hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás, ha a munkavállaló nem írja alá a járvány miatt változó munkaszerződést

  • adozona.hu

A koronavírus-járvány miatt rövidebb ideig nyitva tartó ruházati boltban csökkentették a munkaidőt és a munkabért is. A munkaszerződés módosítását az egyik dolgozó nem fogadja el. Mit tehet a munkaadó? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Vállalkozásunk jól működő ruházati kiskereskedés, ahol kettő alkalmazottat foglalkoztatunk, heti 40 órás munkaviszonyban. A járvány miatt napi 6 óra nyitvatartási időre van lehetőségünk. Ez jelentősen megnehezítette a működésünket, mert korábban a bevételünk jelentős részét 17 és 20 óra között értük el. Mindkét kollégánknak jeleztük, hogy módosítani szükséges a munkaszerződésüket, mert nem tudunk napi 8 óra munkát biztosítani nekik. Ahogy a nyitvatartási idő rendeződik, továbbra is számítunk a munkájukra. Az egyiktől azt a választ kaptam, hogy nem! Mit tehetünk? Nem tudunk hónapokon keresztül kifizetni olyan bért, ami mögött nincs teljesítés. Három éve dolgozunk együtt. Mivel nem tudom megfinanszírozni a 8 órás jövedelmét, plusz a járulékot, így fel kell mondanom a munkaviszonyát. Ebben az esetben is ki kell fizetnem a végkielégítést és a felmondási időt? Gyakorlatilag ő mondott fel, hiszen nem fogadja el a megváltozott körülményeket. Nem tudom napi 8 órában az üzletben foglalkoztatni, mert 6 órát lehetek nyitva, és van még egy kolléganőnk (5 éve), aki aláírta a csökkentett munkaidőről szóló módosítást. Ebben az esetben is vonatkoznak rám a munkáltatói felmondás szabályai?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

♦ Amikor a munkáltató nem tud eleget tenni a foglalkoztatási kötelezettségének, minden lehetséges megoldás alkalmazását megelőzően azt kell megvizsgálni, hogy erre elháríthatatlan külső ok következtében nincs-e lehetőség. Ekkor ugyanis nem jár alapbér sem a munkavállaló részére. Az MK 29. számú állásfoglalás azt az okot minősíti elháríthatatlannak, amelyet a technika, a műszaki lehetőségek objektíve adott szintje mellett a rendelkezésre álló idő alatt nem lehet megakadályozni. Azokban a szektorokban, melyek működése korlátozott, felmerülhet a foglalkoztatási kötelezettség teljesítésének objektív indoka, noha itt is esetről esetre kell vizsgálni a körülményeket, különös figyelemmel arra, hogy bármely belső eszközzel elhárítható-e a foglalkoztatási akadály (alábbi megoldások).

♦ Ha nem alkalmazható a fentiek alapján a vis maior helyzetre vonatkozó szabályozás, és a munkáltató mégsem tesz eleget a foglalkoztatási kötelezettségének, abban az esetben állásidőre járó díjazást, alapbért köteles fizetni a munkavállaló részére.

♦ A fentiek hiányában, kevesebb munka esetén megoldást jelenthet abban a munkaszerződés módosításával a napi munkaidő mértékének csökkentése a munkavállaló hozzájárulásával. Az érintett munkavállaló az erre irányuló javaslatot nem fogadta el. Megjegyzem, dicséretes a munkáltató eljárása, azaz, hogy tiszteletben tartja a munkavállaló akaratát és nem kényszeríti ki a megállapodás aláírását.

♦ További esetleges megoldás a home office elrendelése, amennyiben arra az adott munkakörben van rá mód és a technikai feltételek adottak. Sajnos jelen esetben ez sem megoldás.

♦ A munkáltató elrendelhet egy hosszabb tartamú munkaidőkeretet is, bízva abban, hogy a keret elején fel nem használt óraszámokat a keret közepétől, végétől ki tudja használni, beosztva a dolgozókat. A jelenleg hatályos rendelkezések szerint a munkáltató legfeljebb huszonnégy havi munkaidőkeretet rendelhet el.

♦ A felek megállapodhatnak továbbá az Mt. 146. § (2) bekezdése alapján abban is, hogy a munkavállaló a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a munkavégzés alól, mely kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint illeti meg díjazás. A díjazás nulla forinttól a teljes alapbér összegéig terjedhet.

A munkáltató köteles tiszteletben tartani a munkavállaló válaszát, az nem értékelhető felmondásként és nem is szankcionálható. Ugyanakkor megnyílik a munkáltató felmondási joga. A koronavírus által okozott helyzetben a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondásának okát jellemzően a létszámcsökkentés és a munkakör-megszüntetés képezi. A kérdés szerinti esetben a létszámcsökkentés jogszerű indok lenne, azonban arra ügyelnie kell a munkáltatónak, hogy az adott munkakörbe nem alkalmazhat új munkavállalót egészen addig az időpontig, míg a létszámcsökkentés oka igazolható módon meg nem szűnik. Az nem lehet a felmondás indoka, hogy a munkavállaló nem járult hozzá a munkaszerződés módosításához. Arra tekintettel, hogy a felmondás indoka a munkáltató működésével függ össze, a munkavállalót a 3 éves tartamú munkaviszony után – hacsak a munkaszerződése ettől eltérően nem rendelkezik – egyhavi végkielégítés és 35 nap felmondási időre járó távolléti díj illeti meg.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos cikkeinket ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink