84 találat a(z) munkarend cimkére
Munkarend megváltoztatásának következményei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a munkakör megváltoztatásával kapcsolatos. Ehhez a munkáltatónak joga van. Lehet olyan eset, hogy a munkáltató egy ún. rugalmas munkarendet (peremidő-törzsidő) változtat meg kötöttebbé? Olyan is, hogy kötetlen munkarendet változtat meg? Ennek következménye lehet például, hogy a munkavállaló nem tud többé nyelvórára járni vagy jogosítványát időben megszerezni. Ha a hátralévő időszakra esetleg nem is kell fizetnie, de az idő elveszett és a pénz egy része is. Vagy az egész, ha előre kellett fizetni, vagy elölről kell kezdenie. Ebben az esetben a munkáltató nem tehet róla, hiszen csak élt a jogával, megváltoztatta a munkarendet. A munkavállaló pedig nem tartozott beszámolási kötelezettséggel, hiszen munkarendje lehetővé tette a napközbeni elfoglaltságot. Kérdésem az, hogy ilyenkor tartozik-e bármilyen kártérítési kötelezettséggel a munkáltató, és ha igen, milyen mértékben (pl. a már kifizetett összegekért is, ha annak funkciója elvész)? Előfordulhat, hogy a munkavállalónak van bejelentett és a munkáltató által is elfogadott másodállása, amelyet a munkarend megváltoztatása miatt fel kell adnia (vagy a főállását). Ilyenkor hogy alakulnak a felek kötelezettségei, vagy megsérti-e valamelyik fél (inkább a munkáltató) az együttműködési kötelezettségét? Segítségét köszönöm! Tisztelettel: Kérdező
Munkaidő-beosztás kötelező elkészítése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert én azt mondom minden ügyfélnek, hogy munkaidő-beosztást kötelező készíteni, csak nem tudom nekik megmutatni, hogy hol van ez egyértelműen leírva, és nem tudom megértetni velük, hogy miért van erre szükség. Az ügyfelek nagy része nem fogadja el, hogy beosztást kötelező készíteni, a többi meg próbál alkudozni, hogy azoknak miért kell, akik általános munkarendben dolgoznak....stb. Tudnának nekem abban segíteni, hogy is van ez, kötelező vagy sem beosztást készíteni, ha igen, akkor hol van ez leírva, és melyek a szabályok? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter
Távolléti díj alapja
Kérdés
Tisztelt Szerkesztők! Négyhavi munkarendben foglalkoztatják a munkavállalókat. Rendkívüli munkavégzés nincs elszámolva. Minden hónapban (az alapbéren felül) eltérő összegű kiegészítő bért kapnak a dolgozók. A kiegészítő bér tartalmazza az esetleges túlórapótlékot, és minőségi munkavégzésért jár. Kérdésünk: a kiegészítő bért a távolléti díj alapjánál el kell-e számolnunk? A választ előre is köszönjük.
Munkarend
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ruházati kiskereskedéssel foglalkozó cég most, decemberben időlegesen bezárta a boltját, ahol a munkavállalói eddig dolgoztak, és a munkavállalóit (3 fő) piacozni küldi (piacon árulják ugyanazokat a ruhákat). De a munkavállalók eddigi munkarendje hétfőtől péntekig tartott. Most a piacozást csütörtöktől vasárnapig kéne végezniük. Ez lenne december-január hónapban a munkarendjük. Utána visszaáll az eddigi rend. Mi a teendője a munkáltatónak? Munkaszerződés-módosítás elég? Ha a rendes munkaidejük munkaszerződés-módosítással csütörtöktől vasárnapig tartana, akkor kell hétvégére pótlékot fizetnie a munkáltatónak? Köszönettel: Hoffmann Helga
Átnyúlhat-e az éjszakás műszak munkaszüneti napra?
Cikk
Olvasónk még október 23-a előtt tette fel éjszakai műszakkal és munkaszüneti nappal kapcsolatos kérdését és kapta meg a választ dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvédtől. A válasz tanulságos lehet más munkaszüneti napoknál is.
Vasárnapi munkavégzés díjazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem teljesen egyértelmű a vasárnapi munka díjazása. Dolgozóink heti 40 órás munkarendben dolgoznak (hétfőtől-péntekig). Előfordul, hogy szombaton és vasárnap is dolgozniuk kell, ha a megrendelések megkívánják (lakatosok). Mennyi bérpótlék jár a vasárnapi napra? Alapbér + 100 + 50%, vagy alapbér + 100%? Köszönettel: Kissné
Szombati munkanapok 2015-ben
Cikk
Szombaton, január 10-én munkanap lesz, a január 2-ai pihenőnapot kell ledolgozni. Az idén – a nemzetgazdasági miniszter erről szóló rendelete szerint – még két alkalommal lesz szombaton munkanap.
Alkalmi munka: bejelentés, munkarend, bér és bérpótlék
Cikk
Olvasónk az alkalmi munkavállalással kapcsolatban kért átfogó tájékoztatást. Kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, az Adózóna munkajogász szakértője válaszolt.
Kötetlen munkaidő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben a munkáltató átadja a teljes munkaidő-beosztás jogát a munkavállalónak, azt feltétlenül munkaszerződés-módosítással kell-e megtenni, vagy elegendő egy megállapodás vagy tájékoztató? (Az eredeti munkaszerződés tartalmazza azt, hogy a munkarendet, munkaidő-beosztást a munkáltató határozza meg.) Szeretném továbbá megtudni, hogy a kötetlen munkaidő bármilyen munkakörre alkalmazható-e, illetve a munkáltatót terheli-e valamilyen "bizonyítási kényszer" egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során arra vonatkozóan, hogy a munkakör jellege tényleg indokolja a "kötetlenséget", és nem csak az adminisztrációs terhek csökkentésére irányul a besorolás? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Munkarend-áthelyezés új dolgozónál
Kérdés
Kérdésem lenne, ha a munkáltató új dolgozóját május 5-étől álkalmazza, akkor mi a helyzet május 10-ével? Nincs mit ledolgozzon? Esetleg szabadság? Rá is vonatkozik a munkáltató általános munkarendje? Köszönöm válaszukat.
Munkarend és elszámolás
Kérdés
Belföldön foglalkoztatott közúti tehergépjármű-vezetők munkaidő-beosztását és elszámolásukat érinti a kérdés. Jelenlegi kötelező munkaidő-beosztásuk 6 nap munkavégzés, melyet 2 nap pihenő követ. Munkavégzési kötelezettségük rendszeresen változik az adott hónapon belül: a munkavégzés 6 órától 18 óráig tart,, a ttermészetben kiadott 2 pihenőnap után 18 órától reggel 6-ig dolgoznak. A 12 órás munkahelyi jelenlét magában foglalja az 1 órás munkaközi szünetet, a rendelkezésre állási időt és a tényleges munkaidőt (a tachográf és menetlevél adatait felhasználva), ami átlagosan 8 óra, de napi mértéke 4 órától 12 óráig terjedhet. Munkaszerződésük szerint egyenlőtlen munkarendben, 3 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. – Helyesen alkalmazott-e az egyenlőtlen munkarend megnevezés? – Osztott munkaidőben (minimum 2 órás megszakítás miatt) foglalkoztathatók-e? – Beosztás szerinti vasárnapi munkavégzésük során el kell-e számolni a vasárnapi pótlékot? – Megszakítás nélküli munkaidőnek minősül-e a foglalkoztatásuk? (Munkaszüneti napra történő beoszthatóság, havonta 1 kötelező vasárnapi pihenő biztosítása miatt.) – Vonatkozik-e rájuk a 10.5. § (4) kötelezettség: havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani? – Kettő- vagy többműszakos-e a munkarendjük, vagyis az éjszakai (22-06 óra közötti) munkaidőt elég 15 százalékos pótlékkal díjazni, vagy a 30 százalékos pótlékmérték a szabályos? – Jelen esetben hogyan értelmezhető az Mt. 141. § (1), (2) bekezdés szabályozása? – Elgondolásunk szerint alkalmazni szükséges a 105. § (4) szerinti kötelezettséget a havi egy vasárnapi pihenő beosztására. Helyesen gondoljuk? Mi az időtartam helytálló értelmezése? Pl. 0-24 h, vagy más módon? – A heti pihenőidő kiadása esetén a 106. § (3) pontjában meghatározott legalább heti 40 órát kitevő, vagy az átlag heti 48 óra pihenőidő a kötelező? – A 97. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséggel teljesítettnek tekintendő-e az Mt. 46. §-ában foglalt tájékoztatás, vagy egyéb formában is (részletezettebben) pl. hirdetőn (munkaköri csoportonként, vagy névreszólóan) közzétehető-e akár teljes évre?
Hosszú hétvégék és munka-szombatok 2014-ben
Cikk
Az idén is bőven lesz hosszú hétvége, a húsvéton és a pünkösdön kívül még háromszor, a karácsony pedig ötnaposnak ígérkezik nemzetgazdasági miniszter rendelete szerint.
Munkaidő beosztás
Kérdés
Társaságunk általános munkarendben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkarend hétfőtől péntekig tart, napi 8 órában (pihenőnap: szombat, vasárnap). A munkaidő-beosztást elkészítettük, és külön nyilvántartásban (jelenléti íven) vezetjük a ténylegesen ledolgozott órákat, szabadságokat és külön a túlórákat. A munkaidő-beosztást akkor módosítjuk, ha valami változás következik be. Az lenne a kérdésem, hogy a munkaidő beosztást akkor is módosítani kell, ha a munkavállaló szabadságra megy? Vagy ezt elég a jelenlétiíven vezetni? Társaságunknak több telephelye van, így előre nem tudom, hogy ki mikor megy szabadságra, csak akkor látom, ha hónap végén a jelenléti íveket megkapom. Köszönettel várom válaszukat.
Órabéres, 12 órás munkarendben, fizetett ünnepe
Kérdés
A 12 órás munkarendben dolgozók esetében, ha fizetett ünnepen munkavégzési kötelezettsége lenne, az új Mt. szerint 12 órát kell-e kifizetni. Esetleg 8 órát, mint a régi Mt. szerinti fizetett ünnep szerint, ami csak 8 órát jelentett? Válaszukat köszönöm.
Ennyi bérpótlékra jogosult a 24/48 órában dolgozó munkavállaló
Cikk
A 24/48 órás munkarendben dolgozó vagyonőr a 24 órára eső 10 százalékos pótlékon kívül a szombat,vasárnapra, vagy munkaszüneti napra kap-e valami más pótlékot is? Olvasói kérdésre Dr Hajdú-Dudás Mária, az Adózóna munkajogásza válaszol.