423 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Nyugdíjas munkaszerződésénenk érvényessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2013 óta nyugdíjas munkavállalót foglalkoztat alkalmazottként. Ehhez kapcsolódóan rendelkezik munkaszerződéssel. 2018. december 31. napjával kijelentettük a 1041-es nyomtatványon. A munkaszerződését módosítottuk 2019. január 1-jével, ahol a megváltozott bérét és a nyugdíj mellett végzett munka jellegét is feltüntettük. A munkaszerződés többi pontját változatlanul hagytuk. A kérdésünk az, hogy ez így helyes, vagy 2018. december 31. napjával meg kell szüntetnünk a munkaviszonyát és 2019. január 1-jével új munkaszerződést kellett volna kötnünk?
Próbamunka szerződés nélkül Cikk
A vendéglátásban elterjedt gyakorlat, hogy a leendő munkavállalók alkalmasságát a munkaszerződés megkötése előtt munkában tesztelik. Az is előfordul, hogy szakácsok más munkáltatónál dolgoznak, hogy elsajátítsák a neves séf fortélyait. Mi a szabályos rendezése az ilyen ügyeknek? Olvasónk kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Nyugdíjas tag, aki az ügyvezetői feladatokat megbízás keretében látja el, köthet-e saját magával munkaszerződést? Kérdés
Társas vállalkozás tagja (öregségi nyugdíjas) az ügyvezetési feladatokat megbízási jogviszony keretében 0 forint megbízási díj fizetés mellett látja el. Tervezői feladatokra 2019. évben szeretne a társasággal munkaszerződést kötni, és munkabérben részesülni. Van-e erre lehetőség, nem ütközik-e ez valamilyen jogszabályba, tekintettel arra, hogy 2019. évben a nyugdíjas munkavállaló adózási feltételei nagyon kedvezően alakulnak? Válaszát előre köszönöm.B.B.É
Nyugdíjas munkavállalók Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nyugdíjas munkavállalókkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2018. 12. 31-ével kijelentették őket, mivel 2019. 01. 01-jétől nem biztosítottak. Azoknak a nyugdíjas munkavállalóknak, akik 2016. 06. hónaptól már (öregségi, nők 40) nyugdíjasként dolgoznak, kell-e új munkaszerződést kötni 2019. 01. 01-jétől? Vagy a korábban megkötött munkaszerződés érvényes továbbra is?
Bt.-beltag öregségi nyugdíjas jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt.-beltag és vezető beosztású, de már öregségi nyugdíjas cégvezető aktívan dolgozik is saját cégében. Ez ideg a havi jövedelem összegét, mint társas vállalkozó kapta. 2019-től az adózási szabályok változása miatt megtehetjük-e, hogy a cég vezetőjeként mint kiegészítő tevékenységet folytató fizetünk egészségügyi szolgáltatási járulékot? Az eddig kifizetett jövedelmére pedig, mint munkaviszonyos "munkavállaló" részére a kedvezőbb adózási tételekkel kerül sor? Bt.-beltagként köthetek-e vele munkaszerződést? Válaszát előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. ügyvezetése melletti munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. tagja az ügyvezetést megbízás alapján látja el. További feladatok végzésére köthet-e a társasággal munkaszerződést? Köszönettel: Gódor Erzsébet
Kormányhivatali munkaügy Kérdés
Kormányhivatalban 2018. 12. 31-én lejár a munkaszerződésem. Szeretném megkérdezni, hogy ha nem maradnék tovább, akkor mi a teendőm (például felmondás vagy hivatal értesítése, vagy egyszerűen semmi)? Köszönöm válaszukat.
Költöztetési juttatás munkaszerződésben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaszerződésben meghatároztak a munkavállalónak devizában egy összeget, aminek a célja, hogy a külföldről hazaköltözés költségeire fordítsa. Nem külföldi kiküldetéshez kapcsolódó! A szerződés 09. havi, a kifizetést a novemberi bérsrel együtt utalják, 12.04-én. Kérdés: milyen árfolyammal számoljunk? Köszönöm szépen!
Szerződésben foglalt jutalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha munkaszerződésben szerepel, hogy a "Munkavállaló az alapbéren és mozgóbéren felül, jutalékban részesülhet, a külön megállapodásban (Jutalék kiírás) rögzített feltételek alapján", akkor a munkáltató egyoldalúan megszüntetheti-e a jutalék kifizetését a külön megállapodásra hivatkozva azzal, hogy azt a munkáltató egyoldalúan bármikor visszavonhatja?
Munkaszerződésben legmagasabb juttatás Kérdés
Munkaszerződéssel foglalkoztatott tanuló óradíját 500 forintban határoztuk meg, és fizettük ki. Az általunk kifizetett összeg összesen 60 ezer forint volt, ezt milyen módon számolhatja el a cégünk?
Katás vállalkozás nem kisadózó tagjának munkavégzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagjának személyes közreműködése kizárólag munkaviszonyban lehetséges. A vállalkozás bevallásait azonban a kültag készítené el, tehát nem a bevételszerző tevékenységben venne részt. Ebben az esetben elláthatja ezt a feladatot megbízási jogviszony keretében, vagy ilyenkor is munkaszerződést célszerű kötni? A válaszát előre is köszönöm!
Ki számít főnöknek? Nem a munkaszerződés dönti el Cikk
Felmondta a munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató, és az indokolást arra hivatkozva mellőzte, hogy az illető vezető állású. Az elbocsátott munkavállaló peres eljárásban a felmondás semmisségének megállapítását kérte. Az ügy a Kúrián kötött ki.
Mt.-ben foglaltaknál hosszabb felmondási idő kikötése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. 69. § (3) bekezdése alapján a felek az Mt. 69. § (1)–(2) bekezdéseiben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak. Jogszerű-e, ha a felek a munkaszerződésben azt rögzítik, hogy munkavállalói felmondás esetén a felmondási idő fixen 3 hónap, míg a munkáltatói felmondás esetén a felmondás idő tekintetében az Mt. szabályai irányadóak. Jogszerű-e, ha a felek a már megkötött (mind a munkáltatói, mind a munkavállalói felmondás esetére) Mt. szerinti felmondási időt rögzítő munkaszerződésüket módosítják a fentiek szerint? Tisztelettel.
Munkabérelemek megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltatónál alapbéren túli egyéb juttatások: a munkavállalókat megillető étkezési utalvány, valamint havi prémium. Ezeket nem a munkaszerződés, hanem az Mt. 46. §-a szerinti tájékoztató tartalmazza. A munkáltatónál idén új kollektív szerződés (ksz) lépett hatályba, ami előbbi juttatásokat nem tartalmazza. A tájékoztatóban szerepel, hogy ha módosul a ksz , és az eltérő szabályozást fog tartalmazni, mint a tájékoztató, akkor a módosított ksz lesz az irányadó. A munkáltató január 1-jével be fog olvadni egy másik cégbe, ezért minden munkaszerződést egységes szerkezetbe foglalnak. Egyidejűleg átadják majd az Mt. 46. §-a szerinti új tájékoztatót az átvett munkavállalóknak. Az átvevő munkáltatónak saját ksz-e van, az a fenti juttatásokat már tartalmazza. Kérdéseim: 1. Minek minősül munkajogilag a tájékoztatóban szereplő juttatás, ha arról sem a munkaszerződés, sem a ksz nem rendelkezik? 2. Ha egyoldalú a munkáltatói kötelezettségvállalás, hogyan lehet azt megszüntetni? 3. Az átvett munkavállalók tekintetében az átvevő ksz-e felülírja-e a korábbi (jogelőd munkáltató által adott) tájékoztatóban szereplő vagy egyoldalú gyakorlattal kialakított juttatásokat? 4. Elegendő-e, ha az Mt. 46. §-a szerinti (az átvevő által átadott) új tájékoztatóból egyszerűen kimarad a korábban adott két juttatás, és csak azok kerülnek feltüntetésre, amiket az átvevő munkáltató ksz-e biztosít? Vagy szükséges a munkaszerződésben is rendelkezni arról, hogy a fenti juttatások már nincsenek? Tisztelettel.
Napidíj kifizetési feltételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál irodai alkalmazottak, munkagépkezelők, segédmunkások dolgoznak. Köztük van alkalmi bejelentésű foglalkoztatott is. Az állandó dolgozók egy részének a munkaszerződésében a munkavégzés helye "változó" bejegyzéssel szerepel. Kérdésünk: Az 500 forint összegű napidíj kinek fizethető ki, milyen feltételeknek kell megfelelnünk? Annak a munkavállalónak, akinek a munkaszerződésében a munkavégzés helye változó, adható-e? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Szepi Sped Kft. S. Ildikó