb, vagy tetszőleges a sorrend? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink