82 találat a(z) munkarend cimkére

Kötetlen munkaidőbeosztás: hogyan alkalmazható, mik a buktatói? Cikk

A kötetlen munkaidőbeosztás egyre elterjedtebb, hiszen ilyen esetekben a munkáltató egy sor kötelezettség alól mentesül. Nem tartja nyilván a munkavállaló munka- és pihenőidejét (a szabadság kivételével), valamint nem érvényesülnek a munkaszüneti napokra érvényes, illetve a vasárnapi munkavégzés korlátjai sem. Kötetlen munkaidőbeosztás azonban csak meghatározott esetekben alkalmazható, a helytelen alkalmazás komoly következményekkel járhat.

5/2-től eltérő munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy dolgozónk kedden, csütörtökön és szombaton 9:00-17:00-ig, szerdán és pénteken 12:00-20:00-ig dolgozik, kell-e valamilyen pótlékot fizetnünk neki? Köszönettel

Megint változott az Mt.: lista a fontos módosításokról Cikk

Több alkalommal is módosult az utóbbi időben a munka törvénykönyve (Mt.), legutóbb 2019. április 11-én. A munka- és pihenőidő szabályainak változását követte az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) átültetése. Cikkünkben áttekintjük a leglényegesebb módosításokat.

A munkarend pótlékolási következményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk foglalkoztatója új munkaszerződést szeretne aláíratni ügyfelünkkel, melyben – a korábbi – „Általános munkarendben, hétfőtől péntekig 8:00-tól 17:00-ig vagy 9:00-től 18:00-ig” munkabeosztást „Általános, többműszakos munkarend”-re változtatnák. Ügyfelünk a hét minden napján – ünnepnapokon is – három műszakban beosztható (7/24-es). Nem tudtunk egyértelmű választ adni arra a kérdésre, hogy az új munkaszerződés nem előnytelenebb-e számára a korábbinál. Úgy véljük, hogy az új szerződés alapján a műszakbeosztásokból adódó bérpótlékok jelentős részét elvesztené; de hogy mi maradna és mi veszne el, azt nem sikerült maradéktalanul kibogozni. Kérjük szíves segítségét a tisztánlátásban! Válaszát előre is, tisztelettel köszönjük!

Szinte vége sincs a mostani hosszú hétvégének, máris jönnek a következők Cikk

A jövő héten ismét hosszú hétvégére számíthat a munkavállalók többsége.

Bedolgozók foglalkoztatása és tb-ellátása Cikk

A munkaviszony különleges formája a bedolgozói munkaviszony, amely munkajogi szempontból különbözik a „hagyományos” munkaviszonytól, hiszen a vállalkozói tevékenységhez hasonlóan önállóan végezhető a munka, amiért kizárólag teljesítménybér adható. Az alábbi cikkben áttekintést adunk a bedolgozói munkaviszonyról, mind munkajogi, mind társadalombiztosítási szempontból, kitérve az ezen jogviszonyra vonatkozó különleges ellátási szabályokra is.

Szociális gondozók munkarendje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. fő tevékenységi köre 8710 Bentlakásos, nem kórházi ápolás. A munkavállalók között 5 fő szociális gondozó is van, akik 6:00-18:00 és 18:00-6:00 között végzik munkájukat. Hogyan lehet kialakítani munkarendjüket? A normál munkarend nem vonatkozhat rájuk. Többműszakos munkarend esetén a bruttó bér/174*éjszakás órák száma*30 százalék műszakpótlék jár a bruttó béren felül és esetenként a vasárnapi 50 százalék pótlék? Fizetett ünnepen történő munkavégzésnél milyen pótlékkal számoljunk? Alakítsunk ki munkaidőkeretet, ha igen, milyen időszakra? Szóba jöhet a megszakítás nélküli munkarend, hiszen az idősekkel folyamatosan lennie kell minimum 1 főnek. Válaszát köszönöm!

24/48 órás munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?

Nem mindegy, hogy kötetlen vagy rugalmas a munkarend Cikk

Teljes napi munkaidő, részmunkaidő, általános munkarend, egyenlőtlen munkaidőbeosztás, kötött, rugalmas és kötetlen munkarend. Mit jelentenek ezek a fogalmak a gyakorlatban?

Munkaidő beosztásának joga Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jogszerűen kiköthető-e az, hogy a munkáltató főszabály szerint általános munkarendben foglalkoztatja a munkavállalót, azonban egyes, szabályzatban megállapított feltételek („home office”) fennállása esetén a munkáltató havi 5 napra átengedi a munkaidő beosztásának jogát a munkavállaló részére? Jogilag megfelelő-e, ha a munkáltató a szabályzatban előírja, hogy ezen 5 nap vonatkozásában az Mt. kötetlen munkarendre vonatkozó előírásai irányadóak? Tisztelettel.

Munkarendváltozás miatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves válaszát: Termelő cég vagyunk. Jelenleg jellemzően 2 műszakos munkarendben foglalkoztatjuk fizikai dolgozóinkat. A tulajdonosok döntése alapján, az egyik termék gyártása megszűnik. A cég úgy próbálja elkerülni a létszámleépítést, hogy a másik termékének a gyártását megnöveli. Viszont a gyártóberendezések és helyek korlátozott száma miatt ezt csak az éjszakai műszak bevezetésével tudja megoldani, mely a cég összes fizikai dolgozóját érintené. Mi a munkajogi megítélése, ha a munkavállalók egy része nem fogadja el ezt a munkaidő-beosztást? Ha a munkavállaló felmond, rendes munkavállalói felmondásnak számít, vagy a munkavállaló jogosult mindazokra a juttatásokra, amelyek munkáltatói felmondás esetén járnának? Mi a teendő akkor, ha a munkavállaló nem akar felmondani, de az éjszakai műszakot sem vállalja? Köszönöm megtisztelő válaszukat.

Alkalmazás mezőgazdasági munkakörben Kérdés

Tisztelt Uram, Hölgyem! Mezőgazdasági munkakörben (almatermesztés, permetezés, metszés stb.) alkalmazunk dolgozókat és arra szeretnénk választ kapni, hogy milyen munkaidő-beosztásban, és milyen munkarendben alkalmazhatjuk őket, milyen pótlékokat kell elszámolnunk részükre? Van olyan időszak, amikor hétvégén is (szombat, vasárnap) dolgoznak és túlórájuk is van. Segítségüket előre is köszönjük. -- Üdvözlettel: Balogh Istvánné munkaügyi és számviteli ügyintéző Szatmárkert-Hodász Szövetkezet 4400 Nyíregyháza Sólyom u. 3. 30/701-7295 42/504-359

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Egyhavi munkaidőkeretben, megszakítás nélküli [(4+1; 4+1; 4+2), (heti 40 óra), A,B,C,D műszak)] munkarendben, foglalkoztatott munkavállalók esetén a leírtak alapján mi a helyes bérszámfejtés. A munkáltatónál nincs kollektív szerződés, irányadók az Mt. rendelkezései. Bérezés / havibéres: Alapbér + mindenórára vetített 30 százalékos fix műszakpótlék = havi bruttóbér. Gyakorlati példa: Általános munkarend szerint 2018. február hónap 20 munkanapból és 8 pihenőnapból áll. A munkarendből adódóan van olyan műszak, ahol a példánál maradva a 8 pihenőnap helyett 7 pihenőnap van kiadva, így 21 munkanapot, munkaidőkeret alapján 160 óra helyett 168 órát dolgozott a munkavállaló. Helyesen járok-e el ebben az esetben, ha a munkaidőkeret és a ténylegesen ledolgozott idő közötti különbséget (8 óra – túlóra) a heti pihenőnapra vonatkozó 100 százalékos pótlékkal számolom el a munkavállalónak? A további kérdésem, hogy a munkáltató jogszabályszerűen jár-e el, hogy csak 7 pihenőnap kerül kiadásra a 8 helyett? Az Mt.-t tanulmányozva, jól értelmezem-e, hogy az általános munkarend szerinti pihenőnapot ki kell adni, de a fent leírt munkarend szerint is a 8 pihenőnapot a tárgy hónapban ki kell adni és abból 1–nek kell vasárnapra esni? Várom gyors válaszát. Üdvözlettel: VM

24 órás portaszolgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy ipari parkban irodákat, kisebb üzemcsarnokokat ad bérbe. Igény merült fel a bérlők részéről a 24 órás portaszolgálat biztosítására hétköznap és hétvégén is. Számításunk szerint 4 fő portás alkalmazásával tudjuk ezt megoldani. Kollektív szerződésünk nincs. Kérdésem, hogy milyen munkarendben foglalkoztathatjuk a portásokat, milyen pótlékokat kell fizetnünk nekik, illetve milyen pihenőnap biztosítási kötelezettségünk van. Köszönöm: Mikro

Négynapos munkahét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Néhány munkavállalót napi 10 órás, négynapos munkarendben szeretnénk foglalkoztatni. Kérdésünk, hogy ez megoldható-e általános munkarendben? Amennyiben csak munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazásával lehetséges, foglalkoztatható-e a többi, heti ötnapos munkarendben dolgozó munkavállaló továbbra is általános munkarendben, azaz többféle munkaidőbeosztás előfordulhat-e egy munkáltató gyakorlatában? Köszönettel és tisztelettel. Scharf Zsuzsanna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink